Кои се најдобри години?

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
345
63
Sekoja doba vo zivotot si ima svoja ubavina i nesporedlivi se nestata koi se dozivuvaat od godina vo godina.

Не мора секоја година од животот да биде убава...има многу луѓе кои боледуваат со години или имаат неколку години за ред што им се тешки...значи нема правило од што се ќе ти биде исполнет животот.

Прашањето се однесува на биолошкиот дел..која возраст е најдобра во животот?
 
  • Like
Реакции: altruist

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Од некои направени истражувања и анкети, заклучено е дека човек на 30 год.возраст е најздрав, на 39 е најсреќен, на 45 сексуално најзадоволен..и има уште некои податоци, но, на жалост, нема ниту една позитивна состојба спомената на после 50 години...животот ко да трае само до 49...а после, што, низ брдо:frantic
Се е до тоа како ги проживуваш годините и како гледаш кон нив. Еден ги мрази тие години, се осеќа старо, збрчкано, болно и вика дека му дошол крајот и му поминало неговото, друг и покрај одредени болести сепак вика дека тоа му се најубавите години затоа што отишол во пензија да одмори, затоа што се остварил како дедо или баба, ужива со внуците и целото семејство околу него, ужива во се она што создал и постигнал. Можеби се е до перцепцијата во животот. Ме интересира што би кажала на темава @Radoznala1 :)))
 
  • Like
Реакции: Dorina

Swatkata

Староседелец
26 јуни 2014
49
16
1,008
Секој период си носи свој убавини и убави мигови.
Но,сепак кога би морала мислам дека оние средношколски денови,години.
Тоа созревање од едно нешто во друго,тие дружби,емоции,
Тоа се памти бре цел живот.
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
345
63
Sekogas ste vo najdobri godini samo ako znaete da ziveete.
Kueljo
Неможам точно да сфатам што мислел Куељо, но сигурно знам дека човекот на оваа планета земја е донесен како како некоја казнена експедиција, никогаш ниту знаел ниту умее да живее.
Па бадијала не ја измислиле узречицата"од колевка па до гроба, најљепше је џачко доба"
...на српски боље звучи.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,762
786
1,133
Skopje
Индивидуално е тоа,јас сепак би кажал негде од 25 до 35 и зависи за што се најдобри,само како кажува професорката по Биологија тие ми се некоја средина..