1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како ја намалувате болката во мускулите по тренинг?

Дискусија во форумот 'Спорт' започната од *Маја, 16 јуни 2014.

 1. *Маја

  *Маја Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 октомври 2013
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  7
  Откако ќе ги изморите мускулите од тренингот, имате ли начин на кој ги одмарате? Која храна помага за намалување на болката? Постојат ли вежби за нивно опуштање?
  Споделете некој трик или рецепт :)
   
 2. RoxieHeart

  RoxieHeart Староседелец

  Зачленет на:
  6 мај 2014
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  58
  Со активен одмор, значи активен не исфорсиран и онака не е можно таков да се оствари. Аспирин помага во неподносливи околности. Ако ја претерам со вежбање ( ретко се случува ) блага масажа под туш ми ги опушта мускулите.
   
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Масажа, туш топло-ладно (само немој до екстреми топло па ептен ладно па да си направиш шок на телото), порано користев еден гел нешто CounterPain или слично беше и прилично добро ми делуваше. Што и да правиш немој да земаш аналгетици за да ти ги ублажат болките па после одма на тренинг зашто може да си направиш беља без да почувствуваш поради дејството на аналгетиците.
   
 4. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Збориш за воспаление така? Ги има во почетните денови најмногу ако претходно си била физичка некативна, за да ги намалиш болките, помага аспирин, или јас повеќе би ти препорачал коњска маст за летово, која прво те топли па после те лади, два пати да се намачкаш другиот ден си ко нова. :)
   
 5. RoxieHeart

  RoxieHeart Староседелец

  Зачленет на:
  6 мај 2014
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  58
  А помош за болка во колена ? Разбрав од што е, ниско ми било седиштето на велосипедот.
   
 6. Holla

  Holla Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2014
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  90
  - Смени седиштето -
  Помага
   
 7. RoxieHeart

  RoxieHeart Староседелец

  Зачленет на:
  6 мај 2014
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  58
  Too late. Иако еве неколку дена како вртам на повисоко. Да продолжам да си возам или да паузирам ? Колку е потенцијалната штета ( ризична ) ?
   
 8. Holla

  Holla Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2014
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  90
  Aбе види, зависи за што го користиш точакот.... ако ти треба само како превозно средство онда и не треба толку да обрнуваш внимание на седиштето, ќе наместиш како ти е најдобро и шибаш ... али ако ти треба за спорт онда ќе гледаш што повисоко седиште (нормално како за тебе) и што пониски ручки (заради чиста физика). Ќе те болат првите недела дена кичмата и колковите и рацете али ке се навикнеш и галје немаш после ..
  И тако..
   
 9. Samurai

  Samurai Нов член

  Зачленет на:
  24 април 2014
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  13
  Какви апчиња какви масти и слични... ае ќе речев нешто. Пред некој ден имв страшно воспаление на бицепсите и подлактицата ми помина за 1ден и тоа со јадење на протеини (пилешко, јајца,туна) и се разбира 8-10 саати спиење. А после тренинг можеш да додаеш истегнувања и плус што напишав ова горе. А за колената имаш масти Алга сан или CounterPain и ако сакаш можеш да пробаш со Rehab Knee Exercises побарај на ју тјуб.
   
 10. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  само одмарам или пијам парацетамол ептен
  најмногу мразам кога ги имам за времето додека сум искочен надвор со друштво
   

Сподели: