1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Комбуха

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Mila Kunis, 26 јуни 2013.

 1. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,528
  Комбухата е здрав напиток направен од индиски чај и шеќер во комбинација со култура од комбуха.
  Живее во хранлив раствор од чај и шеќер во кој постојано се размножува.
  Ако се одгледува на правилен начин, таа расте и му служи на својот сопственик цел живот.
  За време на процесот на ферментација и оксидација, габата во чајот делува со различни комплексни реакции. Се храни со шеќерот во чајот а во замена произведува други супстанции,кои се составен дел на комбуха течноста: гликоронска киселина и млечна, витамини, аминокиселини,антибактериски состојки.
  Од тие причини оваа габа претставува мала биохемиска фабрика.

  [​IMG]

  Примена на комбухата:
  • го продолжува животниот век;
  • спречува создавање на брчки;
  • служи како превенција против рак, го подобрува дишењето;
  • ја ублажува артрозата, позитивно делува кај зглобниот ревматизам;
  • ги чисти крвните садови, поволно делува на регенерацијата на клеточните мембрани и кај срцевиот инфаркт;
  • го подобрува вкусот на јадењата;
  • отстранува пореметување кај црнит дроб;
  • намалува телесна тежина;
  • отстранува мачнина при возењето;
  • помага при појасен херпес и сипаници;
  • донесува олеснување при менопаузата;
  • ги зајакнува мускулите на нозете;
  • ја засилува потенцијата;
  • лекува болести на рацете и нозете,грбот,сива мрена,несоница;
  • ги зајакнува бубрезите;
  • ги омекнува, раствара и чисти жолчните камења;
  • запира прилив;
  • лекува хемороиди;
  • позитивно влијае врз растењето и квалитетот на косата;
  • ја чисти крвта;
  • лекува миом на кожата;
  • отсранува холестерол од крвта;
  • ја збогатува полезната микро флора во цревата;
  • го зајакнува ослабнатиот имунитет;
  • ја нормализира кисело-базната рамнотежа;


  Дали сте слушнале за овој т.н. „чај на бесмртноста“?
  Дали сте го консумирале или познавате некој што го консумира?
  Мислите ли дека има шанси да помогне за лечење на некоја болест?
  Доколку има некој некое искуство со комбухата,нека сподели.

  Се подготвува на 7 дена,при што во 2 литра вода се става индиски чај и шеќер.
  Инаку има кисел мирис и вкус, нешто слично како оцет.
  А се конзумира по една чашка дневно,секој ден во исто време.
  Познавам луѓе на кои им помага за подигнување на имунитетот како и за лекување на некои кожни болести.
   
  На BlackTulip, i_wanna_fly, Sofija... и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. Furby

  Furby Полноправен Член

  Зачленет на:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  92
  Дали можи наместо шејкер: мед , засладувач или кафеав шејкер ; да се клај ?:kafe
   
  На Бриго му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,528
  Шеќерот се става додека се вари чајот, а кога се пие се пие така како што е,не смееш да дотураш ништо :)
   
  На Furby му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  интересно во секој случај, само не знам колку навистина би било од помош :)
   
 5. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Вујко ми пиеше и кажуваше дека имало резултати, но тоа беше преднеколку години.
   
 6. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Ја сам ги пија како сокчиња, на ориентацију на времето, на Водно и по Струмицу
  чудно на укус ама за у стомаче екстра си е напитак, како онј од Астерикс и Обеликс, само Обеликс : )
   
  На Amski4 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bum-Bum

  Bum-Bum Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  1,125
  Допаѓања:
  1,844
  Јас го пиев и го пијам до ден денес во подрум си седи си расте...Вкусно е мене искрено ми е многу убаво и затоа го пијам.Пиеме сите дома и знам дека на мама и пагаше многу косата и пиеше 300 работи и кога почна со кумбухата и прекина опаѓањето сега незнам дали е од тоа или е од нешто друго.
  Во секој случај вреди да се проба ништо штетно ни скапо а може баш тоа да ти биде лекот :D
   
  На Furby му/ѝ се допаѓа ова.
 8. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,404
  Мајка ми пред неколку години ја гаеше габава,ја немам пробано затоа што лошо ми мирисаше.(Само интересно ми беше да ја допирам:giggle)
  После Комбухава имавме и Кефир. За тие што не се запознаени што е Кефир еве информации.
  Инаку јас пијам само Маџун-гроздов мед за зајакнување на имунитетот и конзумирам ленено семе наутро.
  Кефир - вкусен и здрав млечен напиток
  Кефирот е здрав и вкусен пробиотски млечен напиток, кој од дамнешни времиња го користат жителите на Кавказ. Поради своите благотворни својства го нарекуваат еликсир на младоста и долговечноста или дар од боговите. Домашниот кефир се прави со користење на печурката кефир. Кефир всушност е симбиоза од бактерии и честички на млечни масти.

  [​IMG]
  Кефирот има остар освежителен вкус и лесно се вари во цревата. Сличен е на јогуртот, бидејќи се добива на сличен начин. Но, за добивањето на кефирот се користат други млечни култури на бактерии, кои му го даваат на кефирот неговиот карактеристичен вкус, кој е различен од оној на јогуртот.
  Кефирот е нискокалоричен напиток, кој не дебелее. Затоа често им се препорачува на дебелите лица кои се на диета за намалување на килограмите, Исто така, им се препорачува и на лицата кои имаат нередовно празнење на столицата и други проблеми со дигестивниот систем.
  Кефирот е одличен напиток кој ги зајакнува коските. Особено им се препорачува на децата и на жените во менопауза, бидејќи ги зајакнува коските и е природен лек за превенција и лекување на остеопорозата. Кефирот го зајакнува имунитетот, штити од инфекции, настинка и грип.
   
 9. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  Имам пробано и убаво е...
  Ќе си направам и ќе почнам да пијам,па ќе видиме дали ќе има резултати.
   
 10. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  татко ми многу време го пиеше пред 2-3 години, сега нема габа... мене не ми се допаѓа воопшто, некако ми беше кисел, инаку татко ми го мешаше и со други чаеви, и имаше доста подобрување, на мајка ми и се намали хорестеролот, се додека го пиеја не ги фати воопшто грип, татко ми имаше песок во бубрегот во тој период му се исчисти, убаво е да се пие, само кој може, мене воопшто не ми беше убав (puke)
   
  На Furby му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: