Математика

Classy

Нов член
22 февруари 2012
23
18
3
26
original.jpg


Еве ви проблем ако е некој заинтересиран.
Го знам ова :gjavol 2581 = 2

Истото објаснение како UnFleur :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не е нагаѓано, а и нема врска со математика. :D
0, 6, 8 и 9 се бројат еднаш, затоа што се затворени. Осумката се брои два пати, затоа што има две "крукчиња". 8
1, 2, 3, 5 и 7 не се бројат.
На пример:
6666=4
6111=1
8219=3
2581=2

Мислам дека ме разбра. :)

има и друго објаснување
8 = 2 * 2 * 2
9 = 3*3
6=3*2
4=2*2
Простите броеви (1,2,3,5,7) имаат вредност 0. Броеви составени од два прости множители (6,4,9) имаат вредност 1, а 8 има вредност 2 бидејќи е 2^3. 0 не е ни прост ни сложен, па според тоа дека 0000=4 и` дале вредност 1. :)
Така: 2581 е 2, затоа што 2=0, 5=0, 8=2, 1=0.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, UnFleur and Slims

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
ja i matematika ? pffff magare i kozmetika, itar pejo i avon, metalac na cecu, sHabanar na rap hhh
na fakultet nemoesHe da gu procHitam zadacHu ne pa da gu resHu, miljon topcHinja u dvaes kutije , odi pa ga resHi
gluposti zivi, od celu matematiku samo korenja gi obozaam : )
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Алергичнаа сум на овој предмет...
Мразам математикаа :gjavol :banghead :gjavol
Ни ја разбирам ни сакам да ја разберам..едноставноо имам фобија од оваа глупост
:mad:
Никогаш не ми идела нема ни да ми оди...:mad:
 

anonymous

Истакнат Член
1 јуни 2012
11
11
303
30
Се мислам дека 1 не е прост број, ама може и грешам..
 

anonymous

Истакнат Член
1 јуни 2012
11
11
303
30
Имам 7 денари, 6 ви давам вам...Колку проценти од денарите ми останале мене ? :)
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Ја сакав математиката дур учев,поготово кога требаше да се изведуваат равенки и покрај тоа што немав одлична оценка
Само се чудам каде тоа ке го искористам во животот |-(
Во работава што ја работам има и доста математика ама баш онаа простата математика која се научува од 1во до 4то
Се друго што се учи останува да си го знаеме чисто онака за себе си,бар кај 90 проценти од лугето.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ја сакав математиката дур учев,поготово кога требаше да се изведуваат равенки и покрај тоа што немав одлична оценка
Само се чудам каде тоа ке го искористам во животот |-(
Во работава што ја работам има и доста математика ама баш онаа простата математика која се научува од 1во до 4то
Се друго што се учи останува да си го знаеме чисто онака за себе си,бар кај 90 проценти од лугето.
Јас секогаш се прашувам зошто на математиката, наука која е многу апстрактна, и` барате примена во секојдневниот живот? Во секојдневниот живот ќе ви користи онаа основата која е чиста логика и никаква филозофија. Сигурно нема да ви користи диференцијално сметање или пак аналитичка геометрија во простор и сл.:)
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Јас секогаш се прашувам зошто на математиката, наука која е многу апстрактна, и` барате примена во секојдневниот живот? Во секојдневниот живот ќе ви користи онаа основата која е чиста логика и никаква филозофија. Сигурно нема да ви користи диференцијално сметање или пак аналитичка геометрија во простор и сл.:)
Ако не ни е потребна во секојдневниот живот ја изучуваме од 1 одд па се до 4 година....
Би требало од 1 до 4 да се запознаеме со основните работи и да биде задолжителна а од 5 па нагоре да биде изборна :)
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Јас секогаш се прашувам зошто на математиката, наука која е многу апстрактна, и` барате примена во секојдневниот живот? Во секојдневниот живот ќе ви користи онаа основата која е чиста логика и никаква филозофија. Сигурно нема да ви користи диференцијално сметање или пак аналитичка геометрија во простор и сл.:)
Па зошто тогаш толкав простор од школувањето ни опфака?
Јас не барав да и најдам примена,ми беше наметната и ја учев,реков дека и покрај не одличната оценка секогаш,уживав на часот по математика и не се плашев.
Не викам да не се учи,ама не секој е заинтересиран да ги поминува сите апстрактности на математиката.
Јас би и дала поголема застапеност на психологијата на пример,која сметам дека по ке му користи на секого :p