Насилство во породувалиштата

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не би рекла дека е насилство тоа што се случува кај нас ама изживување да.
Прво нема никаква хуманост ниту грам човечност во 80% од вработените таму, па повеќе внимание ќе му посвети ветеринарот на едно маче отколку тие на човек како што треба. Јас се породив на клиника, персоналот близу катастрофа, со исклучок на оние сестри кои волонтираа таму и еден доктор.
И не, никој не бара посебен третман, ниту тинтрење, болките секој сам ќе си ги истрпи и поднесе ама толку ли тешко да бидеш малку љубезен, да објасниш, да охрабриш жена која дошла да роди, можеби за првпат, несвесна што ја чека, збунета, исплашена и во болки наместо да и се развикуваш зошто плаче, зошто нешто прашала или зошто сега и текнало да повраќа...да, мене ми се дереше сестрата зошто не можела да ми направи цтг бидејќи станував да трчам во вц да повратам од што имав јаки болки, што дополнително ме изнемошти. Кога прашав зошто толку многу крварам и дали е тоа нормално еден доктор ми се изнасмеа во фаца и ми рече а ти што сакаш, оди таму и чекај да се отвориш и не туку прашувај глупости. Со саати измачување на бокс, непотребно, се гледаше дена нема шанси да се породам природно од х причини и тие знаеја ама сепак ме оставија цела ноќ на бокс, повремено ме стискаа и ми скокаа една сестра и докторот на стомак, за на крај да го дочекам и докторот од прва смена. Тој кога виде дека јас веќе се губам и дека е критична работава и за бебето конечно кажа хитно во сала да ме носат на царски. Постпородилниот престој ми беше горе долу ок, и тоа најмногу благодарение на две жени што беа со мене во соба кои ми помагаа и ме учеа како треба околу бебето, тогаш уште не беше пуштен ни новиот дел од болницата па бевме 6 или 8 , не се сеќавам точно.
И пак да ги споменам оние сестри волонтерки што беа, само тие поминуваа повремено да видат дали нешто треба и баш со задоволство си ја вршеа работата, најверојатно сеуште нерасипани од целиот тој систем што владее таму.
Мислам дека ова е сцена од некој филм, сега ќе ни каже орхидеја која работи таму како е навистина. Бидејќи нели докторите се љубезни сите, вие врска немате само филмови да се гледало.
Ти скокале на стомак? Изгледа се обидувале како на цртанине, да го исфрлат бебето како тапа од шампањ.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Мора да ги сфатиме и паразитите бидејќи паразитската трудноча е различна од онаа кај нормалните жени.
Паразитите се размножуваат поинаку и кај нив плодот излегува низ еден друг отвор. Како што римскиот филозоф Цицеро уште пред 2000 години приметил - `Политичарите не се раѓаат туку се исеруваат`. Ако се прошири таа изјава на повеќето партиско-државни активисти како логистика на политичарите, тогаш е јасно зошто нив не им смета ништо, нехигиена, некултура, примитивизам, нестручност, корупција по гинеколошките оддели... сеедно им е бидејќи тие не се пораѓаат на стол туку на шоља.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Мора да ги сфатиме и паразитите бидејќи паразитската трудноча е различна од онаа кај нормалните жени.
Паразитите се размножуваат поинаку и кај нив плодот излегува низ еден друг отвор. Како што римскиот филозоф Цицеро уште пред 2000 години приметил - `Политичарите не се раѓаат туку се исеруваат`. Ако се прошири таа изјава на повеќето партиско-државни активисти како логистика на политичарите, тогаш е јасно зошто нив не им смета ништо, нехигиена, некултура, примитивизам, нестручност, корупција по гинеколошките оддели... сеедно им е бидејќи тие не се пораѓаат на стол туку на шоља.
Повторно злоупотребуваш положба и сереш на погрешно место, на погрешна тема..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Мислам дека ова е сцена од некој филм, сега ќе ни каже орхидеја која работи таму како е навистина. Бидејќи нели докторите се љубезни сите, вие врска немате само филмови да се гледало.
Ти скокале на стомак? Изгледа се обидувале како на цртанине, да го исфрлат бебето како тапа од шампањ.
da, da, skokaat na stomak, go vlecat stomakot nadole pritiskajki silno... toa ni na filmovite go nema
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
И како после да се породуваш тука? Скокале на стомак лудаците, не се нормални. Ви викам јас најубаво дома или во штала. Барем никој нема да им скока на стомак.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
И како после да се породуваш тука? Скокале на стомак лудаците, не се нормални. Ви викам јас најубаво дома или во штала. Барем никој нема да им скока на стомак.
А ти труден си?? Оди слободно пораѓај се дома, не овде, не ти е тука местото(facepalm)
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
А за кого бе пиша жити бога, за баба ти!?? Дај молимте престани да се мешаш на оваа тема, премлад си, уште на млеко мирисаш, ниту знаеш како изгледа родилна сала..едино ако паметиш кога те пораѓале па ти остамжнале трауми и неможеш да ги заборавиш, тогаш пиши од твое искуство за насилство.:rofl
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А за кого бе пиша жити бога, за баба ти!?? Дај молимте престани да се мешаш на оваа тема, премлад си, уште на млеко мирисаш, ниту знаеш како изгледа родилна сала..едино ако паметиш кога те пораѓале па ти остамжнале трауми и неможеш да ги заборавиш, тогаш пиши од твое искуство за насилство.:rofl
Јас ти викам ти не дочитуваш туку површински гледаш само :)