1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како ја намалувате болката во мускулите по тренинг?

Дискусија во форумот 'Спорт' започната од *Маја, 16 јуни 2014.

1. diva orhideja

diva orhideja Член со 30 казнени поени

Зачленет на:
    26 февруари 2014
    Мислења:
    2,220
    Допаѓања:
    1,746
    Обично после долга пауза при повторно одење на аеробик,првиот ден добивам воспаление на мускулите,но затоа со продолжување на редовни тренинзи,воспалението поминува и немам веке болки.Не употребувам никакви хемии,само ако најдам некоја жртва да ме измасира.

На Aristokrat му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Harmonija

Harmonija Истакнат Член

Зачленет на:
    12 јули 2013
    Мислења:
    600
    Допаѓања:
    405
    Никако. Облекуваш шорцеви и пак на тренинг! ТРПИ и храни го телото со прости јагленхидрати и протеини! :D

На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mnogo Bitno

Mnogo Bitno Староседелец

Зачленет на:
    9 февруари 2015
    Мислења:
    1,721
    Допаѓања:
    752
    muskuli ne se odmaraat so odmor ;)

На scarstone му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mnogo Bitno

Mnogo Bitno Староседелец

Зачленет на:
    9 февруари 2015
    Мислења:
    1,721
    Допаѓања:
    752
    Играм 15 г фудбал ,значи кога ги оптоварувате мускулите на целото тело после напорна утакмица или трчање некое ,тенис,итн, една од најдобрите опции е после бањање мускулите претежно на нозете да ги држите под млака вода па по извесно време да биде ладна ,така едно 10 мин, потоа ако некој има добра волја убаво да ве измасира и одма ке се осекате подобро ! :)
    Нај важното што треба наредниот ден да го направите е : да отидете само да се истрчате убаво ,али само да се истрчате без топка без ништо ,убаво да се истегнете ,така и правите РЕИНКАРНАЦИЈА на мускулатурата која веке има киселини во неа од предходниот ден ,така што со тоа вие истите ги губите со масажата и повторно трчање и истегнување ,зависи кој со колкав интензитет ! убав ден

На scarstone му/ѝ се допаѓа ова.
  5. scarstone

scarstone Староседелец

Зачленет на:
    15 април 2013
    Мислења:
    22
    Допаѓања:
    25
    Искрено мене ми помага тоа што сум (што повеќе можам, нормално) активна во наредните денови. Да земам да легнам да одморам и наредниот ден пак да фатам исто темпо, само може да ми ја засили болката. Првпат откако паметам, имав страшно воспаление на мускули во основно после физичко. И јас таква целата исплашена одам кај мајка ми и таа ми вика „Не се секирај, тоа е добар знак“, а јас и ден денес сум таква, имам ненормална доверба во зборовите на мајка ми (wasntme) и оттогаш па до денес, никако посебно не ја третирам ваквата болка. Сè е до психолошкиот момент.

6. Mnogo Bitno

Mnogo Bitno Староседелец

Зачленет на:
    9 февруари 2015
    Мислења:
    1,721
    Допаѓања:
    752
    kinesio_tape.jpg @scarstone ке си купиш од ова и да не ти ја засилува болката , нема да осекаш ништо ! ;)

7. Едно Чудно Дете

Зачленет на:
    17 декември 2015
    Мислења:
    10
    Допаѓања:
    0
    Топол туш,масажа и има едни во прав се Magenezijum 300

Прикачени податотеки:

8. Mnogo Bitno

Mnogo Bitno Староседелец

Зачленет на:
    9 февруари 2015
    Мислења:
    1,721
    Допаѓања:
    752
    (wave) (muscle)

PX1932--WEB-100ML-ICE-POWER_4.png

#18 Mnogo Bitno, 26 мај 2016
    Последна промена: 26 мај 2016
  9. Ballet is my life

Ballet is my life Истакнат Член

Зачленет на:
    9 јуни 2018
    Мислења:
    286
    Допаѓања:
    93
    Порано ставав гелови, ова она. После сфатив дека вака е подобро. Денес сум вежмала многу и мускулите ми се воспалени. Следниот ден исто уште толку, и ќе помине

Сподели: