Несреќна љубов

Provenzano

Староседелец
23 април 2012
14
19
1,003
Несрекна љубов е кога и покрај тоа шо на секој можен начин ке покажеш на една личност дека ја сакаш и после истата таа, те изневери на еден или друг начин. после доста време ти и се јавуваш дека се и е простено и сакаш да се вратиш со неа а та личност, не те е*е ни 2%. значи и после се шо ти имат направено да ја сакаш а да не бидеш сакан од истата та личност шо има згрешено за мене е несрекна љубов..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe

LoveDealer

Староседелец
3 март 2012
180
563
693
31
Во неговото срце.
Еднаш љубев едно момче, со него проживеав многу работи. Сеуште се сеќавам на денот кога прв пат се сретнавме, тогаш не знаев каков е, ниту кој е. А ниту тој не знаеше. Се запознавме преку едни наши познаници. Тој ден кога се запознавме никогаш нема да го заборавам, тој ден ме потсетува на еден почеток - почеток со тажен крај. Не знам како можеше да биде толку безчувствителен, а јас една мала и наивна тинејџерка. Никогаш не разбрав зашто ме бакна како да бакнуваш првпат, за да ме однесе на облаците и потоа наеднаш да ме спушти во гроб? Многу добро се сеќавам на таа вечер, ми прелетуваа пеперутки и тогаш почувствував за прв пат што е тоа Љубов. Се сеќавам те прашав што сум ти од таа вечер, товар или богатство? Ни двајцата не го знаевме одговорот. Иако не сакав да се залетувам ти ме врза со своите синџири, ме заведе со твоите слатки зборови, сето тоа стана корен на се што растеше подоцна, а тоа подоцна стана вистинска експлозија. Јас се сеќавам на секој збор проговорен од твоите дебели усни, кои ги љубев како дете кога нурнува во една сочна лубеница, се сеќавам и на прегратките кои ти ги подарив и на оној момент кога ти реков дека ни бакнежите ни прегратките не ја искажуваат ни половина од мојата љубов. Тогаш Ти посака нешто повеќе од мене. Да, се сеќавам и на онаа вечер кога кога срцата ни грмеа над градот што блудно пиштеше, ти знаеше дека си ми единствен, а јас на тебе ти бев ли?! Се сеќавам и на сите твои лаги, лаги кои ми беа помили и од вистината затоа што беа твои! Колку други освен мене имаше кога ме гушкаше, а мислеше дека заради љубовта сум слепа и не можам да ги видам, ама тие мене ме гледаа. И знам дека знаеш дека не знам, но јас се знаев! Се! И повторно премолчував поради љубовта која ме обземаше. Ти простував за се уште пред да признаеш! Јас те чекав секоја вечер и секоја вечер бев сама... Секогаш се бањав во чад од цигари и устата која ти ја подавав беше еден голем пепелник. Имавме ли се заедно? Ми даваше ли се потребно? Добиваше ли се побарано? Толку утра и толку ноќи - непроспиени, толку молитви за една љубов. Па кој друг да беше веќе ќе му здодееше, но мене не! Мене никогаш не ми здодеа да те сакам, многумина се чудеа како можам да те сакам без да се заситам, како гола стојам на студ и давам да ме маваат камшици, како ти тогаш не сакаше да ме заштитиш за и самиот да не се повредиш. Премногу ја мразев ноќта што не разделуваше кога секој по свој пат ќе си тргнеше и единствено што имавме беа кавгите и оние зборови кои беа најтешки за изговарање. А многу добро знаеше дека за друг не се сеќавам и дека друг нема да паметам, кога кај друг ме испраќаше знаеше дека тебе те сакам, кога бараше калап за мојата величина не можеше да најдеш зошто бев огромна како вселената, како лагите што ги кажуваш. Огромна и бескрајна како празнотијата во твоето срце и како сите кревети на кој некогаш си милувал други. Јас висев во твојот свет како алишта што се сушат на разбеснет северен ветер, а ти сонцето не го даваше ниту за 1000 искрени бакнежи!! Потоа ги затвори сите тешки капии од твојот живот, мислеше не сум достојна да ги пречекорам праговите и да те гледам кога плачеш... А знам дека ти беше мака и дека ти беше тешко, а некогаш и убаво ти беше, но многу ретко. Знаеш дека солзите мои не капеа од болка туку од страв, зошто се плашев дека ќе нема збор со кој потоа ќе ти кажам колку те сакав и колку ќе те сакам и откако ќе ме нема. И откако ќе те нема... Колку повеќе те гонев - толку подалечен ми беше. Залудно беше. Сакав да спојам две течности - мојата и твојата! Две живи струи - рацете и нозете, да сме така скаменети додека поплава не не однесе и гром не не уништи. Јас му бев лош другар и учител на срцето кога тоа се вљубуваше повеќе одколку што можеше да издржи. Тебе не те болеше мојата болка кога плачев под ѕвездите, а од очите ми капеше мастило...
Се сеќавам дека ме направи девојка која знае дека е посакувана, девојка со став, девојка која се чувствуваше љубено иако не беше така. Кога најмногу ми требаше, кога нашата врска доживуваше криза - ти исчезна без никаков збор. Тоа драги мои не беше Љубов, и никогаш не може да биде, затоа што саканите личности не ги напуштаме без оглед на се! Го допрев дното, но повторно зачекорив на површината благодарение на личноста која ми пружи рака во најтешкиот период од мојот живот. Личноста со која сега имам совршена врска и со која сакам да го поминам остатокот од мојот живот. Со него повторно го допирам дното, но во исто време ме крева дури и до облаците, чувство кое е многу тешко да се опише со зборови.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
несреќна љубов? мал приказ, ама вистинит
jealous.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and melpomena

mila mila

Истакнат Член
31 март 2012
192
154
343
Несреќна љубов баш е таа што била толку толку силна а морала да заврши поради некоја многу јака причина и поради тоа настанало јако разочарување.
Па и морало да заврши.А за среќна љубов и не мислам дека има многу бракови од љубов на денешницата.Така да среќна љубов има се додека трае љубовта.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Несреќна љубов баш е таа што била толку толку силна а морала да заврши поради некоја многу јака причина и поради тоа настанало јако разочарување.
Па и морало да заврши.А за среќна љубов и не мислам дека има многу бракови од љубов на денешницата.Така да среќна љубов има се додека трае љубовта.
Значи неможе да се нарече несрекна додека траела,сепак додека траела била срекна,и завршила.Ако гледаме така испага дека сите љубови завршуваат,и значи сите се несрекни?Или само ке испадне дека е љубов со несрекен крај?
 

Behemoth

Полноправен Член
8 мај 2012
30
14
8
Значи неможе да се нарече несрекна додека траела,сепак додека траела била срекна,и завршила.Ако гледаме така испага дека сите љубови завршуваат,и значи сите се несрекни?Или само ке испадне дека е љубов со несрекен крај?
Вака читајќи наназад постовите не можев а да не те реплицирам,дилемата во тебе е дека сакаш да кажеш дека ако со некој ти било убаво и прекинало не значи дека тоа е несреќна љубов.Еве да се сложам,убави моменти едно друго и крах.Се додека ти се измачуваш и мислиш на него и не го преболуваш се дотогаш е според мене таа љубов несреќна иначе би си биле заедно.Бракот не го рачунам како круна на една љубов зашто не секој брак е нешто посебен туку формалност понатака да се остави потомство.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Вака читајќи наназад постовите не можев а да не те реплицирам,дилемата во тебе е дека сакаш да кажеш дека ако со некој ти било убаво и прекинало не значи дека тоа е несреќна љубов.Еве да се сложам,убави моменти едно друго и крах.Се додека ти се измачуваш и мислиш на него и не го преболуваш се дотогаш е според мене таа љубов несреќна иначе би си биле заедно.Бракот не го рачунам како круна на една љубов зашто не секој брак е нешто посебен туку формалност понатака да се остави потомство.
Напротив,не ми е мене тоа дилемата ни прашањето.:)
Јас не сметам дека некоја љубов ако имала несрекен крај,оти сите што завршуваат нели,штом завршиле,гледам дека се декларираат како несрекни.
Јас пак викам вака,ако некоја љувов додека траела,а штом траела била срекна,јас барем не би останала со некого во врска ако во глобала сум несрекна,зошто да ја наречеме несрекна само оти завршила.
Ете ке го земам мојот пример на една врска...траеше 10 години,и бев срекна,ако не сум била немало да останам во врската толку време...но кога се намалиа емоциите и кога исчезна жарот ја прекинав.И не ја сведувам во дефиницијата несрекна љубов.Нема зошто.Додека траеше беше срекна и готово.:)
Погоре и имам цитирано еден член што за мене претставува срекна љубов.
За мене и платонската невозвратена љубов не би ја дефинирала како несрекна,може да ја дефинирам неостварена но не и несрекна.
После ова излагање и според ова мое размислување донекаде испага дека нема несрекна љубов.Иако самата неостварена љубов носи сама по себе непријатни емоции.Но сепак нели викаме,срекни сме кога можеме некого да сакаме.
Но неможам па да кажам и дека не постои несрекна љубов,оти во секоја љубов има и позитивн и негативни односно невозвратени емоции.
 

Behemoth

Полноправен Член
8 мај 2012
30
14
8
Ете ке го земам мојот пример на една врска...траеше 10 години,и бев срекна,ако не сум била немало да останам во врската толку време...но кога се намалиа емоциите и кога исчезна жарот ја прекинав
Eте може ти си ја прекинала и за него испаднала несреќна,мисли нон стоп на тебе,се кае,му недостасуваш,се надева дека може некогаш ќе сте заедно,се прашува каде сте зграшиле и не потрајало,сите овие работи не само за тебе зборам општо се знаци дека некоја љубов е несреќна,макар за едната страна.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Eте може ти си ја прекинала и за него испаднала несреќна,мисли нон стоп на тебе,се кае,му недостасуваш,се надева дека може некогаш ќе сте заедно,се прашува каде сте зграшиле и не потрајало,сите овие работи не само за тебе зборам општо се знаци дека некоја љубов е несреќна,макар за едната страна.
Да сумираме....само завршила несрекно за едната страна:)...а не била цела љубов несрекна
Иначе за мојов случај ке напомна,нема зошто после тоа да се прашуваме каде сме згреешиле,нема грешки,секоја љубов има падови и успони...но се доага до момент кога се оди само во надолна линиа,зрело е да се седна после толкав период поминат заедно да се разговара и да се увиде каде се грешело,доколку после извесен период не се успее да се најде решение за проблемите...значи треба да се прекине.