1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кога треба да им се помогне на ментално болните?

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Mystique, 18 декември 2012.

 1. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  „За Оружјето лесно е да се зборува и да се осудува, но време е да почнеме да зборуваме за менталните болести“
  – Јас сум мајка на Адам Ланза(дечкото кој застрела и уби 20 деца од 6-8год воздраст). Јас сум мајка на Дилан Клеболд и Ерик Харис. Јас сум мајка на Џејмс Холмс. Јас сум мајка на Царед Лохнер. Јас сум мајка на Сеунд Хиу Чо.
  Ова го изјавила Мајка на 13 годишно дете кое е ментално болно. Неговата дијагноза е некој облик на аутизам, експлозивно нарушување на личноста. Нешто слично како погоре наведените предатори и монструми кои се често така нарекувани.
  Оваа мајка зборува за тоа дека на овие деца и на нивните семејства очајно им е потребна помош, не се обрнува внимание на нивните животи и тежината на нивните проблеми се додека некоја напатена душа ќе влезе во ресторан за брза храна, училиште или трговски центар и ќе направи масакар. Наместо да се спречи , општеството го практкува методот за закрпување на настанатата ситуација, следува осудување , обвинување, мразење на таквите болни луѓе, создавање слика за таквите болни како на најголеми монструми.
  Мене ме вознемири информацијата што единствена заштита или како превентива од можноста овие ментално болни луѓе да направат штета за општеството покрај државните рехабилитациски центри, се затворите.Замислете малолетни ментално болни деца во затвор. Како тоа може да помогне се прашувам, тоа само помага во процесот на создавање монструм. Социјалните работници ги советуваат родителите на така болните деца да си ги пријават казнено црно на бело за барем некој да обрне внимание на нив.

  Ме замисли овој текст бидејќи не бев свесна за тоа колку примитивна односно никаква помош не им е достапна на таквите случаи. Колку малку внимание се обрнува на тежината со која живеат тие семејства. Најчесто тие се нормални заедници, како моето семејство и како вашето, а се осудени да живеат во општество каде нема да можат да му дадат соодветна помош на своето чедо,кое е болно исто како оние деца кои се болни од тешко неизлечливи болести, дури болеста на умот е далеку поозбилна. Тие се во постојан страв да не се случи она најлошото, смрт на блиските како и на пошироката заедница, како и самоубиство на самиот болен член.

  Дали можеме длабоко во себе да најдеме разбирање и сожалување за состојбата на ваквите луѓе?

  Дали нашата свест се буди само кога треба да осуди, а е тотално незаинтересирана кога треба да се помогне на таквите случаи?

  Дали мислите дека масакарот и самиот чин е причина или резултат? Доколку е резултат, тогаш сериозно треба да се запрашаме што довело до тоа.

  Сега не знам кој ми е поомразен, дали извршителот на самиот масакар, или пак институциите и државата чија недоволно да не кажам никаква заинтересираност да ги спречат потенцијалните штети, се сега првите кои покажуваат со прст и осудуваат без никаков срам од сопствената вина.
   
  На Solstice му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Што е уште пожално,не е прв ваков масакар од ваков тип,а на голема жал нема да биде ни последен. Нити тогаш не им се помагало на ментално болните,нити пак сега. Истото е и кај нас. Чист пример е Сури од Студени Нозе,типот сам си го запали станот и тврдеше дека не е тој виновникот. Некој ден ќе запали нешто друго и ќе има жртви.
  Америка е најголем создавател на ментално болни,затоа што таму секој проблем општеството го замачкува и го маскира со претставување утопија пред светот,затоа и таму се случуваат најголемите ужаси.
   
  На Oleri му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Сожалување за менталната состојба - да, а за делата не верувам дека некој ќе најде оправдување, колку и да сакаме.
  Само малку го смешале аутизмот. Не е тоа ментална болест што може да предизвика трагедии од такви размери, повеќе се смета ко невронска разлика отколку ко болест. Јес да поради специфичноста т.е. карактеристиките/навиките кои ги предизвикува, може да игра улога во развивање на ментални болести, ама само аутизам - не, всушност, најголемиот број од лица со било каков вид на аутизам се обично натпросечно интелигентни (како што биле и браќава погоре) и обично многу погрижливи од било кој.
  За жал, овие се исклучоци кои интелигенцијата ја насочиле кон погрешни цели.
  Посебно оној Џаред...каков капацитет од дечко, ама од тој поглед крвта ми смрзна.
  Масакрите се дефинитивно резултат на негрижа. Аутизмот им створил несигурност во себе, ги направил антисоцијални, без чувство за емпатија, а општеството таквите автоматски ги отфрла и етикетира. Кај сите овие е дијагностицирана делузионалност, параноја, биле малтретирани и исмевани, претрпеле загуба...и повеќе од доволно е за да им се откачи нерв на и така неповолната кондиција.
  Ај институциите, не можат на гравче да гледаат, ама мене првенствено не ми е јасно како тие родители не преземале ништо? Сите знаеле за нивните состојби, гледале дека се сосема променети, а никој не посегнал да разговара со нив, да им ги побара дневниците низ соба, па да пријават до надлежни, можеле да спречат трагедии.
   
  На emzzy, elizabetta, Oleri и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Што ќе помогне тапшањето по рамо дека е он посебен и подобар од сите нив,а цело општество го исмева и го нарекува со погрдни изрази и го избегнува?
   
 5. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Solstice не да го тапша по рамо. Баш од тоа специјалка тапшање по рамо дома, а обратната реакција од остатокот на опкружувањето, овие типци ствараат делузионален нарцисизам кој ги доведува до такво бунило.
  Тапшањето е најгрешно, а поради нивната затвореност, не би ни играло некоја улога, затоа и кај таквите деца треба почеста проверка во приватноста и разговори со стручни лица што ќе најдат начин да се поврзат со нив.
  Иако, за жал, ништо не е гаранција, во момент ќе откачи и отиде сѐ.
   
 6. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Ретко кој надлежен помага во случаеви на шизофренија,углавно ги носат во ментални установи каде што најчесто го минуваат периодот до крајот на животот и тоа е тоа. Не дека помага нешто тоа :)
   
 7. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,528
  Кога ќе ги погледнам овие настрадани ангелски ликови
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  или кога ќе го погледнам потресното видео од таткото на Емили Паркер (едно од настраданите девојчиња) прво нешто што помислувам е да му се пресуди најстрого што може на убиецот (за што веќе сам си пресудил) а откако ја прочитав статијава
  Второ нешто на коешто помислив е дека родителите , односно мајката на Адам Ланза,има голем удел во неговата ментална болест,која што наместо да превземе нешто ,да го однесе во некоја институција,таа дополнително ги влошувала работите со асоцијализација на децата и со нејзиното параноично однесување.
  Е, на крај ги ставам институциите,кои верувам дека попрво би излекувале некој ваков случај,отколку да страдаат невини луѓе.
   
  На emzzy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Незнам колку сте упатени,ама во исто време кога се случи ова масовно убиство во Конектикат,се случи и напад со нож врз 20 деца во кинеско училиште исто така.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  Solstice у право си освен за една работа што го споредуваш Сури со овие личности, односно неговата со болестите на истите. Шизофренија е една работа, аутизам е друго.
  Конкретно за проблемов (во САД) ќе се надоврзам со мислењето на Mila Kunis па и твоето од погоре. Институции во САД има, има и начин за решавање. Најголемиот проблем во оваа земја е тоа што менталитетот е друг. За разлика во Канада, тука постои таа скепса во системот. Некои родители не ги носат своите деца во школо, туку ги воспитуваат дома. Колку и да било детето во ред, ако како мало е научено на еден тек на работите, тоа ќе го практикува истиот, наместо да се прашува на повеќе решенија. Втор многу битен фактор е продажбата на оружје буквално на секој ќош како и дозволата за поседување па дури и цената дека секој може да си го приушти. Кој го гледал филмот на Мајкл Мур "Bowlking for Columbine" знае на што мислам. Кој не, задолжително нека го.
   
  На Solstice и alba им се допаѓа ова.
 10. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  Да не одиме подалеку еве во Македонија случај од пред една година, тинејџер на свои 17 години е врзан како животно од неговите родители каде беа и каде се нашите институции да реагираат на тоа ???
   

Сподели: