Комбуха

Sofija...

Истакнат Член
23 ноември 2012
256
358
363
24
Имам пробано само голтка и има лош вкус, а знам дека тетка ми редовно го пиеше и се испоразболе начисто .. не би нафатила овие габи редовно да ги пијам (shake)
 

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Досега имам конзумирано и кефир и комбуха, и сеуште ги конзумирам. Најискрено, забележав доста промени на добро во поглед на здравствената состојба. Ми се врати бојата на лицето и ми ги решија проблемите со бубрезите и црниот дроб.
 
  • Like
Реакции: Amski4

Бриго

Нов член
6 октомври 2013
4
0
1
39
Дали можи наместо шејкер: мед , засладувач или кафеав шејкер ; да се клај ?:kafe
Kako zasladuvac mozes da koristis MADZUN - grozdov seker

Jas ja dobiv na promocija od bilna apteka matija, za 400gr kupeni se dobiva sisence od 500gr za nekoi 300 den. Ne ja dopiv cela ama osetiv podobruvanje so masnotiite, prethodno mnogu me stiskase zeludnik.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
360
356
1,063
300.000.000 BC
Ги превртев сите сајтови македонскиве,и истиот текстѕ на сите е копиран - комбухата е здрава и дрн дрн јариња. Ај кој од вас користел нека пее:
-Кога земате габа комбуха, како се чува,каде и сл?
-Како се користи комбухата (КАКО СЕ КОНЗУМИРА) се јаде,пие се мачка на леб?
-И сл?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Ги превртев сите сајтови македонскиве,и истиот текстѕ на сите е копиран - комбухата е здрава и дрн дрн јариња. Ај кој од вас користел нека пее:
-Кога земате габа комбуха, како се чува,каде и сл?
-Како се користи комбухата (КАКО СЕ КОНЗУМИРА) се јаде,пие се мачка на леб?
-И сл?
Тоа е нешто лигаво,кое се чува во стаклена голема тегла во руски или црн чај,покриено со газа,после една недела се цеди и пие.Има киселкаст вкус кој освежува но нешто посебно да ни влијае за подобрување на здравје немав приметено.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
360
356
1,063
300.000.000 BC
Тоа е нешто лигаво,кое се чува во стаклена голема тегла во руски или црн чај,покриено со газа,после една недела се цеди и пие.Има киселкаст вкус кој освежува но нешто посебно да ни влијае за подобрување на здравје немав приметено.
Комбухата го подобрува имунитетот и работата на организмот,не може да постигниш магични моќи како Попај со едно конзумирање.Лигавото е ГАБА.
 
  • Like
Реакции: diva orhideja

Amski4

Нов член
10 ноември 2014
1
0
1
28
Кој има комбуха за давање?

Јас го пиев и го пијам до ден денес во подрум си седи си расте...Вкусно е мене искрено ми е многу убаво и затоа го пијам.Пиеме сите дома и знам дека на мама и пагаше многу косата и пиеше 300 работи и кога почна со кумбухата и прекина опаѓањето сега незнам дали е од тоа или е од нешто друго.
Во секој случај вреди да се проба ништо штетно ни скапо а може баш тоа да ти биде лекот :D
Дали имаш вишок од културата да ми подариш?
 
Последна промена од модератор:

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
135
1,053
23
Dali kombukata se koristi za namaluvanje na telesnata tezina? Kolkav vremenski period treba da se pie? Dali so ovoj napitok se zgolemuva energijata?