Најопасни животни во светот

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
ЦРНА ВДОВИЦА ПОЧНА ДА НАПАЃА НА БАЛКАНОТ

pajak%20crna%20vdovica.jpg
Црна вдовица (латински: Latrodectus) е род на пајак од фамилијата Theridiidae, која содржи 31 признати видови. Во последните неколку години зачестија убодите од пајаците од видов „Црна вдовица“.
Само во последните две години во Албанија од 50тина лица кои биле каснати од овој пајак, дури 10 починале. Во најголема опасност се луѓето кои се занимаваат со земјоделство.
Пред неколку дена, албанските власти предупредија на поголемо внимавање во полињата каде се одгледуваат култури, бидејќи овој отровен пајак во последно време знае да нападне.
Експерти од Природно-научниот музеј на Македонија потврдуваат дека во околината на Кратово го има овој опасен пајак.Тој е црн, сјаен и влакнест со просечна големина на телото од околу 6 милиметри и со пипците до околу 5 сантиметри. Прави густа пајажина во ниски растенија најчесто во тутун или жито. По каснувањето за 2-3 секунди се појавуваат силни болки, гушење, зголемен крвен притисок и нервно растројство.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Badgirl and Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Од змиите можеме тука да го издвоиме Тајпанот. Го има мислам дека во пустински предели. Отровот му е доста силен.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Се извинувам што ќе бидам оф - топик до болка, но само што го прочитав насловов ми текна на нешто.
Anders-Bering-Brejvik.jpg

- најопасното ЖИВОТНО за кое имам слушнато.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Само црн пантер и пума... другото се е гола вода... е за во Македонија знам дека во националните паркови има РИСОВИ. Е сега, колку е безбедна прошетката таму? :giggle
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
комодо змеј, најопасно животно на сфет, среќа жииф само на едно место, а тамо нема толко људи
најгадни животиње на сфет, едино животно што еде сфе, копита и рогови, буквално сфе, копале су по људски гробишта за да едеф коске, мноо су брзи, брзо пливаф и плус отровни су, мајка ако е гладна еде си га дете. страшно


Лелее прв пат сега прочитав за овие животни, страшна работа биле ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Badgirl