Макфест (општа тема)

FranZ Ferdinand

Истакнат Член
26 февруари 2012
73
113
333
По мое мислам дека не беше нешто нај песната што победи ама таман си беше,оти немаше некоја поуба песна за да победит ,и немат што да коментираме дека не заслужила победа,и незна што ви остави толку мн впечаток песната од Тамар обична песна ко сите што беа....:sreken
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Не гледав Макфест, зашто кога видов какви крш песни имаше изгасив тв-то. Освен песната на Тамара (на која и дадов 3ка) другите не заслужуваат ни пролазна. Незаслужена победа на Марковска дефинитивно. Се е кажано според гледаноста на видеото на Тамара и на Сара (35.000 : 8000). Наместено како и на секој фестивал, и после се чуделе зашто не биле гледани фестивалите во Македонија. Белов брука на годината, македонски пејач да пее на српски јазик на македонски фестивал. Незаслужуваше ни да влезе во финале. Секоја година се покатастрофа.:frantic
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
А ја па кутрата... Ги гледав двете вечери и финалето и не видов прогласување на победник... :banghead
Е сеа за темава... За Тамара немам зборови, женчето си го поштувам и убаво си отпеа и со емоции и точно како што требаше и све нај нај. Јас за таа што навивав нормално дека не победи пошто беше дебитантка а песната и беше преубава, дури и за на евровизија. А за Сара што веза нема од пеење и перформанс што друго треба да се каже. ЈБГ, некој просто е роден да биде секаде наместен!
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
озбилно го гледа некој ова?
Работата е шо повеќето тука парцијално го имавме гледано (по фб профили ја пуштаа). На крај краева мислам да си направат "event" на фб пошо до таму отишла работата. Друго е само повеќе од потребното.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

elizabetta

Истакнат Член
8 септември 2012
236
382
63
Макфест? Не фала. Подобро ќе си зјапам цела вечер у таван, отколку да слушам глупости...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Уште ли постои Макфест?(think)

Имам чувство дека последната добра песна излезена од тука е генерација на медаљите на Јованка...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jericho

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Сеа ги слушам 2ве победнички.
Сара има одлично ноџе,симпатична мома.
Тамара има сиса што ме прави да сакам да се реинкарнирам во нејзино синче.
Сара има симпатична песна што не ја пее уопште добро.
Тамара има добар глас,песната е живо сра*е,што е со патетичниот изговор за дабстеп у позадина? Кога веќе у задње време е у тој фазон,бар нека се напраи добар дабстеп инструментал,не бушилица.
Све на све крш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

ВБУ Музички регистар

Истакнат Член
13 октомври 2019
5
2
103
47
Почитувани,
Би сакале да ве информираме дека неодамна подготвивме своевидна ретроспектива за првиот Макфест, одржан 1986 година.
Ретроспективата е во форма на документ (PDF) кој може да се превземе од веб страницата на следниов линк: https://bit.ly/2M26L3H

Покрај техничките податоци за песните и авторите на првиот Макфест, во документот има по неколку пасуси за изведувачите што настапиле на првиод Макфест.