Македонските (онлајн) медиуми - дното на новинарството?

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,051
6,676
1,153
Big Sur
Сношти и денеска, мислам дека дури и компјутеров ми стана патриотски свесен од што на секој можен вебсајт, па дури и по Скајп, се збори за инциденти, политика и патриотизам. Македонското новинарче тоа го искористува да направи сензација за своето порталче и да добие кликови.
Дел од импресивните наслови:
Дали Србите се почувствуваа како Македонците кога им вееја грчко знаме? (бонус: очајна структура на реченицата)
Што имаше на знамето што го „запали“ цел регион? :^) Па и фото!!!
И водителот Иван Ивановиќ удри по Албанците - погледнете што напиша
Џабе се фалите, Орфи Рама е снимен додека го лета дронот

Ој, куку, го летил дронот. :zelen

Додека ситуацијава што се крчка и повремено претекува од лонче, не е баш смешна, „вестиве“ се трагични...и смешни. Во состојба се една вест да ја поделат на три дела со по три реченици, само за повеќе кликови, а ништо корисно или информативно не прочитав досега.
Сосема друго е што Србите не се замараат кога кај нас се случуваат вакви инциденти, па дури ни носат и подарок - грчки знамиња, а ние си ги преплавивме медиумите со глупи коментари. Сепак, +3 денари од клик се +3 денари. makeitrain.gif
 
  • Like
Реакции: JaMi and Altaïr

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Онака си сурфаш по интермеци (на даска за пеглање, нормално), си викаш ај да видам што има ново и отвараш од оние сајтовите за вести што прикажуваат новости од портали. И си скролам јас така кога гледам една примамлива вест:
НЕЗГОДА НА ПАТ  Целосно прекинат сообраќајот на магистралата Кичево Штип.png

Добро бе мајке му, при толку многу технологија, при толку лесно достапни информации, на парче земја од 25,7К километри квадратни ли не може да се научат поголемите населени места? Ај мајке му. Кочани-Кичево исти дурац...
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Леле кoлку глупи се знaчи, не е мoжнo oвa. Вaкви немa никaде, сaмo кaј нaс.
И вo oнa Сдк темaнa штo стaвилa Хoуп, фaтен бил бoмбaшoт. :facepalm2
Утре мoжеби ќе пишaт декa ќе му се суди.
Кaкви ретaрдoси.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,051
6,676
1,153
Big Sur
Од светот на истражувачкото новинарство, издвојуваме:
20 имиња што ќе забременат оваа година
Па и извор, јаката вест ја презеле. :frantic

Извинете, и со лесно бременоста на тие што сте на листа. Јас за една буква сум се спасила. (:|
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Сепак насловите ФОТО+ВИДЕО: НАША МАКЕДОНКА СО ИСТ ГЗ КО КИМ КАРДАШИЈАН и отвараш гледаш некоја слаба без никаква облина на неа или облина правена на пц со пеинт