На денешен ден...

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Овде ќе третираме настани од историски аспект ќе ја користиме WIKIPEDIA, но ако и стории поврзани за настани кој се случиле на денешен ден слободно постирајте ги..

На денешен ден…
Денес е 18 февруари 2012 г.
Настани:
1861 Првиот Парламент на Италија го прогласи за крал Виторио Емануел Втори.
1915 Прва Светска војна: Германија со помош на подморници ја започна поморската блокада на Велика Британија.
1945 Во Скопје е отворен Работничкиот Дом, прв во Народна Република Македонија.
1952 Грција, стана членкa на НАТО Пактот.
1952 Турција, стана членкa на НАТО пактот.
1960 Аргентина, Бразил, Мексико, Парагвај, Перу, Уругвај и Чиле се договорија да формираат Латиноамериканско здружение за слободна трговија.ллл
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Родени:
1404 Леон Батиста Алберти, италијански архитект.
1516 Марија I, кралица на Англија.
1745 Александро Волта, италијански научник и физичар.
1860 Андерс Цорн, шведски уметник.
1898 Андерс Цорн, истакнат шведски сликар и бакрорезец.
1898 Енцо Ферари, автомобилист и конструктор.
1930 Драган Бојаџиев, македонски музички публицист.
1942 Ѓорѓија Најдоски, македонски поет.
1954
Џон Траволта, американски актер.
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Починале:
999 Папа Григур V, римски папа.
1405 Тимур, монголски кан.
1546 Мартин Лутер, основач на Протестанската црква во Германија и водач на реформацијата на Христијанската црква.
1564 Микеланџело, Италијански скулптор, сликар, градител и поет, еден од најголемите уметници на целата историја на цивилизацијата.
1682 Балдасаре Лонгена, венецијански архитект.
1873 Васил Левски, бугарски национален деец.
1915 Стојан Новаковиќ, српски научник.
1967 Роберт Опенхајмер, северноамерикански физичар.
1969 Драгиша Цветковиќ, југословенски политичар.
1986 Пол Стјуарт, американскиот филмски актер и режисер. Настапил во повеќе од 60 филмови, меѓу кои се „Граѓанинот Кејн“ и „Одмаздата на Пинк Пантер“.
2001 Крум Монев, македонски борец.
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
На денешен ден…
Денес е 19 февруари 2012 г.
Настани:
1921 Склучен е првиот од пактовите со кои Франција настојуваше да обезбеди хегемонија во Европа - сојуз со Полска против Германија и со Малата Антанта дејствуваа многу силно врз европската политика.
1959 Потпишана е Лондонската спогодба меѓу Велика Британија, Грција и Турција за независност на Кипар.
1994 Во Скопје е основано Македонско - американско здружение за пријателство и соработка.
1996 Во Њујорк официјално започна со работа генералниот конзулат на Република Македонија.
1996 Советот на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ донесе одлука оваа манифестација во иднина да се одржува под името „Македонски театарски фестивал“.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Родени:
1473 Никола Коперник, полски астроном.
1743 Лујџи Бокерини, италијански композитор и виолончелист.
1875 Димо Хаџи Димов, македонски револуционер.
1896 Кирил Јанчулев, генерал во бугарската армија.
1922 Тодор Димитровски, македонски лингвист.
1951 Трајан Мартиноски, македонски поет.
1952 Данило Турк, претседател на Словенија.
1960 Момчило Бајагиќ-Бајага, српски пејач.
1979 Игор Митрески, македонски фудбалер.

Починале:
1923 Иван Тавчар, словенечки писател и политичар.
1952 Кнут Хамсун, норвешки писател.
1997 Денг Сјаопинг, премиер на НР Кина.
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Меѓународен ден на мајчиниот јазик


21 февруари е прогласен за Меѓународен ден на мајчиниот јазик од страна на Организацијата за образование, наука и култура на Обединетите нации (УНЕСКО) на 17 ноември 1999 година на 30-тата сесија на Генералната конференција во 1999 година. Во 2000 година 21 февруари е промовиран како Ден на лингвистичка и културна разновидност и мултилингвизам.
Според статистичките податоци, во последните три века има изумирање или драматично намалување на јазиците, особено на американскиот и австралискиот континент. Во светот денес се зборуваат околу 6.500 јазици, а на околу половина им се заканува исчезнување во многу делови на светот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
На денешен ден…
Денес е 22 февруари 2012 г.
Настани:
1281 Мартин IV станува папа.
1819 Шпанија ја продава Флорида на САД за 5 милиони американски долари.
1879 Во Јутика, држава Њујорк, САД, Френк Вулворт ја отвора првата продавница од својот синџир на продавници.
1979 Карипскиот остров Света Луција стекна независност по 165 години британска управа.
1980 Израелската Влада донесе одлука за пуштање во оптек на нова национална валута, шекел, која ја замени израелската фунта.
1980 Хокејарската репрезентација на САД извујува победа над екипата на СССР во финалето на Зимските Олимписки Игри 1980.
1994 Владата на Република Македонија донесе одлука за воспоставување на дипломатски односи меѓу Република Македонија и Кралството Белгија. Во Брисел, со размена на дипломатски документи, Кралството Белгија воспостави дипломатски односи со Република Македонија.
2011 Градот Крајстчерч во Нов Зеланд е погоден од катастрофален земјотрес.
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Родени:
1403 Шарл VII Победникот, крал на Франција.
1732 Џорџ Вашингтон, првиот претседател на САД.
1788 Артур Шопенхауер, германски философ.
1857 Хајнрих Рудолф Херц, германски физичар.
1878 Христо Узунов, еден од плејадата големи македонски револуционери во борбата за македонското социјално и национално ослободување.
1932 Едвард Кенеди, член на Демократската партија на Америка.
1935 Данило Киш, еден од најголемите југословенски писатели со светско реноме.
1959 Кајл Меклахлан, американски актер.
1990 Тарас Бурлак, руски фудбалер.
Починале:
606 Папа Сабинијан, римски папа.
1512 Америго Веспучи, италијански морепловец.
1888 Ана Кингсфорд, англиски доктор.
1907 Митре Влаот, македонски револуционер.
1907 Енди Ворхол, американски сликар.
1987 Енди Ворхол, американски уметник, режисер и писател.
1988 Петар Богданов - Кочко, македонски композитор, оперски пејач (тенор) и организатор на музичкиот живот во Македонија.
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
23 февруари е 54-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 311 денови до крајот на годината (312 во престапна).
Настани:
303 Императорот Диоклецијан наредил да се урне новоизградената црква во Никомедија, а следниот ден наредил да се уништат сите христјански храмови и списи во Римското Царство.
1905 Американскиот адвокат Пол Перси Харис во Чикаго го основа Ротари клубот.
1919 Бенито Мусолини ја формира Фашистичката партија на Италија.
1933 Јапонија ја почна окупацијата на Кина, северно од големиот кинески ѕид.
1941 Откриен е плутониумот.
1945 Втора Светска војна: Американските трупи го зазедоа главниот град на Филипини, Манила, и им нанесоа тежок пораз на Јапонците. Генералот Макартур, кој командуваше со американската Осма армија, имаше посебни причини, за да им се одмаздува на Јапонците. Тој три години порано, се повлече пред јапонската наезда.
1945 Втора Светска војна: Изведена е најголемата сојузничка воздушна офанзива. Околу шест илјади авиони нападнаа многу сообраќајни центри во Германија, од Хамбург и Хановер на запад до Берлин иЛајпциг на север. Притоа, на простор од околу 80.000 км. беа исфлени 14.000 бомби од по 250 килограми.
1947 Во Женева основана е Меѓународната организација за стандардизација (ISO).
1967 Основана е Македонската Академија на Науките и Уметностите.
1970 Британска Гвајана стекна независност.
1994 На падините на Шар Планина, во близина на Тетово, беа предадени во редовно производство четири мали хидроцентрали на водоснабдително-енергетскиот систем „Попова Шапка“.
1998 Шефовите на дипломатиите на Европската унија ја укинаа забраната за официјални контакти со Иран на високо ниво.
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Родени:
1417 Папа Павле II, римски папа.
1685 Георг Фридрих Хендл, германскиот композитор.
1864 Крсте Златарев, бугарски генерал.
1867 Александар Протогеров, бугарски генерал.
1868 В.Е.Б. Дибуа, американски борец за човекови права
1883 Карл Јасперс, германски философ
1889 Виктор Флеминг, американски филмски режисер.
1940 Питер Фонда, американски актер
1954 Виктор Јушченко, украински претседател
1961 Ивица Вдовиќ, југословенски музичар.
1964 Зоран Русоманов, македонски одбојкар.

Починале:
1447 Папа Евгение IV, римски папа.
1792 Џошуа Рејнолдс, англиски сликар.
1848 Џон Квинси Адамс, американски претседател.
1979 Ќемал Ајдини, доајен на Албанската драма при Театарот на народностите во Скопје.
2007 Добрила Пуцкова, македонска актерка.