Мистериозни градови | Црнобело Форум

Мистериозни градови

Кој од овие градови ако би имале желба да го посетите


 • Вкупно гласале
  31

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Кападокија би ја ставил на прво место од причина што е најблиску, а иначе Мачу Пикчу и паленке ми се животна желба, индијанската култура од секогаш ме фасинирала. Има низ Централна и Јужна Америка многу такви мали напуштени индијански гратчиња низ тоа џунглите. Како од филм на индијана џонс се, in the middle of nowhere у сред џунгла, огромна пирамида/опсерваторија/тврдина целата обрасната практично може да поминеш покрај неа и да не ја приметиш... Тие места се недоволно истражени и си ја држат автентичноста, без дополнителни конзервации и шминкања за туристички цели. Оф топик, Припијат во Украина е град кој од секогаш сакам да го посетам, ништо мистериозно нема околу тој град: хаварија у чернобил, градот е озрачен, евакуиран и денес изгледа како од пост-апокалиптичен филм. Дозволен е престој во градот од максимум 24 саати со водич поради тоа што сеуште степенот на радијација е многу над нормалата ама нема штетни последици ако се поседи неколку саати
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Би ги посетила сите. Се надевам дека ќе имам шанса барем еден да посетам.
Многу ми е интересни ваквите мистериозни работи...(inlove) Би разгледувала вакви работи со часови... Па дури и да се морничави...
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,396
5,901
1,683
Disco
Би ги посетила сите. Се надевам дека ќе имам шанса барем еден да посетам.
Многу ми е интересни ваквите мистериозни работи...(inlove) Би разгледувала вакви работи со часови... Па дури и да се морничави...


Hear hear!
I`m a sucker for mystery, i am. Дури ми е криво кога некоја мистерија ќе се разреши и потоа нема да има простор за шпекулации.:( Ок, постојат евергрин мистерии како онаа за бродот Мери Селест или онаа за Д.Б. Купер за кои нема никогаш да се најде решение. Си викам ако постоеа маринирани мистерии во конзерва дека ќе ги јадев за појадок.:kafe
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and TheQueen

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,396
5,901
1,683
Disco
Скара Бре, Оркниски острови, Шкотска.


Фино местенце, населено пред 5.200 години, нешто како неолитски бич ресорт, добра топлотна и звучна изолација, удобност која била пред своето време. Ресен не се доближал до ова ниво на стандард до 1979.:cool:
На првата слика е само една група на живеалишта, т.н. кластер, а ги имало над 800. Што значи дека населбата била неколку пати поголема од денешен Ресен.
Seems it was somewhat egalitarian in nature.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Redhead and Kisserboy

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,793
809
1,133
Skopje
cernobil-fotografii-ronald-verand-02.jpg

Многу добро познатиот Чернобил ,сеуште мистериозен и сеуште неразјаснето односно не докрај испитано тоа подрачје , големото ниво на радиација никако да се утврди со точност до каде се може да оди и да наштети !!
Нуклеарната електрана Лерин на 26 Април 1986 година !!
VOA_Markosian_-_Chernobyl02.jpg
 

Прикачувања

 • VOA_Markosian_-_Chernobyl02.jpg
  VOA_Markosian_-_Chernobyl02.jpg
  100.6 KB · Прегледи: 0