Колекционерство, стари пари, стари работи, антиквитети

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
360
356
1,063
300.000.000 BC
Според законот,вашите антички стари работи треба да се наоѓаат во музеј, а вие како корисен граѓанин за опшеството да ги предадете таму.Како награда за вашата заинтересираност за зачувување на националниот идентитет и култура и единствени сведоци за историјата античките предмети,треба да бидете наградени од страна на музејот,со паричен износ од државниот буџет,во однос на вредноста на предадениот предмет.Вашиот предмет гордо ќе лежи во полиците на музејот,ќе сведочи за нашето минатио,а вашиот џеб ќе тропка со некој денар.

За жал,живееме во македонија,па заборавете го текстот погоре.Ако предадете предмет,најчесто сте дел од истрага непостоечка, а плаќањето во ретки случаеви е минимално а пред се гледаат да ви го земат беспари. Ако евентуално го дадете, тешко и дека ќе се појави во музејот,а можно е,некоја негова ефтина копија,додека оригиналнот се бутка на црн пазар.
Ебати...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: red dragon and Saladin

ComputerService

Истакнат Член
29 јануари 2013
446
240
143
Според законот,вашите антички стари работи треба да се наоѓаат во музеј, а вие како корисен граѓанин за опшеството да ги предадете таму.Како награда за вашата заинтересираност за зачувување на националниот идентитет и култура и единствени сведоци за историјата античките предмети,треба да бидете наградени од страна на музејот,со паричен износ од државниот буџет,во однос на вредноста на предадениот предмет.Вашиот предмет гордо ќе лежи во полиците на музејот,ќе сведочи за нашето минатио,а вашиот џеб ќе тропка со некој денар.

За жал,живееме во македонија,па заборавете го текстот погоре.Ако предадете предмет,најчесто сте дел од истрага непостоечка, а плаќањето во ретки случаеви е минимално а пред се гледаат да ви го земат беспари. Ако евентуално го дадете, тешко и дека ќе се појави во музејот,а можно е,некоја негова ефтина копија,додека оригиналнот се бутка на црн пазар.
Ебати...
Жива вистина ти е муабетот погоре, иначе јас искрено имам мерак и кеф за да си направам целосна етно соба, немам намера да ги продавам или давам по музеи, еве една случка моја.
Пред некој месец, појдов во музејот т.е галеријата таму се наоѓа канцеларијата на директорот во Крушево, имав една многу стара слика од 1918 година, првата плех група во Крушево, сликата е уникат, никој ја нема а исто е и важна за историјата на градот, уште поголема гордост ке ми беше доколку направевме спогодба, бидејќи на сликата се наоѓаше мојот пра пра дедо, значи какво е чуството твој роднина, твоја крв да му стои името и сликата во музеј !
Но за жал како што кажа ти, ти нудат смешна цена, што со тие пари, нема да успееш да платиш, да појдиш на сликар да се сликаш за мали сликчиња за во книшка.
Е сега уште подобро е што не ја дадов, бидејќи одлично ми се вклопи во колекцијата !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
360
356
1,063
300.000.000 BC
Идејата ти е повеќе од одлична, и јас ја сакам историјата и антиквитетите. Само трпение и упорност,ќе стигниш до комплетна етно соба.Како за совет, не користи фалш предмети, затоа што ќе биде и фалш етно собата.Барај оригинали,па и во лоша состојба да се, може лесно да се репарира (грниња,бардиња,боење лепење и сл).
Јас мојот предмет што го нудев е доста постар и ме шетаа по тавани додека не сфатив како функционира сето ова.
 

Darko Kikljo

Нов член
6 август 2014
1
0
1
26
Имам стара пара
1780 Maria Theresa па ме интересира колку би мозжела да вреди видов на интернет дека е оргинал ако треба ке ви пратам и слика ???
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,998
9,631
1,683
Normandy
Отвори ја прикачената датотека 23850 Zdravo.me intereseira dali na nekogo mu e poznato vakvo nesto i dali vredi?
Нема некоја голема вредност. Печатот султанатот е последен во низата, т.е. од 1876-1908, ваквиве бакарни монетки се пречести, ги прават и како моден додаток/накит. Најголема цредност што можеш да добиеш е до едно евро. Ако имаш повеќе лична вредност, сторија зад паричката - не ја продавај.
 

sara2000

Нов член
3 мај 2015
2
0
1
50
Нема некоја голема вредност. Печатот султанатот е последен во низата, т.е. од 1876-1908, ваквиве бакарни монетки се пречести, ги прават и како моден додаток/накит. Најголема цредност што можеш да добиеш е до едно евро. Ако имаш повеќе лична вредност, сторија зад паричката - не ја продавај.
Fala mnogu.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
360
356
1,063
300.000.000 BC
Да се надоврзам за паричката погоре - по народните носии ги има најчесто цели низи од вакви исти пари, јас имам преку 50тина парчиња од иста ваква пара само во одлична состојба се. Најдобро обрати се кај овие со антиквитети што се занимаваат,во принцип музеите треба да откупуваат али од таму пари не гледаш.