Несреќна љубов

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Ако се прашувам јас, нема несреќна љубов.
Има само потрошено време, убаво или неубаво не навлегувам, не е ни важно кога не ја доживеало шансата да вирее и да креира спомени...

Човек кој сам себе си не си дозволува да проживее нешто, да развива на еден повисок стадиум најверојатно не ни може да биде кадарен да дефинира среќна и несреќна љубов од една проста причина што баш таквиот епитет љубовта го добила поради човечки фактор.

Малку ми е сложена филозофијата околу оваа тема, нема да глобам и да попувам, само ќе кажам дека нешто кое си го доживеал поради тоа што си сакал не може да биде несреќа туку само искуство кое го прекинала твојата или вољата на партнерот.
Кај е тука несреќата?
Многу патетично ми се сфаќаат ваквите работи, драматично и во многу случаи нереално...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: fantina

ZmajChe

Истакнат Член
21 март 2012
937
2,068
93
Точно тоа.. не значи ако се заедно дека се среќни.
Баш пред некое време пишував текст и ја разработував оваа тематика.. ме поттикна книгата на Хесе „Среќен е тој што умее да сака“. И баш кога би се гледало од некоја таква перспектива би дознале дека кога некој ние го сакаме сме навистина среќни и заљубени и не ни значи ако некој друг е заљубен во нас и не сака.
Значи баш тоа ми се случува во моментов. Во врска сум со едно момче ама не значи дека го сакам. А тој е среќен затоа што е заљубен во мене, за разлика јас не сум среќна, јас него не го сакам. И не ме прават моментите со него среќна.
Значи за Хесе најсреќната љубов е онаа невозвратената, онаа во која патиме. Таа е таа вистинската. Барем јас се согласувам со книгата :) :D Мал реферат :p
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Scars31

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
дада.... невозвратена љубоф, еа сам га у средњну, заљуби се како мало маче сс тужни очиња кое незнае куде му е мамичка....
стфарно е несреќна бе маму му е*у еј!
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Jaoooo,кога некој ми го спомне тоа несрекна љубов ми иде да пукнам од мака за изгубените две години.
Според мене несрекна е да се бориш цело време а да не добиеш апсолутно никакви резултати.
Јбг сметав дека дечкото заслужува а јас на крај останав со куси ракави,дури смешно ми стана:D
Несрекна е и да се сакате а да не можете да сте заедно.
Не ми текнува на други ситуации моментално,кога ке имам повеке да напишам ке се вратам на темава,засега на ова се сетив.
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Несреќна љубов е само онаа кога и двајцата се сакаат ноо проблемот е во трети лица :)
Сето останато е само губење на време.
 

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
Не...мислам...двајца се сакаат а трета личност е против таа нивна љубов и псотојано им пречи :)
Е кај мене е така, две жени ме сакаат, а третата е против таа нивна љубов
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Кај е тука несреќата?
Многу патетично ми се сфаќаат ваквите работи, драматично и во многу случаи нереално...
Баш ради ова и ја отворив темава
Неможе да нарекуваме несрекна љубов,време поминато со еден човек исполнето со убави моменти и накалапени спомени,па завршило.Зошто целата таа љубов да ја наречиме несрекна,таа била срекна дур била взаемна.Завршила,нормално дека нема да ни е седно извесен период но животот продолжува и неможе да гледаме на таа љубов како несрекна.
Можеби љубовта под негативни околности од трети лица да се нарече донекаде несрекна но,има ли нешто ппоголемо,донекаде и посрекно,да успееш да најдеш сродна душа која и покрај надворешни негативни влијаниа се повеке те сака?
Доколку заврши таа љубов немора да значи дека се потклекнало ради неиздржливите услови,едноставно се намалиле емоциите и воглавно тоа е причина.
Среќна љубов? Љубов која успева да го разбуди вистинското суштество кое лежи скриено во секого од нас. Љубов која успева да ги размрда сите чувства, која успева да ти го отвори умот и да го погледниш светот од една сосема поразлична перспектива вообичаено недостапна без вистинска љубов. Љубов која успева да те воздигне на ново ниво, ти ја отвора фантазијата, те носи низ времепросторот но тој не влијае на тебе. Можам до после еден месец да опишувам:)
Ете што за мене е срекна љубов,не секоја љубов што завршува со брак е срекна љубов.
Туку секоја љубов што успеала да ги предизвика овие емоции во мене е срекна љубов,без разлика дали завршила или дали воопшто некогаш се изреализирала.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi