1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како ја намалувате болката во мускулите по тренинг?

Дискусија во форумот 'Спорт' започната од *Маја, 16 јуни 2014.

 1. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Обично после долга пауза при повторно одење на аеробик,првиот ден добивам воспаление на мускулите,но затоа со продолжување на редовни тренинзи,воспалението поминува и немам веке болки.Не употребувам никакви хемии,само ако најдам некоја жртва да ме измасира.
   
  На Aristokrat му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Harmonija

  Harmonija Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јули 2013
  Мислења:
  600
  Допаѓања:
  405
  Никако. Облекуваш шорцеви и пак на тренинг! ТРПИ и храни го телото со прости јагленхидрати и протеини! :D
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,749
  Допаѓања:
  769
  muskuli ne se odmaraat so odmor ;)
   
  На scarstone му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,749
  Допаѓања:
  769
  Играм 15 г фудбал ,значи кога ги оптоварувате мускулите на целото тело после напорна утакмица или трчање некое ,тенис,итн, една од најдобрите опции е после бањање мускулите претежно на нозете да ги држите под млака вода па по извесно време да биде ладна ,така едно 10 мин, потоа ако некој има добра волја убаво да ве измасира и одма ке се осекате подобро ! :)
  Нај важното што треба наредниот ден да го направите е : да отидете само да се истрчате убаво ,али само да се истрчате без топка без ништо ,убаво да се истегнете ,така и правите РЕИНКАРНАЦИЈА на мускулатурата која веке има киселини во неа од предходниот ден ,така што со тоа вие истите ги губите со масажата и повторно трчање и истегнување ,зависи кој со колкав интензитет ! убав ден
   
  На scarstone му/ѝ се допаѓа ова.
 5. scarstone

  scarstone Староседелец

  Зачленет на:
  15 април 2013
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  25
  Искрено мене ми помага тоа што сум (што повеќе можам, нормално) активна во наредните денови. Да земам да легнам да одморам и наредниот ден пак да фатам исто темпо, само може да ми ја засили болката. Првпат откако паметам, имав страшно воспаление на мускули во основно после физичко. И јас таква целата исплашена одам кај мајка ми и таа ми вика „Не се секирај, тоа е добар знак“, а јас и ден денес сум таква, имам ненормална доверба во зборовите на мајка ми (wasntme) и оттогаш па до денес, никако посебно не ја третирам ваквата болка. Сè е до психолошкиот момент.
   
 6. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,749
  Допаѓања:
  769
  kinesio_tape.jpg @scarstone ке си купиш од ова и да не ти ја засилува болката , нема да осекаш ништо ! ;)
   
 7. Едно Чудно Дете

  Зачленет на:
  17 декември 2015
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Топол туш,масажа и има едни во прав се Magenezijum 300
   

  Прикачени податотеки:

 8. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,749
  Допаѓања:
  769
  (wave) (muscle)

  PX1932--WEB-100ML-ICE-POWER_4.png
   
  #18 Mnogo Bitno, 26 мај 2016
  Последна промена: 26 мај 2016
 9. Ballet is my life

  Ballet is my life Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 јуни 2018
  Мислења:
  296
  Допаѓања:
  102
  Порано ставав гелови, ова она. После сфатив дека вака е подобро. Денес сум вежмала многу и мускулите ми се воспалени. Следниот ден исто уште толку, и ќе помине
   

Сподели: