Кој е најубав град според вас во Европа?

Eva

Староседелец
19 февруари 2012
107
100
1,043
ЛОНДОН ЛОНДОН ЛОНДОН! Животна желба ми е да одам таму....:sreken Аа исто така и Париз е прекрасен.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
ПРАГА
Шармот на Прага не е само во многубројните места кои можат да се посетат, туку во уникатниот карактер и амбиент. Ситуиран е на неколку рида на двете страни на реката Влтава. Природната локација, заедно со векови и векови непрекината историја на градење во различни стилови на архитектура, го прави градот толку прекрасен. Покрај долгата традиција на разноврсна архитектура, неговата историја е богата со уметност, музика и литература. Со векови, Прага бил значајна раскрсница и место за состанување на многу научници, ученици и артисти, од сите делови на светот. Универзитетот на Прага е најстариот во централна Европа, и листата на познати личности кои се поврзани со Прага би била доволно долга за да се потполни мала книга. Гледајќи на мапата, може да се забележи дека Прага е всушност центарот, срцето на Европа. Со векови, било место каде што различни нации се мешале, каде што разни култури се сретнувале и си влијаеле меѓусебно. Како модерен град, има се што му е потребно, разни културни и спортски настани, клубови за младите, улици за шопинг, или нови административни центри. Минатото се состанува со сегашноста, креирајќи уникатен случај на ко-егзистенција.
stag-city-prague1.jpg

За среќа, за разлика од останатите градови во Европа, Прага не бил ниту уништуван во двете светски војни, ниту пак бил субјект на неразумни реконструкции. Со тек на времето, растел и се менувал постепено и систематски; но сепак секоја епоха остави зад себе видливи траги на неговите улици. Историскиот центар на Прага личи на галерија, богат во многу стилови на архитектура, од готичка уметност и арт нуево до модернизам. Одејќи по улиците на Прага е како да се чекори низ вековите или разлистувајќи низ книга за европската архитектура.
The Romanesque Rotunda of St.Martin 11 centery и The St.Vitus' Cathedral
vysehrad-rotunda.jpg
prague-castle.jpg


Astronomical clock и The dancing house
astronomical-clock-prague.jpg
Dancing-building-Prague-CzechRepublic-9.jpg

Walter towers
walter-towers-1.jpg

"Моите луѓе во Прага ме разбираат," рекол Амадеус Моцарт еднаш. Во Прага, неговото дело било толку популарно што луѓето често ги потсвиркувале неговите арии низ улиците. Една од неговите најпознати опери, Дон Џиовани, ја одржал премиерата во Estate театарот во Прага, и оттогаш па се до денес е дел од програмата. Од чешките изведувачи, еден од најпознатите е Антонин Дворак, авторот на светски познатата симфонија Новиот свет.
The Villa Bertramka
bertramka_villa_prague.jpg

Collegium Marianum
muni.jpg

The Antonin Dvorak Museum
antonindvorakmuseum1.jpg

Два чешки уметници постигнале светска слава - Алфонс Муча и Франтишек Кафка.
Kampa Museum
muzeum-kampa3.jpg

Frantisek Kupka: The Cathedral (1913)
kupka_the_cathedral_poster-rd2cef174f5e34bffa3ca17deae8b258b_gpf_400.jpg

The Trade Fair Palace - National Gallery's collection of modern art
MainPicture.jpg

National Museum
Prague-National-Museum-01-1.jpg

Шопинг центри
The Golden Angel
0002.jpg

The Palladium
DSCN0220_2008-10-04_11-51-34_640x480.JPG

Чешката кујна е помалку невообичаена, доста тешка,но разноврсна и вкусна. Типично национално јадење е печено свинско месо со кисела зелка и кнедли, кое на чешки се вика "кнедлик". Кнедлите се послужени со некаков сос, а најчесто со "свичкова". Чесите обожаваат пиво; уживаат да седат во чешки паб и да пијат Pilsen Urguell или Budweiser. Најомилениот чешки аператив е "Бечеровка", алкохол од тревки, кој се произведува во Карлсбад, во Северниот Бохемиан град. Исто така, кафичите имаат долга традиција во Прага, некои датираат уште од пред Првата светска војна. Еден од најпознатите е Кафе Славиа.
Svickova
5096587-Svickova_s_smetanou_knedlicky_Prague.jpg

Cafe Slavia
cafeslavia460.jpg

Pilsen Urquell
5808340.jpg

Бечеровка
becher.jpg

Транспорт
The Strizkov underground station
0002.jpg

Хух, саат ипол правење моево мислење. :wavespin
 

Minella

Активен Член
15 февруари 2012
171
171
43
Pust ostrov
Осло не е толку голем град ,како другите светски метроли , али веднаш се заљубив во неговите убавини
35844_src.jpg



vigelandpark01.jpg
opera.jpg
royalpalace.jpg
karljohan.jpg
OS2CD00Z.jpg
Holmenkollen_Ski_Jump2_Oslo.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Рим. Тој е најубавиот каде што сум била. А и според мене е еден од најубавите градови.
А инаку би сакала во Виена, да ја видам навечер. Многу!