Колективни стереотипи

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Имам слушнато дека цинцарите кога вареле грав - врзувале ребро на конец, го ставале во гравот неколку секунди за да добие шмек и потоа го ваделе реброто и го ставале назад во фрижидер. Needles to say, порцијата грав била своевидна игра - најди го зрното грав.
Ping власи на форумот.:frantic
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Yvette

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Outrider, убаво си напишал, by which Albanians call themselves. Инаку општо познато е во Македонија, дека патриотизмот се докажува само преку социјални мрежи.

Indeed, call themselves. Wonder how german would react if someone calls him deutsch. Fits of rage perhaps? Of course not.

Замисли вакво нешто...се запознаваш со некој лик и ти се претставува `здраво јас сум Митре`, ти му враќаш здраво јас сум редхед, мило ми е шо се запознавме г-не Митре.
И Митре се зацрвенува, збеснува и ти вели `немој да ме викаш Митре, само јас смеам да се викам себеси Митре...`
Забегано нели? Но исто како и примерот со етничката заедница од погоре...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Indeed, call themselves. Wonder how german would react if someone calls him deutsch. Fits of rage perhaps? Of course not.

Замисли вакво нешто...се запознаваш со некој лик и ти се претставува `здраво јас сум Митре`, ти му враќаш здраво јас сум редхед, мило ми е шо се запознавме г-не Митре.
И Митре се зацрвенува, збеснува и ти вели `немој да ме викаш Митре, само јас смеам да се викам себеси Митре...`
Забегано нели? Но исто како и примерот со етничката заедница од погоре...

Suomi problem, do we have or not?
Ај да не се праам фин ко из Финске :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Suomi problem, do we have or not?
Ај да не се праам фин ко из Финске :)

Че те паљи со бензин ко во зимската војна 1940 ако му кажеш суоми.:)

Тоа е и проблемот кој излегува од колективниот идентитет, што дури и едноставно именување во случајов може да доведе до конфликтни ситуации иако се работи за оригинален назив. Затоа и напишав дека можеби е најмногу изразен кај луѓето кои се перцепираат како припадници на таа заедница.
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Indeed, call themselves. Wonder how german would react if someone calls him deutsch. Fits of rage perhaps? Of course not.

Замисли вакво нешто...се запознаваш со некој лик и ти се претставува `здраво јас сум Митре`, ти му враќаш здраво јас сум редхед, мило ми е шо се запознавме г-не Митре.
И Митре се зацрвенува, збеснува и ти вели `немој да ме викаш Митре, само јас смеам да се викам себеси Митре...`
Забегано нели? Но исто како и примерот со етничката заедница од погоре...
Се е до перцепцијата и зависно кој како се доживува. Можеби ти не го сметаш за навреда, но факт е дека поголем дел од тоа население и те како ќе се навредат. И сам го знаеш тоа.
Оф топик - Електра сори :zelen
Но, ова е јавен форум каде што секој може да биде член без разлика од која и да е националност. Еве ти уште еден пример: во иднина се регистрираат членови што се од Албанска националност и налетуваат на темава. Некој од нив се наоѓа навреден и одма почнуваат караниците на национална основа, и како несакан релултат, други членови си одат од форумот баш заради тие караници. Исто како што верувам дека има дел и од Македонците што не би сакале да ги викаат каури.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Се е до перцепцијата и зависно кој како се доживува. Можеби ти не го сметаш за навреда, но факт е дека поголем дел од тоа население и те како ќе се навредат. И сам го знаеш тоа.
Оф топик - Електра сори :zelen
Но, ова е јавен форум каде што секој може да биде член без разлика од која и да е националност. Еве ти уште еден пример: во иднина се регистрираат членови што се од Албанска националност и налетуваат на темава. Некој од нив се наоѓа навреден и одма почнуваат караниците на национална основа, и како несакан релултат, други членови си одат од форумот баш заради тие караници. Исто како што верувам дека има дел и од Македонците што не би сакале да ги викаат каури.

Преемтпивна цензура, како Буш со Ирак...:kafe Малку веројатно сценарио но што е тука е...
А дали ова важи само за наведената етничка група или треба да се самоцензурираме пошироко? Што ако се зачлени лик кој има мака со алкохолот и наместо поимот алкохоличар во некој пост сретне изрази како алкос или пијаничиште?
th_template-philosoraptor.jpg


(колективен стереотип за луѓе кои конзумираат многу алкохол)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Outrider ја сфаќам поентата на што алудираш, но ете... во одреден период на временскиот континуум - во денешно време имаш итака расцепкано општество кое се пали на етничка база. Знаеш и самиот дека еве и некој антиквизиран испран ум ако му спомнеш за теоријата на дарвин и словените, одма те прави будала со некои квази преданија дека Исус е од Охрид, Мухамед од Курбиново (пошо к*р-бан :zelen ) а Мојсеј имал вила во Крушево и се дерел: Мој си е, Мој си е. Да не спомнеме за локал патриотизмот кој е вкоренет по целиов балкан уште од првите градови држави - полиси. Ти изналупав стереотипи, но тоа е. Човек треба да ги гледа, но не треба со стереотипите буквално да се замара. Туку да не му бидат слика и прилика на самиот тој.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Outrider ја сфаќам поентата на што алудираш, но ете... во одреден период на временскиот континуум - во денешно време имаш итака расцепкано општество кое се пали на етничка база. Знаеш и самиот дека еве и некој антиквизиран испран ум ако му спомнеш за теоријата на дарвин и словените, одма те прави будала со некои квази преданија дека Исус е од Охрид, Мухамед од Курбиново (пошо к*р-бан :zelen ) а Мојсеј имал вила во Крушево и се дерел: Мој си е, Мој си е. Да не спомнеме за локал патриотизмот кој е вкоренет по целиов балкан уште од првите градови држави - полиси. Ти изналупав стереотипи, но тоа е. Човек треба да ги гледа, но не треба со стереотипите буквално да се замара. Туку да не му бидат слика и прилика на самиот тој.

Баш тоа, ако стереотипот за албанецот кој се навредува од поимот на својот јазик и е спремен за насилство или барем вербален конфликт поради тоа - не е стереотип туку е факт кај мнозинството на раја која се перцепира како таква...... тогаш станува збор за нешто кое најмалку треба да се цензурира туку да се каже дека е примитивно, дебилно и реликт од раниот среден век, анахронизам на кој не му е место во ова време, најмалку нешто кое треба да се почитува.
Исто како и антиквизираниот ум кој потекнувал од Хунзите и се пали на ликот и делото на Ниче Димовски и се гордее со Да Винчи кој потекнувал од Виничко...

Забегав некаде напред...Ништо изгледа ќе треба 1,21 мегават и 88 миљи на час, за враќање назад :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
А зошто да би се дискутирало за таквиот „проблем“ со некој кој не би го решил?
Да бидеме реални едно е да го детектираш проблемот и да дискутираш за истиот, сосема друго е дали, како и за колку време тој би се решил.
Да го наречеш некој финец Суоми, нема да те заколе, чак што више ќе те изљуби и ќе ти намали цена на производ, додека оној шведот до него има да ти мавне заушка. Целата таа историја, погрешно протолкувана за масите, доаѓа до овие крајности. Едните се ругаат за нешто што ги викаш по оригинал име, додека другите се клањаат.
Мислам дека заглавив некаде in the dark ages nowadays. Пошо не само што го имаме овој проблем со номенклатура на албанското население, имаме и исто така „наши“ кои се чукаат по груди као најголеми патриоти. Проблемот е мерењето на органите, наместо let it be и кога знаеме дека едните се палат на нешто смешно, да не ја правиме истата глупост.