Мисла на денот

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Чувај ги оние што знаат да чуваат. Чувај ги како што заслужуваат, на дланка, во мисли....во душа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Да можев да се пронајдам во празен збор, немаше толку да крвавам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
There's something to be said about a glass half full. About knowing when to say when. I think it's a floating line. A barometer of need and desire. It's entirely up to the individual. And depends on what's being poured. Sometimes all we want is a taste. Other times there's no such thing as enough, the glass is bottomless. And all we want, is more.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio and Achernar

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
“Настојувај, со уверувањето дека ти не си подложен на смрт, туку твоето тело.

Зашто ти не си овој облик што навидум се чиниш, туку вистинскиот човек е мисловниот принцип на секого – не телесниот облик што може да биде покажан со прст.
Знај сега, значи, дека ти си бог, зашто бог е она што има Волја, впечаток, сеќавање, предвидување, и кој така владее, управува, и го движи телото во чија служба е обврзан, исто како што врховното Божество прави со Универзумот, и како што Вечниот Бог го насочува овој Универзум, кој до одреден степен е подложен на распад, таква бесмртна Душа го движи кршливото тело.
- Сонот на Скипион
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Iris*

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
The difference between me and them, I accept my darkness. I know who I am. There's no way to survive hell without taking a piece of it with you. Something only dark souls can fully understand.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon and antonio

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Заборави го минатото и прегрни ги новите денови, има многу милост во нив со убавина без прашина покриена.