Најголеми анти-флопови во фудбалот

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Спротивно на флоповите, постојат играчи кои за мали пари или беспари (истечен договор, некој од чколијата на клубот етц.) биле донесени во одреден клуб без голема помпа и очекувања но испаднало дека се работи за феноменални играчи кои биле или потценети or nobody expected them to do stuff.
Не сум сигурен каков наслов да ставам бидејќи не знам кој е правилен израз за спротивно од флоп (!?)
Можеби кражба, но тоа би асоцирало на судиски грабеж повеќе...


Класичен пример е Тотнем (а кој друг) кој за нула фунти го лансираше Хари Кејн, во моментот најдобар стрелец во ПЛ и најдобар стрелец вкупно. Односно за нула фунти направи 877698 повеќе отколку монголоидите Солдадо и Ламела кои чинеле заедно 55-60 милиони :facepalm2

Друг интересен случај е од шкотските мочуришта кога Селтик купи некој лик за 50.000 фунти за да тој лик им донесе победа против Барселона во ЛШ. Тие пари се веројатно еквивалент на дневен додаток за ужинка на Меси...

Мичу во Свонси е класичен пример иако се работеше за уан сизон вондер, сепак со него зедоа Лига Куп и освоија 8.место, сосема ок остварувања за велшкиот лигаш.

Имам читано дека некој играч на Челзи ли беше не ми текнува порано го купиле за неколку пара тренерки и копачки а типот после растурал, дали е урбана легенда или факат не знам, ќе побарам баш после...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Николас Ањелка во Арсенал. Венгер го купил за пола милионче, а му донесе извонредни резултати и го продаде за 25 милиони мислам на Реал (Мадрид офц.).
Демба Ба во Њукасл за 0 фунти. Алан Пардју : )
Ван Перси во Арсенал за 2,5 милиони од Феенорд.
Тим Кејхил во Евертон.
Фабрегас во Арсенал за ич пари.
Пол Погба од Јунајтед во Јувентус.


Ми фалат времињата кога Венгер знаеше да процени играчи и да донесе нешто вредно за ич пари.
 
  • Like
Реакции: Outrider

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
430
886
1,103
Николас Ањелка во Арсенал. Венгер го купил за пола милионче, а му донесе извонредни резултати и го продаде за 25 милиони мислам на Реал (Мадрид офц.).
Демба Ба во Њукасл за 0 фунти. Алан Пардју : )
Ван Перси во Арсенал за 2,5 милиони од Феенорд.
Тим Кејхил во Евертон.
Фабрегас во Арсенал за ич пари.
Пол Погба од Јунајтед во Јувентус.


Ми фалат времињата кога Венгер знаеше да процени играчи и да донесе нешто вредно за ич пари.
Aко го спомнуваш Манчестер за ова со истечен договор (додај го и Пике во Барса) спомни го и за ова како резултат на школа+скаутинг.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Онака набројував што ми текна во моментот. Пике не ни ми текна, а Погба пошто е француз го пратев па затоа и го наведов :zelen. Што знам еве прв што ми текнува е Петер Шмајхел кој дошол во јунајтед за смешни пари. Од поновиве голмани е Џо Харт во сити кој беше мислам во Шрузбери или Свиндон.
 

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
430
886
1,103
Може кога Спортинг го зеле од неговиот маалски матичен клуб на 12 години :) Во манчестер појде за 12.2 милиони фунти на 17 години , го дадоа во реал само ради парите x6.5 :D И самиот Роналдо знаеше дека на тој манчестер во ток момент му беа потребни тие безмалку 100 милиони евра. Затоа и неговите релации со САФ и клибот како клуб а и навивачите никогаш и не се расипани. Што обично не е пракса кога играш менува клуб. Верувам дека еден ден Кристијано ќе се врати во манчестер ако ништо друго да заврши кариера макар и без да игра, само да е присутен на клупа и тренинзи...
Во глобала сите големи трансфери се всушност ова, пазарот е преголем , парите ги имаат а нема играчи квалитетни за сите клубови кои сакаат да потрошат. Кога се нама роба се прави класичен маркетинг и лицитација. Последно време пракса им се страшните клаузули во договорите така да купувачот дава толку или приближно до клаузулата па клубот ако сака прифаќа ако не никому ништо ќе се најде некој друг богат да плати.
 

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Жереми Менез во Милан, за ич пари донесен од ПСЖ, со 15 постигнати гола мислам и прв стрелец во Серија А, ако не постигнал во меѓувреме Тевез некој гол.