1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кога треба да им се помогне на ментално болните?

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Mystique, 18 декември 2012.

 1. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Јас имам братучет (6-7 год.) има аутизам и едно време беше многу агресивен и неговите родители го пуштија во школо за аутиистични деца во Англија. Сега состојбата му е подобрена, откако се вмеша со други дечиња.
  Ментално болните луѓе треба многу да се згрижени бидејќи некогаш паѓаат во депресија и премногу се вознемирени па дури тогаш им доаѓаат идеи за убиства и такви слични грди работи. Затоа треба редовно да посетуваат лекари, а не воспитувањето да се препушти само на родителот.
   
  На Saladin и Oleri им се допаѓа ова.
 2. vitocorleone

  vitocorleone Староседелец

  Зачленет на:
  27 јуни 2012
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  39
  Мое лично мислење е гасна комора, ако тој нема памет мислите дека некогаш ке му го донесете вие во порција ????? Тој оф господ казнет вие подобри стручнаци од него, ви се молам, гасна комора, барем без ризик е :)
   
  На 990Freak му/ѝ се допаѓа ова.
 3. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Абе дека е за опервење ради стореното дело е, ама се зборува и општо за помош околу ментално болните луѓе. Не се сите опасни колку тој, како што и спомнав погоре одвреме-навреме таквите луѓе паѓаат во депресии и едноставно не знаат што прават, на се` се спремни. Затоа со навремена пружена помош од стручни лица и од родителите може да се има мирна ментална болест, за разлика од тој што бил збеснат.
  Значи, не си сите ментално болни се за гасна комора.....
   
  На Oleri му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Ако сметаш дека се за во гасна комора луѓе кои не се виновни, ниту свесни за својата состојба, дали мислиш дека некако помагаш или тоа те прави нешто поразличен од нив, со оглед на тоа што и твоево би било убиство подеднакво грозоморно?
   
  На Saladin, Oleri и slb_bobo им се допаѓа ова.

Сподели: