Најголеми анти-флопови во фудбалот

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
http://www.theguardian.com/sport/2007/may/11/smalltalk.sportinterviews

Well, David Nugent may beg to differ, but getting back to football, is it true that Crockenhill FC flogged you to Gillingham for a set of tracksuit tops and some corrugated iron?

Um, no. When I went to Gillingham, Crockenhill didn't want money for me, so Gillingham - as a gesture - offered some training equipment, tracksuits, stuff like that. It's one of those stories, it's just been exaggerated over time, going from ten tracksuits to a few cones, and all the rest. It's like the two loaves and five fishes in the Bible. That's what I call it: the two loaves and five fishes.
Трансфер платен со неколку пара тренерки :rofl. Не било точно дека добиле и табли ребраст лим за трансферот :zelen
10 пара тренерки, тоа не е повеќе од 1000 евра какви сака нека биле тренерките.

Покасно типот играл за Челзи, Селтик и Олимпик Марсеј :eek:
 
  • Like
Реакции: existence

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Гeрет Бери од Брајтон во Астон Вила за 50.000 фунти. Сега игра во Евертон...
Виктор Ванијама од Беершот во Селтик за 900.000 фунти а од Селтик во Саутемптон за 13 милиони...
Коло Туре од некој клуб некаде во Арсенал за 150.000 фунти :eek:
It seems Wenger was something of a Wizzard when it comes to this...

Зед Најт од нон-лиг во Фулам за 30 пара тренерки :rofl
Не дека беше којзнае каков играч ама сепак... мислам дека е во чемпионшип некаде сега.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Има милион вакви примери... подобро ќе беше да отвореше тема зошто некои имаат астрономски цени како на пример Бејл и заеднички на форумоФ да го оспориме неговиот квалитет.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Еј ми текна на еден!

Челзи го даде за 2-3 вреќи лешници во Беника.. за по некоја година да го вратат за 15-20 милиони и да им биде главен на средината, guess who? :D
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Чарли Остин кој во меѓувреме добил и повик за репрезентација, бил купен за 4 милиони фунти од Барнли, одиграл до сега 73 утакмици за КПР и дал 38 гола, 0,52 гола по меч (на секој втор гарантирано дава, во просек) а се` што е над 0,50 е сериозно јака ствар. 105.000 фунти по гол :zelen плус ако се земе дека лани беше клучен во пласманот на КПР во ПЛ каде што се работи за 100+ милиони фунти по клуб...well...

Оваа сезона на 36 утакмици дал 18 гола и направил 7 асистенции.
Дефиниција за анти-флоп :)

Хари Кејн од друга страна, донесен за нула фунти :kafe оваа сезона одиграл 51 меч во сите такмичења, дал 31 гол (0,61) :eek: и имал 5 асистенции...за разлика од Солдадо кој за две сезони одиграл 76 утакмици и дал 16 гола (оваа сезона 40/5 :facepalm2) 1,9 милиони за еден гол :rofl ништо што рандом лик донесен од конференција не би можел да го направи...

Бентеке 7 милиони од Генк во Вила, точно 100 утакмици за три сезони и 49 гола, останува уште една со Арсенал, not bad at all штета шо имаше тешка повреда...
 
Последна промена:
  • Like
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Беник Афобе, беше играч на Арсенал но никогаш не настапи за нив. Беше праќан по клубови на позајмици и последнава сезона блесна. Првин играше во М.К. Донс (на Stadium МК :rofl) (лига 1, трета анг. лига) и го шокираше Ман. Јунајтед во Карлинг купот, па потоа редеше настапи и голови. Таму го чуваа како на времето што Ферги го чуваше Оле Гунар Солскјер и го пуштаа во 70+ да даде гол-два, ама на полусезона Венгер го продаде на Вулверхемптон. Нова лига (Чемпионшип), нов клуб ама истиот Афобе : )
Вкупно сезонава 51 настап, 32 гола и 8 асистенции
 
  • Like
Реакции: Outrider