Нова рекламна кампања за туризмот во Македонија!

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
Не знам дали стигнавте да ги видите новите реклами за туризмот во Македонија. Во секој случај, еве ги:

"Водител" во рекламите е глумец кој го игра ликот на одамна-починетиот австралијанец Стив Ирвин, попознат под името "ловецот на крокодили". Тој ни ги прикажува продавачите, келнерите, таксистите, газдариците, итн. и нивното однесување. Еве неколку (всушност мислам дека се сите.. сега за сега) реклами:






Па, кои се вашите мислења? Дали овие реклами се добро направени или лошо направени? Дали се добри или лоши за туризмот? Дали успешно ќе привлечат туристи и ќе ги информираат или се реклами без никаква цел и мал успех?

Дали во нив точно се прикажани карактеристиките на македонскиот таксист, македонската газдарица, продавачка, келнер, итн.?

Сеуште не стигнав да ги догледам сите. Ќе дадам свое мислење потоа.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Нема шо ги имаме најмадафакерските реклами во цел свет ...... ке добиеме оскар за најреклама на милениумот :)
 

ScoobyDoo

Староседелец
17 февруари 2012
416
707
1,103
за џабе кампањи кога немаме некоја организирана понуда...
 

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,409
1,133
www.crnobelo.com
Дека ги утепале од ремет охриѓани, ги утепале.
Дека е анти реклама наместо реклама, анти е...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jackal

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
:rofl:rofl:rofl:rofl хахахахаха последната реклама како во војска да си " Срциња мили ви се спие, ви се нана а ?" ахаххахааххаахахахахахаха :rofl
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Кој бе овај ретардов нашол да прави реклами(facepalm)
Иначе без везе се рекламите ова го нема ни во Београду а не камо ли во Охрид.
А и до кај стигна светов , владата да прави кампања за туристичките работници. Па да направиме ние за владата да ја претставиме во светот со една реклама за нивните пропусти, и празни ветувања.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche, JaMi and ScoobyDoo

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Кога веќе давале пари за реклами да се снимат, зарем не можеле да се сконцентрираат на нешто убаво и позитивно што всушност би привлекло туристи? Секоја држава и нејзините граѓани си имаат мани и доблести, ама направиле ли вакви глупи реклами во Франција или Италија, или wherever? Идиотизам.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
lol рекламивеее :D јаки се нема што :eek: ,
али ај да видам дали некој странец ќе дојде откако ќе ги види :unsure...
(добра критика на лош начин) :^)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ScoobyDoo

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
Претпоставувам рекламава ќе се емитува на македонските програми и наменета е да ги отвори очите на македонските граѓани и истите да видат како туристите ја гледаат Македонија?

Па божем ќе им се отворат очите, ќе се разбудат и се ќе се смени. Продавачите и продавачките ќе те поздравуваат со насмевка, таксистите нема да ти се мешаат во приватниот живот, келнерите ќе работат екстра брзо и газдариците ќе ти носат топол појадок секое сабајле и ќе ти се поклонуваат.

Не знам, мислам дека тоа е поентата. Дека кампањава е наменета од нас (т.е тие што ги направиле рекламите) за нас (народот).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14