Македонија и проблемот со мигрантите

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ситуацијава со мигрантиве станува сериозна, како што знаете пред некој месец беа неколку стотини а сега се илјадници и уште дупло има што ќе доаѓаат.

Како што гледаме, црвениот крст на секој начин им помага но дали треба? Зошто толку грижа за нив? Зарем не е најубаво да се затвори скроз границата и да не се пушта никој? Кој ни гарантира дека нема на крај да ни ги остават нас, кога никој нема да ги пушта?
Некои викаат мирни биле и само сакале да избегаат, од кај знаете дека меѓу тие стотици илјади нема терористи кои ќе се разнесат на сред улица?

Гевгелија е преплавена со мигранти, возовите исто, за некој месец ќе ги има колку еден помал град ако Србија не ги пушта, или па Унгарија. А Унгарците веќе си превземаат мерки како што гледам, на крај изгледа на нас и на Србија ќе ни останат овие.

Како што е форумов тивок во последно време, повелете со мислење за ова.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Избеглиците во никој случај не би останале во Хунзистан, целта им е да се пробијат на запад а бегаат за да избегнат регрутација во сириска армија и провладини паравојски од една страна или присилно членство во исламистички организации од друга страна...дакле бегаат и од двете страни во ратот што е сосема разумна работа.
Не постои затворена граница која ќе спречи избеглица кој бега за да се спаси, мински полиња околу Источен Берлин или жици со струја околу еврејските гета...сето тоа било џабе. А границата, освен како линија на географска карта во реалност е долга стотици км на најразличен рељеф и за вистински да се затвори толкава територија, би требало сите хунзистанските даночни обврзници да продадат по барем еден бубрег и да се задолжат до деветто колено... што ми се чини неразумно дури и за раја чии лидери градат најскапи врби во светот...
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Да им е убаво не би бегале.
И чинам човечко е да им се помогне на луѓето кои се загрозени во сопствената држава.
Нечовечки е да се затворат границите и да се остават на милост и немилост.
Германциве градат кампови и се залагаат за нив,нацистите ги палат и каменуваат тие кампови и домови.Не ги сакаат овде.
Што ќе изгубат земјите кои им помагаат на тие луѓе?
Ќе ги извалкаат рацете?
Се прашувам што се случи со хуманитарноста во денешно време?
Зошто ЕУ не реагира и ја спречи војната и тоа што се случува во Сирија?
Каде е Русија?
Каде е Америка да реагира?
Колку бродови со избеглици се потонати до сега?Секојдневно слушам на радио за такви дешавања.Случајност?
Не би рекла.
Одвратно е тоа што се прави со нив.
 
Последна промена:
 • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Saladin

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Избеглиците во никој случај не би останале во Хунзистан, целта им е да се пробијат на запад а бегаат за да избегнат регрутација во сириска армија и провладини паравојски од една страна или присилно членство во исламистички организации од друга страна...дакле бегаат и од двете страни во ратот што е сосема разумна работа.
Не постои затворена граница која ќе спречи избеглица кој бега за да се спаси, мински полиња околу Источен Берлин или жици со струја околу еврејските гета...сето тоа било џабе. А границата, освен како линија на географска карта во реалност е долга стотици км на најразличен рељеф и за вистински да се затвори толкава територија, би требало сите хунзистанските даночни обврзници да продадат по барем еден бубрег и да се задолжат до деветто колено... што ми се чини неразумно дури и за раја чии лидери градат најскапи врби во светот...
Не мислев цела да се затвори од крај до крај, со тоа скроз мислев само на граничните премини, каде освен жица висока еден метар и неколку специјалци нема ништо друго.
Иначе викаш немало шанси да останат тука, знам дека тие сите сакаат да одат на запад, ама кога ќе престанат да пуштаат Србите или Унграците, каде ќе останат другите?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ја имам фино решение. Меѓу земјите постои ничија земја па ако фино си се распоредат мигрантите долж границите т.е. долж ничијата земја ем никој не би можел да ги чепне ем може да си направат некои живеалишта и да не плаќаат даноци никому. Може подоцна и да се развијат во држава (пр. Номанлендија) и да си функционираат.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Да им е убаво не би бегале.
И чинам човечко е да им се помогне на луѓето кои се загрозени во сопствената држава.
Нечовечки е да се затворат границите и да се остават на милост и немилост.
Германциве градат кампови и се залагаат за нив,нацистите ги палат и каменуваат тие кампови и домови.Не ги сакаат овде.
Што ќе изгубат земјите кои им помагаат на тие луѓе?
Ќе ги извалкаат рацете?
Се прашувам што се случи со хуманитарноста во денешно време?
Зошто ЕУ не реагира и ја спречи војната и тоа што се случува во Хузбекистан?
Каде е Русија?
Каде е Америка да реагира?
Колку бродови со избеглици се потонати до сега?Секојдневно слушам на радио за такви дешавања.Случајност?
Не би рекла.
Одвратно е тоа што се прави со нив.
А човечки ли е да ти се разнесе на сред град некој од тие што си ги пуштил? Најлесен начин е ова за да се пикнат и тие онаму каде што сакаат. Германците градат кампови ама ќе ги прашам за неколку години кога ќе има повеќе мигранти од Германци.
Да не беше Америка немаше ни да бегаат овие, на крај ќе ги остават на Балканот и по потреба ќе ги активираат.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не мислев цела да се затвори од крај до крај, со тоа скроз мислев само на граничните премини, каде освен жица висока еден метар и неколку специјалци нема ништо друго.
Иначе викаш немало шанси да останат тука, знам дека тие сите сакаат да одат на запад, ама кога ќе престанат да пуштаат Србите или Унграците, каде ќе останат другите?

Ако затворат премини ќе бегаат одоколу, не е тоа нешто што ќе ги спречи. Не верувам дека Србија ќе ги спречува, а за маџарска не знам, и онака не би останале ни таму ни во србија, целта им е запад. Единствено тој маџарскиот пастир ради политички поени и некое тендерче `ја брани нацијата` со `ѕид` од кокошкина ограда, што побрзо ги пуштат да поминат кон запад тоа побрзо ќе се реши све на овие простори со избеглиците, нема потреба од ѕидови и затварања.
А ондак, нека му ја мислат на запад каде што тамошните политичари се до гуша замешани во почетоците на ратовите во Либија и Сирија, ваљда на Ханс и Жан-Пјер ќе им текне дека бранот избеглици е резултат на политикат ана нивните политичари. Ако не им текне, нивна ствар...

А човечки ли е да ти се разнесе на сред град некој од тие што си ги пуштил? Најлесен начин е ова за да се пикнат и тие онаму каде што сакаат. Германците градат кампови ама ќе ги прашам за неколку години кога ќе има повеќе мигранти од Германци.
Да не беше Америка немаше ни да бегаат овие, на крај ќе ги остават на Балканот и по потреба ќе ги активираат.

Кој да се разнесе на сред град? Ако имало такви кои сакаат да се разнесат меѓу избеглиците доброволно ќе се пријават во исламистичките паравојски, ги има еден куп по Левантот, сигурно нема да пешачат 5000км за да се разнесат некаде. Тие шо се разнесуваат и убиваат по Англија и Франција беа родени на запад... Баш од нив и бегаат, многумина од нив некој исламист му убил роџак, брат, силувал сестра, запалил куќа... а остало бега за да не биде рерутирано во војска/паравојска пошто не му се ратува за власта...
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Saladin

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ако затворат премини ќе бегаат одоколу, не е тоа нешто што ќе ги спречи. Не верувам дека Србија ќе ги спречува, а за маџарска не знам, и онака не би останале ни таму ни во србија, целта им е запад. Единствено тој маџарскиот пастир ради политички поени и некое тендерче `ја брани нацијата` со `ѕид` од кокошкина ограда, што побрзо ги пуштат да поминат кон запад тоа побрзо ќе се реши све на овие простори со избеглиците, нема потреба од ѕидови и затварања.
А ондак, нека му ја мислат на запад каде што тамошните политичари се до гуша замешани во почетоците на ратовите во Либија и Сирија, ваљда на Ханс и Жан-Пјер ќе им текне дека бранот избеглици е резултат на политикат ана нивните политичари. Ако не им текне, нивна ствар...Кој да се разнесе на сред град? Ако имало такви кои сакаат да се разнесат меѓу избеглиците доброволно ќе се пријават во исламистичките паравојски, ги има еден куп по Левантот, сигурно нема да пешачат 5000км за да се разнесат некаде. Тие шо се разнесуваат и убиваат по Англија и Франција беа родени на запад... Баш од нив и бегаат, многумина од нив некој исламист му убил роџак, брат, силувал сестра, запалил куќа... а остало бега за да не биде рерутирано во војска/паравојска пошто не му се ратува за власта...
Сакаш да кажеш дека во овие илјадници што поминаа и тие што допрва ќе доаѓаат нема ниеден луд бомбаш?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Сакаш да кажеш дека во овие илјадници што поминаа и тие што допрва ќе доаѓаат нема ниеден луд бомбаш?

Од каде да знам, досега никој не се разнел од нив никаде. Може па и ќе се разнесе во Крива Паланка некој, се е можно...она што не е можно е да се сопрат со затварање на гранични премини, и онака си минуваат и настрана од премини цело време.
А во нападите на америчката и остали авијации по либии и сирии се разнесени илјадници...во своите домови. Е сеа западна раја сака да се е*е и да и не и влезе, не може тоа така. И не само западна, и источна е влезена во тој филм...
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Добро ќе беше Македонија вака да се ангажираше за помош на нашиве бездомници и тешки социјални случаи како за мигрантиве,ова економски појаки и од Германија ке испаднеме.Е сега сум за хуманост и солидарност но во граници на можностите и пред се тука да се земе предвид и безбедноста на државата.
А ова што се случува сега малку ме плаши,што знам многу наплив наеднаш,башка ко што читам по нетов претежно биле 70% мажи од нив на возраст од 17-50 години,воено способни.Многу сценарија може да произлезат,ќе видиме у наредниве месеци што и како.