1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мисла на денот

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од melpomena, 5 јули 2012.

 1. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,325
  Допаѓања:
  3,010
  Koga ke se srushat iluziite nastanuvaat najdobrite promeni vo zivotot.
   
  На İncognito и antonio им се допаѓа ова.
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,816
  Допаѓања:
  912
  Кога ќе се срушат илузиите и за какви илузии се мисли? :)
  Прашувам бидејќи ова многу ме потсетува на праксите дадени од Буда за надминување на илузиите за телото, умот, чуствата и светот...

  Или ова е само општо, без разлика какви илузии ако се срушат (или надминат) - промени секако следуваат?
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  1,300
  Егото ве присилува да чекате. Ќе се веселите утре, кога ќе успеете. Денес, секако, морате да патите. Ако сакате да се веселите утре, денес мора да се жртвувате. Но тоа утре никако да дојде, Утре едноставно значи она што никогаш не доаѓа.
  Егото не постои во сегашноста, постои само во минатото и во иднината-во она што веќе не постои и она што сеуште не постои. Минатото веќе го нема, иднината сеуште ја нема, ни едното ни другото не постојат. Егото постои само во она што не постои, зошто и самото е непостоечко.
  Во сегашноста, во еден чист момент, нема да пронајдете его во себе, туку само тивка радост, тивко и чисто ништо.
   
  На antonio му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Pillow

  Pillow Истакнат Член

  Зачленет на:
  1 декември 2017
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  22
  IMG_20190525_202700_533.jpg
   
  На Iris*, Prashina и antonio им се допаѓа ова.
 5. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,482
  Допаѓања:
  3,758
  Ја живеам сегашноста и преубава е, допира како ниту едно минато и ниту една иднина.
   
  На antonio, Iris* и Prashina им се допаѓа ова.
 6. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,325
  Допаѓања:
  3,010
  Chovekot nikogas ne moze da izbega od sebe si , od loshata sudbina I od vistinata.
   
  На antonio, İncognito и Iris* им се допаѓа ова.
 7. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  1,300
  Ko sam? Sta sam? Ja sam samo sanjar,
  Čiji pogled gasne u magli i memli,
  I volim te usput, ko da sanjam,
  Kao mnoge druge na toj zemlji.
   
  На antonio и İncognito им се допаѓа ова.
 8. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,482
  Допаѓања:
  3,758
  Секогаш нешто непоимливо за другите не измачува, ама баш секогаш, како да не му припаѓаме на овој свет меридијани што има, кои не оставаат отпечатоци врз кожата на нашето постоење.
   
  #2568 İncognito, 4 јуни 2019
  Последна промена: 4 јуни 2019
  На Iris* и antonio им се допаѓа ова.
 9. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,325
  Допаѓања:
  3,010
  Ljubovta e previlegija na bogovite.
   
  На antonio, violetmoon, Iris* и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,816
  Допаѓања:
  912
  „Љубовта е закон, љубов под волја.“
  - Liber AL vel Legis

  "Не постои дел од мене кој што не е од боговите."
  - Гностичка Миса на EGC
   
  На antonio, Prashina и Iris* им се допаѓа ова.

Сподели: