1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мистериозни градови

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Aristokrat, 5 септември 2013.

?

Кој од овие градови ако би имале желба да го посетите

 1. 1. Чатал Хејук во Турција

  6.5%
 2. 2. Паленке во Мексико

  12.9%
 3. 3. Кахокија во САД

  3.2%
 4. 4. Деринкују во Турција

  12.9%
 5. 5. Помпеа во Италија

  32.3%
 6. 6. Мачу Пикчу во Перу

  22.6%
 7. 7. Тонис (Хераклеон) во Египет

  9.7%
 1. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  Кападокија би ја ставил на прво место од причина што е најблиску, а иначе Мачу Пикчу и паленке ми се животна желба, индијанската култура од секогаш ме фасинирала. Има низ Централна и Јужна Америка многу такви мали напуштени индијански гратчиња низ тоа џунглите. Како од филм на индијана џонс се, in the middle of nowhere у сред џунгла, огромна пирамида/опсерваторија/тврдина целата обрасната практично може да поминеш покрај неа и да не ја приметиш... Тие места се недоволно истражени и си ја држат автентичноста, без дополнителни конзервации и шминкања за туристички цели. Оф топик, Припијат во Украина е град кој од секогаш сакам да го посетам, ништо мистериозно нема околу тој град: хаварија у чернобил, градот е озрачен, евакуиран и денес изгледа како од пост-апокалиптичен филм. Дозволен е престој во градот од максимум 24 саати со водич поради тоа што сеуште степенот на радијација е многу над нормалата ама нема штетни последици ако се поседи неколку саати
   
  На Aristokrat му/ѝ се допаѓа ова.
 2. TheQueen

  TheQueen Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 ноември 2013
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  376
  Би ги посетила сите. Се надевам дека ќе имам шанса барем еден да посетам.
  Многу ми е интересни ваквите мистериозни работи...(inlove) Би разгледувала вакви работи со часови... Па дури и да се морничави...
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Hear hear!
  I`m a sucker for mystery, i am. Дури ми е криво кога некоја мистерија ќе се разреши и потоа нема да има простор за шпекулации.:( Ок, постојат евергрин мистерии како онаа за бродот Мери Селест или онаа за Д.Б. Купер за кои нема никогаш да се најде решение. Си викам ако постоеа маринирани мистерии во конзерва дека ќе ги јадев за појадок.:kafe
   
  На MoonFairy и TheQueen им се допаѓа ова.
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Скара Бре, Оркниски острови, Шкотска.

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  Фино местенце, населено пред 5.200 години, нешто како неолитски бич ресорт, добра топлотна и звучна изолација, удобност која била пред своето време. Ресен не се доближал до ова ниво на стандард до 1979.:cool:
  На првата слика е само една група на живеалишта, т.н. кластер, а ги имало над 800. Што значи дека населбата била неколку пати поголема од денешен Ресен.
  Seems it was somewhat egalitarian in nature.
   
  На Redhead и Kisserboy им се допаѓа ова.
 5. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,758
  Допаѓања:
  781
  cernobil-fotografii-ronald-verand-02.jpg

  Многу добро познатиот Чернобил ,сеуште мистериозен и сеуште неразјаснето односно не докрај испитано тоа подрачје , големото ниво на радиација никако да се утврди со точност до каде се може да оди и да наштети !!
  Нуклеарната електрана Лерин на 26 Април 1986 година !!
  VOA_Markosian_-_Chernobyl02.jpg
   

  Прикачени податотеки:

Сподели: