Најдобар мобилен оператор во 2012/2013 година

Најдобар мобилен оператор?!

  • ONE

    Гласови: 10 37.0%
  • T-home

    Гласови: 7 25.9%
  • Vip

    Гласови: 10 37.0%

  • Вкупно гласале
    27

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Баш ме интересира:
Од кој оператор број имате
колку сте задоволни од услугите
и единствено што мислите за нивните КОНТАКТ ЦЕНТРИ (особено долготрајното чекање на оператор)
На Вип сум,но не сум задоволна од мрежата ама ич! Го користам тој оператор затоа што најголем дел од моето друштво,семејство и сл се на вип.
За цените да ,океј им се, ете супер беше и тоа до 31ви јануари што беше со бесплатен интернет пораки и минути, се исплати,ама мрежата за никаде..
Контакт центрите ми одговориле на неколкуте упатени повици од нив. Немам поплаки за нив.
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Значи сум имала број од сите три мобилни оператори. Најпрво од T-mobile, па после зедов од Вип и пред отприлика година дена на One.
Гласав за третите од причина што плаќам многу малце (на пост пејд сум, претплата од 400 денари), а се отепувам од зборување, пишување на СМС и исто така користам Интернет.

На Т-mobile бев од 2003 или 2004, па се’ до лани. Најпрво бев на при-пејд, ставав кредит стотка да речеме и освен тоа што на сметка ми стигаа 85 ден., тие траеја само една седмица. Земаа ддв при секое надополнување, сега не знам како е. После тоа зедов број на пост-пејд и сметките никогаш не беа пониски од 3000 денари, иако договорот беше на само 500 денари чинам.

Од Вип не бев задоволна воопшто. Имаа некои примамливи понуди, ама го кажуваа само тоа што нив им чинеше, а на крај ќе видиш ти заминал кредитот без да знаеш. Башка тоа, мрежата им е катастрофа. Бројот ми стои се уште само затоа што имам другар кој е на Вип, а со кој постојано се слушам, а не сака да го смени операторот.
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Значи сум имала број од сите три мобилни оператори. Најпрво од T-mobile, па после зедов од Вип и пред отприлика година дена на One.
Гласав за третите од причина што плаќам многу малце (на пост пејд сум, претплата од 400 денари), а се отепувам од зборување, пишување на СМС и исто така користам Интернет.

На Т-mobile бев од 2003 или 2004, па се’ до лани. Најпрво бев на при-пејд, ставав кредит стотка да речеме и освен тоа што на сметка ми стигаа 85 ден., тие траеја само една седмица. Земаа ддв при секое надополнување, сега не знам како е. После тоа зедов број на пост-пејд и сметките никогаш не беа пониски од 3000 денари, иако договорот беше на само 500 денари чинам.

Од Вип не бев задоволна воопшто. Имаа некои примамливи понуди, ама го кажуваа само тоа што нив им чинеше, а на крај ќе видиш ти заминал кредитот без да знаеш. Башка тоа, мрежата им е катастрофа. Бројот ми стои се уште само затоа што имам другар кој е на Вип, а со кој постојано се слушам, а не сака да го смени операторот.
И јас од сите оператори имав .. броеви .. али скрос незадоволен .. Сега моментално сум на ОНЕ до сега не видов некој не правилности .. мислам сега за сега со услугите се топ ! само мала замерка тоа што многу треба да чекаш да добиеш оператор .
Иначе имам и број од Вип на припејд моментално заради работава и некој од пријателите што се на вип да можат слободно да ме побараат .. Иначе од оне имам 2 броја на претплата и 5 броја на припејд .. ЕДНОСТАВНО СЕ РУШУВАМ ОД ЗБОРЕЊЕ а плаќам смешни ниски сметки.
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
И јас од сите оператори имав .. броеви .. али скрос незадоволен .. Сега моментално сум на ОНЕ до сега не видов некој не правилности .. мислам сега за сега со услугите се топ ! само мала замерка тоа што многу треба да чекаш да добиеш оператор .
Иначе имам и број од Вип на припејд моментално заради работава и некој од пријателите што се на вип да можат слободно да ме побараат .. Иначе од оне имам 2 броја на претплата и 5 броја на припејд .. ЕДНОСТАВНО СЕ РУШУВАМ ОД ЗБОРЕЊЕ а плаќам смешни ниски сметки.
И јас чекав многу кога ѕвонев кај оператор, ама затоа сега се научив и нон-стоп им испраќам пораки на фејзбук страницата и во рок од 10-15 минути добивам одговор и се’ е средено :D
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
И јас чекав многу кога ѕвонев кај оператор, ама затоа сега се научив и нон-стоп им испраќам пораки на фејзбук страницата и во рок од 10-15 минути добивам одговор и се’ е средено :D
Хахахах .. истото и јас .. после долгите звонења и жалби до нив .. Го евидентирале мојот број . ако не се јават за 1 ипол минута .. исклучувам .. и одма по 2-3 минути тие ќе ми се јават .. последниов месец .. кога и да сум вртел не сум чекал повеќе од 60 секунди .. иначе месечно можеби по 40-50 пати вртам .. заради работата .. особено кога некој ќе ме повика да му ја наместам опремата за интернетот ..
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Значи сум имала број од сите три мобилни оператори. Најпрво од T-mobile, па после зедов од Вип и пред отприлика година дена на One.
Гласав за третите од причина што плаќам многу малце (на пост пејд сум, претплата од 400 денари), а се отепувам од зборување, пишување на СМС и исто така користам Интернет.

На Т-mobile бев од 2003 или 2004, па се’ до лани. Најпрво бев на при-пејд, ставав кредит стотка да речеме и освен тоа што на сметка ми стигаа 85 ден., тие траеја само една седмица. Земаа ддв при секое надополнување, сега не знам како е. После тоа зедов број на пост-пејд и сметките никогаш не беа пониски од 3000 денари, иако договорот беше на само 500 денари чинам.

Од Вип не бев задоволна воопшто. Имаа некои примамливи понуди, ама го кажуваа само тоа што нив им чинеше, а на крај ќе видиш ти заминал кредитот без да знаеш. Башка тоа, мрежата им е катастрофа. Бројот ми стои се уште само затоа што имам другар кој е на Вип, а со кој постојано се слушам, а не сака да го смени операторот.
Абе порано од T-mobile земаа данок кога ќе ставиш кредит. Пример ако ставиш 590 ден. ќе ти стигнат 500 ден. чисти, ама кога наплаќаа разговори и смс-и не наплаќаа данок затоа што веќе беше наплатен данокот. На многумина им беше нејасно или демек ги краделе а-у и сеа е обратно. Сеа ставаш 100 ти стигаат 100 ден. ама ако тарифата е 4 ден/мин ставај си и 18% ддв. Исто е и вака и така.

Првин да се разбереме, структурата на мрежата на T-mobile стои уште од времето на МобиМак. Другите оператори имаат потпишано договори за користење на нивната мрежа, One уште додека беше само Cosmofon имаа делумно користење т.е. дел од свои дел од нивни ќелии. Вип мислам дека се целосно врз T-mobile. Тоа би требало да укажува на стабилноста на мрежата и сигналот. Некој спомна интернет и телевизија. Да не се лажеме, интернетот на boom оди преку T-Home. Кога стававме во станов 2 месеци чекавме да добијат решение од T-Home за да наместат интернет од boom. Телевизијата не е за споредба. Т-home даваат целосно дигитална телевизија, сликата да отидеш и во Крушкундалево е кристално чиста во секој момент, а додека овие од boom ја ги рамнам со кабелски оператор. Ако тоа е дигитален сигнал, тогаш ја у подрум имам спејс шатл.

Ја околу 12 години имам број од Т-mobile па не сум имал причина за да се пожалам. Сега имаат една супер можност, потпишуваш договор 2 години дека ќе ставаш секој месец кредит минимум 300 ден. и добиваш можност да си одбереш телефон исто ко за претплата, а сеуште си на припејд. Имаат и една нова тарифа 3,9 ден. е буквално се` (со се` ддв) и плус секој месец ми стигаат по минимум 70 ден. кредит за сите мрежи.