Кога би имале еден ден власт во раце...

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Па еден ден е многу,8 саати се доволни да ишутирам ова странци,курци,палци,а и да му го кажам на некој што мисли дека е дома кај му е местото експресно,ќе повикам на војна ако е тоа потребно и после сето тоа ќе дојде ден кога на вести ќе одат само тековни случувања и временска прогноза поздрав
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
За жал нема војска за војна убавецу. Не разбирам како во држава нема војска, ама кај нас само е тоа можно.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Па тоа ти е знаеш како,сеа ќе ти објаснам:
Тоа ти е како дома кај некој да има тепање и да му дојде прецедателот на куќен совет и да преговара со нив,да им даде рок по нивна желба во кој тие ќе ги решат проблемите..
Рокот не го исполнуваат,доаѓа прецедателот и им вика да престанат под итно,а сите маси,столици,сукала,ножеви,вилушки да ги соберат во еден пакет и да му ги предадат на него,така ти е и со нашата ми не државичка,од многу паметни интелектуалци и политичари ние ќе си го јадеме курето усте многу,а и за многу не сме свесни..
Во 2001 во Арачиново се даде рок од наша страна дека за 48 саати ќе биде комплетно расчистено,немаше ограничување на мерки на делување и користење на било какво оружје земја-воздух малтене имавме слободни раце,ама нашите стручњаци кој и да биле тоа не го направија,ај што не го направија туку и дојдовме до степен да надворешен фактор ни даде наредба односно протокол за разоружување со образложение дека нас тоа не ни било потребно...
Јас не можам да сватам како тоа тие што седат тамо машносаните тој разговор таа тема воопшто ја прифатиле да ја дискутираат,кој е тој некој си фактор па и Америка нека е да не разоружа кој ?
Они требаа да се изјаснат јасно и гласно,ајде ок разоружајте се вие па и ние ќе се разоружаме,која е таа будала што преговара за тоа воопшто јас незнам,како е тоа ставено на маса па и подоцна прифатено?
Од такви кој од надвор ти кажуваат што да правиш тури му к.. на таквиот врв кој и да бил.
Да дозволам некој да ми кажува како да војувам и како да делувам дома кај мене е тотално недопусливо,тој може дома да си дава координати и показатели кој како да прави и делува,а не во туѓа држава,од такви кој се пуши к*р и без свое јас ќе си патиме уште многу за жал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕвездичка

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Грешка од минатото и тоа голема. Може немаше да дојде до ова, ама сега касно е да викаме вака така.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Па еден ден е многу,8 саати се доволни да ишутирам ова странци,курци,палци,а и да му го кажам на некој што мисли дека е дома кај му е местото експресно,ќе повикам на војна ако е тоа потребно и после сето тоа ќе дојде ден кога на вести ќе одат само тековни случувања и временска прогноза поздрав
Абе што толку ја сакате таа војна? (зборам општо за сите што еве веќе месец дена излезот го гледаат со војна).
Војна НЕ треба да биде ни последна можност за спас. Кои ќе војуваат, пензионерите што одат по улици или бабите што лежат на истите? Бетмен Велит или оние што одат на протести а немаат појма зашто се таму или ќе ја натераат војската да војува против сопствениот народ?
Свесни сте дека целата ситуација се сведе на тоа дека Македонија е ВМРО, ако си ВМРОВЕЦ значи си и Македонец, а ако не си тогаш си предавник, непријател се само не Македонец.
Ќе ви прокисни мозокот од толку перење.

Да дозволам некој да ми кажува како да војувам и како да делувам дома кај мене е тотално недопусливо,тој може дома да си дава координати и показатели кој како да прави и делува,а не во туѓа држава,од такви кој се пуши к*р и без свое јас ќе си патиме уште многу за жал.
Значи Европејците не ги сакате, Американците исто, а трчате кај Русите да ви помогнат. Па тоа нели е повторно мешање на надворешни сили во внатрешните?
И што мислите доколку Русите се согласат на раце ќе ве носат?

@Mnogo Bitno немам ништо против тебе знаеш и самиот и исто така не сакам да те навредам некако ниту да те разубедувам во твоите ставови.
Тоа што понекогаш ти одам контра на твоите ставови немој да го земаш лично едноставно не можам да се воздржам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Па тоа ти е знаеш како,сеа ќе ти објаснам:
Тоа ти е како дома кај некој да има тепање и да му дојде прецедателот на куќен совет и да преговара со нив,да им даде рок по нивна желба во кој тие ќе ги решат проблемите..
Рокот не го исполнуваат,доаѓа прецедателот и им вика да престанат под итно,а сите маси,столици,сукала,ножеви,вилушки да ги соберат во еден пакет и да му ги предадат на него,така ти е и со нашата ми не државичка,од многу паметни интелектуалци и политичари ние ќе си го јадеме курето усте многу,а и за многу не сме свесни..
Во 2001 во Арачиново се даде рок од наша страна дека за 48 саати ќе биде комплетно расчистено,немаше ограничување на мерки на делување и користење на било какво оружје земја-воздух малтене имавме слободни раце,ама нашите стручњаци кој и да биле тоа не го направија,ај што не го направија туку и дојдовме до степен да надворешен фактор ни даде наредба односно протокол за разоружување со образложение дека нас тоа не ни било потребно...
Јас не можам да сватам како тоа тие што седат тамо машносаните тој разговор таа тема воопшто ја прифатиле да ја дискутираат,кој е тој некој си фактор па и Америка нека е да не разоружа кој ?
Они требаа да се изјаснат јасно и гласно,ајде ок разоружајте се вие па и ние ќе се разоружаме,која е таа будала што преговара за тоа воопшто јас незнам,како е тоа ставено на маса па и подоцна прифатено?
Од такви кој од надвор ти кажуваат што да правиш тури му к.. на таквиот врв кој и да бил.
Да дозволам некој да ми кажува како да војувам и како да делувам дома кај мене е тотално недопусливо,тој може дома да си дава координати и показатели кој како да прави и делува,а не во туѓа држава,од такви кој се пуши к*р и без свое јас ќе си патиме уште многу за жал.

Не лупетај, стицајем околности поради долговремена и дебиласта традиција во мојата поширока породица да се учестува во ратови и војски - добро сум запознаен со извесни ситуации.
Ако не беше клетиот запад во 2001 качаците ќе го земеа Скопје и сега ќе носеше кече :kafe
АРМ во 1999 кога беше кризата со Косово и бомбардирањата имаше 4 тенка Т-34. Настрана симболичната цифра, знаеш кои се тие Т-34? Оние што победуваа во Курск во 1943. Значи музејски примероци за кои ЈНА кога бегале решиле дека не им се исплати да се носат на север. Од остало имаа 4 хеликоптери Ми-8/17, пар школски утви и стотици кратки топови од 76мм кои којзнае зошто не ги зеде ЈНА назад. И тие се прастари пост ВВ-2.

И одеднаш, како ангели небесни долетаа западните и нато сили и од 1999-2001 донираа, значи скроз бесплатно 80 Хамви, 100 Дифендери, 120 Хермелини, 70 БТР-60, 20 БТР-70, 35 М113 (сето тоа се оклопни транспортери) 30 хаубици 105мм донираа америте, радари и комуникациска опрема, 300 Илтис теренски возила, М3 пушкомитралези, М2 тешки митралези, десетици тони муниција и санитет а тука се приклучија и Бугарија со 96 тенка Т-55 (од 150 понудени) и Чешка со 36 Т55. Турција донираа нешто Дефендери и нивни деривати ситно а се приклучија и Грчиштата клети со 4 Хјуи хеликоптери и 12 Леонидас борбени оклопни возила. Ова не е се, него само шо ми текнува на прва.
Значи поклон е све ова пази.

Без сето тоа, ако АРМ беше на ниво од 1999, сега ќе се носеа кечиња.

Подоцна во тек на самиот рат беа КУПЕНИ од Украина 4 Су-25, 4 Ми-8/17, 12 Ми-24, и 30+ Т72 и неколку повеќецевни ракетни фрлачи а набавувале муниција и ракети за старите екс-ЈНА фрлачи од Хрватска, од залихи.
Русија донираше ништо и продаде ништо.

Значи ти ако си домољуб треба да одиш во Брисел и да се поклониш пред штабот на Нато, да паднеш на колена и да извикаш БЛАГОДАРАМ СПАСИТЕЛИ НАШИ!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Абе што толку ја сакате таа војна? (зборам општо за сите што еве веќе месец дена излезот го гледаат со војна).
Војна НЕ треба да биде ни последна можност за спас. Кои ќе војуваат, пензионерите што одат по улици или бабите што лежат на истите? Бетмен Велит или оние што одат на протести а немаат појма зашто се таму или ќе ја натераат војската да војува против сопствениот народ?
Свесни сте дека целата ситуација се сведе на тоа дека Македонија е ВМРО, ако си ВМРОВЕЦ значи си и Македонец, а ако не си тогаш си предавник, непријател се само не Македонец.
Ќе ви прокисни мозокот од толку перење.


Значи Европејците не ги сакате, Американците исто, а трчате кај Русите да ви помогнат. Па тоа нели е повторно мешање на надворешни сили во внатрешните?
И што мислите доколку Русите се согласат на раце ќе ве носат?

@Mnogo Bitno немам ништо против тебе знаеш и самиот и исто така не сакам да те навредам некако ниту да те разубедувам во твоите ставови.
Тоа што понекогаш ти одам контра на твоите ставови немој да го земаш лично едноставно не можам да се воздржам.

Пошто се морбидни луѓето и потајно ја обожаваат смртта ама тоа е друга тема...
Јас би сакал да им се исполни желбата и да умираат по улици со истурени црева или да останат инвалиди и да видат после како ќе ги третира мајка Лајнодонија ама во тој случај нажалост ќе настрадаат и арни луѓе, кога би имало можност да не загине или да не е повреден ниеден арен чоек, тогаш слободно нека се колат меѓусебе или со арнаути :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Морбидноста и смртта е асоцирана со Шкорпија. Ако си Шкорпија или имаш некои планети и месечина во Шкорпија потсвесно те фасцинира, т.е. сам како личност може да пребродиш многу работи, исто како да умираш и повторно да се раѓаш и ништо не те изненадува. Сега многу се цени животот, тоа е разликата, порано поинаку размислувале нели ако си херој и ако загинеш во војна ќе те слават наредните поколенија.
Јас се чудам па како после се што се случи немаше уште некоја така повеќе да здрма, онака граѓанска. Нема арен човек сите злобни се. Потомци сме на лошите луѓе не заборавај.
Исто ме интересира деталните податоци од каде ги вадиш, линк ако може друг пат во спојлер, да си го продлабочам знаењето за политика, кое не ми е омилено и не ми е јака страна. (star)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Морбидноста и смртта е асоцирана со Шкорпија. Ако си Шкорпија или имаш некои планети и месечина во Шкорпија потсвесно те фасцинира, т.е. сам како личност може да пребродиш многу работи, исто како да умираш и повторно да се раѓаш и ништо не те изненадува. Сега многу се цени животот, тоа е разликата, порано поинаку размислувале нели ако си херој и ако загинеш во војна ќе те слават наредните поколенија.
Јас се чудам па како после се што се случи немаше уште некоја така повеќе да здрма, онака граѓанска. Нема арен човек сите злобни се. Потомци сме на лошите луѓе не заборавај.
Исто ме интересира деталните податоци од каде ги вадиш, линк ако може друг пат во спојлер, да си го продлабочам знаењето за политика, кое не ми е омилено и не ми е јака страна. (star)

Не чини така муабети да им вадите на шкорпиите, тие се најчесто фини особи и не се палат на смрт и гробишта, освен понекогаш.:kafe

http://www.dnevnik.mk/?ItemID=9D87A347305A114489EB3FD17B343D83
http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=2029&stID=11709

Се наоѓа нешто и по нет макар да во тие времиња од 2001 нет во мкд имале 19 души и слабо има материјал од тогаш.