Независност

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Cool story bro :D
Сега испринтај го ова и оди во стопанска нека ти направат процена на лице место, има фини службенички таму, шеќер и водичка имаш од мене :zelen

Ова е хипотекарен кредит каде што треба да ставиш залог и само така можеш да учествуваш со минимум 10% (што не значи автоматски дека ќе ти одобрат 10% учество, тоа само со тешки врски левел стрико да ти е некој од управен на стопанска)



Then the fine print...



Ba dum tssssss.........

Знаеш ова што значи? Дека за ти одобрат ваков кредит (теоретски со над 9.100 плата а реално со таква сума ќе ти одобрат - никогаш) треба да ставиш хипотека на стриктно недвижен имот (коли и мотори не вршат работа) во вредност која овластени проценители ќе ја проценат на .....барем третина над вредноста на кредитот, што значи ако земаш стан од 50К и (чисто теоретски) добиваш кредит на 10% учество со минималец :rofl, залогот мора да е минимум 60.000 евра а максимум 112.500 евра.
Ако банката процени дека си ризик, ондак ќе ти бараат залог не од 133 него поблиску до 250%, зависи од процена нивна.


Него пресмета колку е рата со понудениве камати (кои можат да ги наголемат како ќе им дувне после првата година), ете 5К учество, наоѓаш жирант за 90К еура :frantic(200% те проценуваат ризик на 300 евра плата) и ти остануваат 45К поделени на 30 години со каматите...е сеа израчунај и кажи колку ќе ти останат од 300-те евра месечно, да не испадне ратата поголема од платата :zelen

Дакле и под теоретски најповолна процена (а во реалност кврц) можностите се никакви.
Муабетите со `изговор` `виновник` бла бла се непотребни. Таа е реалноста, и Сан Марино сака да оди на свецко али тоа е, не може.
Не ти го кажувам ова ради теоретско солење памет туку дека се имам распрашувано и знам како одат работите горе долу.
Темата е независност - осамостојување или како да се купи куќа-стан? :(

Повторно имаш утки во математиката!

Една куќа-стан кој не се во централно градско подрачје се движат од 30000- 40000€ ,збориме за скрома квадратура.
Износот за кој те кредитира банката на Скопско ниво објект е 140% тоа значи на објект од 30000€ договорена цена со продавач тие го проценуваат 42000€,учеството минимално 10% на тој износ е 4200€ што ако се одземе од договорената цена,банката те кредитира со 25800€ на 30 год. со некоја месечна рата од 200€.(груба математика може плус-минус 10-20€)
Да бидеш кредитно способен треба да има работа на неопределено време,дополнително олеснување е да живееш во заедница со брачен друга кој исто така е вработен и еден жирант.

Се на се,куќата или станот може да бидат само некоја сигурност за кров над глава,ослободен дека утре нема никој да те брка затоа што газдата го оженил синот или некој нуди поголема кирија,многу мачни се тие преселби.

Можеби имаме различни дефиниции за тоа што значи да биде човек независен -осамостален,па ако не ти е проблем дефинирај.

Инаку за мене,осамостален човек е оној кој не зависи финансиски од никого,дали плаќал кирија или кредит е небитно се додека сам ги решава сите потреби за својот живот.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Темата е независност - осамостојување или како да се купи куќа-стан? :(

Повторно имаш утки во математиката!

Една куќа-стан кој не се во централно градско подрачје се движат од 30000- 40000€ ,збориме за скрома квадратура.
Износот за кој те кредитира банката на Скопско ниво објект е 140% тоа значи на објект од 30000€ договорена цена со продавач тие го проценуваат 42000€,учеството минимално 10% на тој износ е 4200€ што ако се одземе од договорената цена,банката те кредитира со 25800€ на 30 год. со некоја месечна рата од 200€.(груба математика може плус-минус 10-20€)
Да бидеш кредитно способен треба да има работа на неопределено време,дополнително олеснување е да живееш во заедница со брачен друга кој исто така е вработен и еден жирант.

Се на се,куќата или станот може да бидат само некоја сигурност за кров над глава,ослободен дека утре нема никој да те брка затоа што газдата го оженил синот или некој нуди поголема кирија,многу мачни се тие преселби.

Можеби имаме различни дефиниции за тоа што значи да биде човек независен -осамостален,па ако не ти е проблем дефинирај.

Инаку за мене,осамостален човек е оној кој не зависи финансиски од никого,дали плаќал кирија или кредит е небитно се додека сам ги решава сите потреби за својот живот.

30.000 е еднособен евентуално, 40м2Х800=32К. Во Волково...:zelen

Износот за кој те кредитира банката на Скопско ниво објект е 140% тоа значи на објект од 30000€ договорена цена со продавач тие го проценуваат 42000€,учеството минимално 10% на тој износ е 4200€ што ако се одземе од договорената цена,банката те кредитира со 25800€ на 30 год. со некоја месечна рата од 200€.

Не, тоа со 140% е износот кој ти е потребен како колатерала а.к.а ставање хипотека на недвижен имот, прочитај повторно, овој пат внимателно :)

Задолжително сопствено учество од најмалку 10% од вредноста на станот што се купува (само за кредити обезбедени со залог на недвижен имот)

Хипотека на недвижен имот во вредност од 133%-250% од износот на кредитот во зависност од локацијата на имотот понуден како обезбедување

Банката ја проценува вредноста на имотот кој го ставаш како залог а не станот кој го купуваш.
Значи ако е 32К тогаш (теоретски учество 10% во реалност ти кажав, само со вујко владика) тоа ти е 3,2К учество и 28,8К кредит за кој што кредит ќе ти треба жирант за недвижен имот од 38,3К евра (и ова во идеален случај на третина над кредитот, во реалност повеќе)

Жирант за 40-50К ќе се нафати да биде некое митско битие кое живее на пола пат меѓу Елдорадо и Шангри Ла или евентуално во Авалон.:zelen

Темата е независност - осамостојување или како да се купи куќа-стан?

Стамбеното прашање е дел од независноста, сето тоа е поврзано.
Јас те разбирам и за почнувањето од нула и за осамостојување преку кирија и сето тоа и се согласувам горе-долу само ме иритираат муабети со `системот не ви е криф хехе` владата/држаата и слично... пошто и примањата и кредитите и хипотеките и цените на квадратура и све по список се ствари кои се системски.
Не е на арно тоа...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and existence

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
30.000 е еднособен евентуално, 40м2Х800=32К. Во Волково...:zelen



Не, тоа со 140% е износот кој ти е потребен како колатерала а.к.а ставање хипотека на недвижен имот, прочитај повторно, овој пат внимателно :)



Банката ја проценува вредноста на имотот кој го ставаш како залог а не станот кој го купуваш.
Значи ако е 32К тогаш (теоретски учество 10% во реалност ти кажав, само со вујко владика) тоа ти е 3,2К учество и 28,8К кредит за кој што кредит ќе ти треба жирант за недвижен имот од 38,3К евра (и ова во идеален случај на третина над кредитот, во реалност повеќе)

Жирант за 40-50К ќе се нафати да биде некое митско битие кое живее на пола пат меѓу Елдорадо и Шангри Ла или евентуално во Авалон.:zelen



Стамбеното прашање е дел од независноста, сето тоа е поврзано.
Јас те разбирам и за почнувањето од нула и за осамостојување преку кирија и сето тоа и се согласувам горе-долу само ме иритираат муабети со `системот не ви е криф хехе` владата/држаата и слично... пошто и примањата и кредитите и хипотеките и цените на квадратура и све по список се ствари кои се системски.
Не е на арно тоа...
Местоположбата е индивидуален избор и тука нема потреба да се лигавиме.

Дали го причита линкот или коментираш од ракав исто како математика што владееш?

•БЕЗ провизија за предвремена отплата со сопствени средства
•БЕЗ депозит, БЕЗ жиранти, БЕЗ административни забрани, БЕЗ меница
•Брза и едноставна процедура (првично пред-одобрување за 24 часа)
•Можност да се стави под хипотека истиот стан кој се купува
•Ко-кредитобаратели може да бидат и лица кои не се членови на потесното семејство

Ако забележи има можност да се стави под хипотека истиот објект кој се купува! ;)


Математиката што ја објаснив е директно од банката,правени се разговори,објаснети се сите детали.
Поголемото учество е клучен момент што и не е така недостижно.

Стамбеното прашање е повеќе фамилијарно обезбедување и подобно е да се оформи сенејство,па заедно да го решавате тој проблем,заедно со партнерот сте посилни.

Но мене све ми се чини дека младите имаат погрешна престава за независнот и осамостојување.
Сите сакаат да се осамосталат,но никој неќе да го изгуби стандартот и угледот помеѓу пријателите и најблиските.
Во недостаток на храброст,се отвара Пандорината кутија вадејќи ги сите "демони" со кој ќе се борите,како држава,систем,поединци и групи.

Надешта останува последна.:(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Местоположбата е индивидуален избор и тука нема потреба да се лигавиме.

Дали го причита линкот или коментираш од ракав исто како математика што владееш?

•БЕЗ провизија за предвремена отплата со сопствени средства
•БЕЗ депозит, БЕЗ жиранти, БЕЗ административни забрани, БЕЗ меница
•Брза и едноставна процедура (првично пред-одобрување за 24 часа)
•Можност да се стави под хипотека истиот стан кој се купува
•Ко-кредитобаратели може да бидат и лица кои не се членови на потесното семејство

Ако забележи има можност да се стави под хипотека истиот објект кој се купува! ;)


Математиката што ја објаснив е директно од банката,правени се разговори,објаснети се сите детали.
Поголемото учество е клучен момент што и не е така недостижно.

Стамбеното прашање е повеќе фамилијарно обезбедување и подобно е да се оформи сенејство,па заедно да го решавате тој проблем,заедно со партнерот сте посилни.

Но мене све ми се чини дека младите имаат погрешна престава за независнот и осамостојување.
Сите сакаат да се осамосталат,но никој неќе да го изгуби стандартот и угледот помеѓу пријателите и најблиските.
Во недостаток на храброст,се отвара Пандорината кутија вадејќи ги сите "демони" со кој ќе се борите,како држава,систем,поединци и групи.

Надешта останува последна.:(

Можеш да го ставиш купениот стан на кредит под хипотека (откако ќе премине во твое власништво), тоа си постои одамна... само се сомневам дека мислиш дека истиот стан кој го земаш на кредит може да служи како колатерала на самиот себе :rofl се надевам дека не сум во право...:eek:

Ок, не со жиранти ама со ко-кредитобаратели демек ортаци врти сучи пак жирант некој треба да биде (а и не мора ако се има што да се стави под хипотека али онда која е смисла ако веќе има чоек стан)
Како што гледаш системот е фино направен за оној кој што има многу да има уште повеќе а оној кој нема да неможе да дојде до кров над глава. Затоа разни режимски и остали дебили имаат по неколку станови, а поштена раја која си заработува чесно има едно големо ништо.

Овие рекламниве слогани без ова без она се ситна пара, најмногу 200 евра.
Џабе е и храброст и одлучност и фанатизам во случај кога бројките не се совпаѓаат или кога треба човек да се лиши од ионака намалените ситни животни задоволства цел живот за кров над глава.

Имајќи ја таа реалност во предвид, јас си најдов чаре на алтернативен начин кој си има свои `за` и `против` аргументи ама кој не е поврзан со кредити, хипотеки и слични ствари пошто независноста каде што триесет години мора да плаќаш секој месец за да не останеш без стан - не вреди воопшто, како независноста на Индија, поарно да си останеа под Бритиш Раџ :zelen

Е сеа во право си, има разни видови независност, темава е повеќе накај материјалната ама не мора да се ограничи на тоа, може да се дискутира и за остали аспекти.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
А која е разликата помеѓу плаќањето кирија и отплатувањето на кредит (знам дека огромна разлика има, туку во контекст со темава. Ако човек не е независен кога живее под кирија тогаш зошто би бил незавсен кога плаќа рата за кредит)
Мислам дека независноста не ја одредува тоа дали живееш под кирија или не. Лично за себе ке кажам, јас би се чувствувала независна кога за сите мои потреби и потребите на моите деца ке можам јас да се грижам и финанскиски но и во други сегменти на живеењето.
Инаку @Outrider дали погоре во постот мислиш на градење еколошна куќа?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
А која е разликата помеѓу плаќањето кирија и отплатувањето на кредит (знам дека огромна разлика има, туку во контекст со темава. Ако човек не е независен кога живее под кирија тогаш зошто би бил незавсен кога плаќа рата за кредит)
Мислам дека независноста не ја одредува тоа дали живееш под кирија или не. Лично за себе ке кажам, јас би се чувствувала независна кога за сите мои потреби и потребите на моите деца ке можам јас да се грижам и финанскиски но и во други сегменти на живеењето.
Инаку @Outrider дали погоре во постот мислиш на градење еколошна куќа?

Разликата шо знам, во едниот случај плаќаш на газдата и во другиот плаќаш на газдата (банката) со разлика дека во вториот случај после 30 години станот ќе припадне на плаќачот на кредит.
Сума како сума, ако се земе по квадратура тогаш кредитот би бил нешто поскап него кирија, ок зависи и од местоположба и многу фактори.
Двете имаат и предности и недостатоци, зависи од поединец до поединец.

И независноста е ствар на перцепција, нешто о чему би се дало расправљати :)
Можам да пристапам на независноста од моја гледна точка ама ќе испадне тлдр пост.

Да, може да се каже еколошка, се работи за постамент од цемент/бетон како основа (под), метални арматурни шипки (иако може и дрво ама е поскапо) и ѕидови од мешавина на земја и цемент (иако некои користат и гипс) во сооднос кој зависи од самата земја на лице место пошто има големи разлики од почва до почва, процент на глина и слично, некаде треба повеќе цемент некаде помалку.
Нормално може и цигла може и сипорекс или камен ама тогаш и цената оди нагоре, а освен каменот ништо не може да се спореди со земјата како изолатор, зима топло а лето ладно :)
Хидромал за изолација од влага, надворешните ѕидови со водонепропусен кнауф (наместо малтер) а внатрешните со обичен.

Дограма е класична, дрво, алуминиум или пвц. Пвц е најефтино (збор кој често се појавува во постот :zelen ).
Се наоѓа и настаро дограма ама не се исплати пошто изолацијата е ептен важна ствар и заштедува многу енергија а настаро само дрвени има, дрвото се криви со тек на време и не е тоа тоа...
Единствено врати можат на старо да се набават и да се китираат и бојадисаат.

Остало, електро-инсталација, водовод/канализација/јама :cool: или било што е во зависност од желби,потреби и можности на поединецот...
За тотална независност тука е опцијата на 12 волтен систем на едносмерна струја, дакле соларен панел, река/поток/ветар, било што кое би можело да генерира енергија и да ги полни паралелно поврзаните акумулатори (со длабок циклус, не овие за коли шо се, тие се 50-60 ампер саати, `длабоките ги има по 300+ а за да траат со години и години не е пожелно да се празнат под третина)

Има и за остали детали шо да се пише бајаги, вака коа пишувам ми паѓа мака шо не испадна целата ствар и шо ќе морам се` одново :(:(:(
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Разликата шо знам, во едниот случај плаќаш на газдата и во другиот плаќаш на газдата (банката) со разлика дека во вториот случај после 30 години станот ќе припадне на плаќачот на кредит.
Сума како сума, ако се земе по квадратура тогаш кредитот би бил нешто поскап него кирија, ок зависи и од местоположба и многу фактори.
Двете имаат и предности и недостатоци, зависи од поединец до поединец.

И независноста е ствар на перцепција, нешто о чему би се дало расправљати :)
Можам да пристапам на независноста од моја гледна точка ама ќе испадне тлдр пост.

Да, може да се каже еколошка, се работи за постамент од цемент/бетон како основа (под), метални арматурни шипки (иако може и дрво ама е поскапо) и ѕидови од мешавина на земја и цемент (иако некои користат и гипс) во сооднос кој зависи од самата земја на лице место пошто има големи разлики од почва до почва, процент на глина и слично, некаде треба повеќе цемент некаде помалку.
Нормално може и цигла може и сипорекс или камен ама тогаш и цената оди нагоре, а освен каменот ништо не може да се спореди со земјата како изолатор, зима топло а лето ладно :)
Хидромал за изолација од влага, надворешните ѕидови со водонепропусен кнауф (наместо малтер) а внатрешните со обичен.

Дограма е класична, дрво, алуминиум или пвц. Пвц е најефтино (збор кој често се појавува во постот :zelen ).
Се наоѓа и настаро дограма ама не се исплати пошто изолацијата е ептен важна ствар и заштедува многу енергија а настаро само дрвени има, дрвото се криви со тек на време и не е тоа тоа...
Единствено врати можат на старо да се набават и да се китираат и бојадисаат.

Остало, електро-инсталација, водовод/канализација/јама :cool: или било што е во зависност од желби,потреби и можности на поединецот...
За тотална независност тука е опцијата на 12 волтен систем на едносмерна струја, дакле соларен панел, река/поток/ветар, било што кое би можело да генерира енергија и да ги полни паралелно поврзаните акумулатори (со длабок циклус, не овие за коли шо се, тие се 50-60 ампер саати, `длабоките ги има по 300+ а за да траат со години и години не е пожелно да се празнат под третина)

Има и за остали детали шо да се пише бајаги, вака коа пишувам ми паѓа мака шо не испадна целата ствар и шо ќе морам се` одново :(:(:(
И јас размислувам на таква опција, ако не стигнам да створам за мене, бар за децата. Мене исто ми се допаѓа идеата и за еко куќа од бали сено, која е многу поефтина (не сум прецизна со бројките). Тоа нешто како некоја понова верзија на старите куќи од слама и кал, но е сосема цврста, издржлива, изолацијата е перфектна, а и интересното е што може за кратко време малку луѓе да ја направат, а остава простор и за креативност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Pica pica

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
И јас размислувам на таква опција, ако не стигнам да створам за мене, бар за децата. Мене исто ми се допаѓа идеата и за еко куќа од бали сено, која е многу поефтина (не сум прецизна со бројките). Тоа нешто како некоја понова верзија на старите куќи од слама и кал, но е сосема цврста, издржлива, изолацијата е перфектна, а и интересното е што може за кратко време малку луѓе да ја направат, а остава простор и за креативност.

Имав порано симнато два три туторијали за куќа од сено ама испаѓа поскапо (Х3 некаде) пошто треба прилично сериозна дрвена конструкција. Не е баш така едноставна за градба...
Има разлика меѓу овие од сено и тие со кал, оваа со сено нема врзивни материјали а тие старите се мешавина на сено и земја, има разни верзии од печени цигли или блокови до сушени на сонце.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Да отвориш нова тема за куќиве:? Мене многу ме интересира ова, не сум се позанимавала сериозно и сакам да знам што и како. Јас не би знаела да дадам добар вовед, ако не те мрзи тебе...

Може и на оваа тема да се постира околу тоа, проблемот на овие простори е што скоро и да не постојат градби со алтернативни начини на градба спрема класичниот начин за градење и човек треба да учи сам низ евентуален процес на градење, овде дури и монтажните куќи кои се префабрикати кои се склопуваат сеуште се нешто сомнително и ѓаолско...

Има многу начини за градба, сето тоа зависи како шо кажав од можности, услови и потреби на поединецот, колку, како, каде и тие ствари.
Во секој случај алтернативниот начин има многу предности, барем за особи кои знаат шо сакаат...

Како прво цената е неспордливо пониска а тоа отвара можност да се дојде до дом без целоживотно црнчење за отплата за кредит, без кирии и во случај да е вон урбанистички план - без порез на имот и без давачки за комуналии и остали намети...Најефективно е градење само на приземје во квадратура за која би се одлучил некој пошто дигање спрат сериозно ја покачува цената, освен кај оние A frame куќи иако и тогаш цената оди нагоре...
Друга предност е што може да се гради постепено, во склад со финансиите пошто условите за заштедување се никакви...ако не се земе предвид извесен период работа во иноземство при што би се штеделе пари за ваква намена.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Saladin