Македонските (онлајн) медиуми - дното на новинарството?

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,997
9,629
1,683
Normandy
Дури и доколку од тоа нема ни основни средства за егзистенција? Затоа што јас знам дипломирани филолози, преведувачи и толкувачи кои откако земале диплома и пробале да работат со љубов... Сфатиле дека од тоа нема полза и денес се на позиции кои само бледо ја отсликуваат нивната струка... Oд типот квази-порталчиња, квази-професионални преводи и слично... Но хеј, велат дека тоа им ги покрива сметките, џепарацот и (луксузниот) викенд/летен живот.
Темава допира многу повеќе точки отколку што навидум делува...
И тука си во право. Но еве као човек од струката (чинам преведувач беше) кажи ми го ова: Дали откако ќе се преведе текстот од преведувачот оди директно на печатење/монитор, или прво низ низа неколку филтери да се додаде/отфрли нешто?
 
  • Like
Реакции: Tantara

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,685
3,863
1,183
Oва е многу важна вест. Ве молам од сега натаму да ги информирате медиумите ако одите со наочари за сунце све видиш сунце не видиш у ВЦ за да го објават.

 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,051
6,676
1,153
Big Sur
Ова се тие вести!
Нормално, преземена од некој српски портал. Сосема небитна т.н. вест и за самите Срби, не пак за нас, ама ете, ни пошло со наркомани, иако мене повеќе ми личеше ко за друго да биле дојдени и не видов фиксање, бар онолку колку што подгледнував. :biggrin Ќути па сва среќа во црно не беа.
Ужасна слика: Малолетничка се дрогира на гробишта во Србија (видео)
„Зависничката која е снимена од случаен минувач, по консумирањето наркотици на гробиштата изврши и нужда, а зад себе ги оставиле и искористените шприцеви и игли.“ :D:D:D
Е, камо иглите и лајното да ги снимил за доказ?! На овој човек не може да му се верува!
И он од грмушки што снима, не е битно. Тој е само случаен минувач кому му се уарнило да снима гол, малолетен (како процениле одма колку години е?) газ.
 
  • Like
Реакции: Outrider

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
И тука си во право. Но еве као човек од струката (чинам преведувач беше) кажи ми го ова: Дали откако ќе се преведе текстот од преведувачот оди директно на печатење/монитор, или прво низ низа неколку филтери да се додаде/отфрли нешто?
Доколку се работи за книга мислам дека прво оди кај лектор, а прашање е колку квалитетни македонисти и лектори имаме. Читам пред некое време дека имало дотолку лоши што речиси целосно го менувале она што што е преведено, а знаеме дека преведено од веќе преведено е лош превод. :(
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Ова се тие вести!
Нормално, преземена од некој српски портал. Сосема небитна т.н. вест и за самите Срби, не пак за нас, ама ете, ни пошло со наркомани, иако мене повеќе ми личеше ко за друго да биле дојдени и не видов фиксање, бар онолку колку што подгледнував. :biggrin Ќути па сва среќа во црно не беа.
Ужасна слика: Малолетничка се дрогира на гробишта во Србија (видео)
„Зависничката која е снимена од случаен минувач, по консумирањето наркотици на гробиштата изврши и нужда, а зад себе ги оставиле и искористените шприцеви и игли.“ :D:D:D
Е, камо иглите и лајното да ги снимил за доказ?! На овој човек не може да му се верува!
И он од грмушки што снима, не е битно. Тој е само случаен минувач кому му се уарнило да снима гол, малолетен (како процениле одма колку години е?) газ.
Случаен минувач кој лута по гробишта :zelen Којзнае и дали се гробишта, мене како некоја ливада ми делува...
Очекувам нов наслов на рандом портал `Црна Ружа вреба на гробљима!` со `исповест` од уредникот на порталот невешто замаскирана како исповед на екс-член на сектата...
 
  • Like
Реакции: Electra

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Случаен минувач кој лута по гробишта :zelen Којзнае и дали се гробишта, мене како некоја ливада ми делува...
Очекувам нов наслов на рандом портал `Црна Ружа вреба на гробљима!` со `исповест` од уредникот на порталот невешто замаскирана како исповед на екс-член на сектата...
Се гледа таму на десната страна на почеток на видеото нешто налик на надгробна плоча.
Нека тоа, оваа не носеше црно и не носеше мартинки. Страшно, насилниците почнале да се инфилтрираат меѓу навивачите.
 
  • Like
Реакции: Electra and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
ШОКАНТНО!

МЛАДА ЖЕНА СКВЕРНАВИ ГРОБИШТА !!!



Типична претставничка на развратните западни влијанија кои го подриваат темелот на домољубието и верата.
Нашиот дописник од местото на настанот ексклузивно открива дека дотичната сеуште неидентификувана особа од женски пол заборавила мп-3 плеер и слушалки на местото на злосторот. Истите ќе бидат употребени како истражен материјал а неофицијално дознаваме дека на плеерот имало песни од лицето Џексон М. и други сеуште неидентификувани сторители. dokogavaka?
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,051
6,676
1,153
Big Sur
Случаен минувач кој лута по гробишта :zelen Којзнае и дали се гробишта, мене како некоја ливада ми делува...
Очекувам нов наслов на рандом портал `Црна Ружа вреба на гробљима!` со `исповест` од уредникот на порталот невешто замаскирана како исповед на екс-член на сектата...
Аа, остај, имаше еден што неќеше лицето да му се види за да не го препознаат демек од сектата. :biggrin Збореше како влечеле стапчиња, и чие ќе било најкратко, морал да се самоубие. :giggle
Сега што побарав, сите едно исто копирале од збор до збор. Способност бар за импровизација - нула.
Ама затоа ова...:biggrin:biggrin:biggrin:biggrin:biggrin (љољ, истата развратничка...како може на две места истовремено да е? каква е оваа завера?! :eek)
Ќе треба нова тема: Медиумите и сектите
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Аа, остај, имаше еден што неќеше лицето да му се види за да не го препознаат демек од сектата. :biggrin Збореше како влечеле стапчиња, и чие ќе било најкратко, морал да се самоубие.
Сега што побарав, сите едно исто копирале од збор до збор. Способност бар за импровизација - нула.
Ама затоа ова...:biggrin:biggrin:biggrin:biggrin:biggrin (љољ, истата развратничка...како може на две места истовремено да е? каква е оваа завера?!)
Ќе треба нова тема: Медиумите и сектите
:patos:patos:patos
на линкот шо си го ставила ја има истата слика шо ја постирав погоре:patos
моментот кога новинар и идиот станува синоним :zelen

SVE O SEKTI CRNA RUŽA: Umaču pogačice u životinjsku krv i jedu na grobljima

http://www.telegraf.rs/vesti/beogra...ce-u-zivotinjsku-krv-i-jedu-na-grobljima-foto

:rofl
 
Последна промена:
  • Like
Реакции: existence and Electra

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
Се согласувам со повеќето постови тука.
Меѓутоа, за да еден весник или нет портал објавува такви статии, треба истите да бидат читани. Глупавоќата владее со светов, затоа Кардашијаница има милиончиња. Затоа што црвениот тепих каде таа гази е гледан и читан од милиони луѓе. Клипови од старлети од типот на Мими ОРО кршат рекорди. Затоа шоу од типот на Naked & Afraid се емитува на discovery, а сите знаеме каква телевизија беше таа.
Народот да не чита и гледа такви работи, нема порталите/вестите/весниците да ги полнат џебовите од тоа. Живееме во такво општество, каде глупавоќата владее, па ѕвезди како Кардашијан се опарија.
Да читаа сите за ИСИС, да читаа за Украинската ситуација, за еболата и вакви работи немаше Цеца да жари и пали по Македонските весници.
Sex & stupidity sell. That's it.