Како ја намалувате болката во мускулите по тренинг?

*Маја

Истакнат Член
28 октомври 2013
23
7
103
Откако ќе ги изморите мускулите од тренингот, имате ли начин на кој ги одмарате? Која храна помага за намалување на болката? Постојат ли вежби за нивно опуштање?
Споделете некој трик или рецепт :)
 

RoxieHeart

Староседелец
6 мај 2014
60
58
1,018
Inside your darkest fantasies.
Со активен одмор, значи активен не исфорсиран и онака не е можно таков да се оствари. Аспирин помага во неподносливи околности. Ако ја претерам со вежбање ( ретко се случува ) блага масажа под туш ми ги опушта мускулите.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Масажа, туш топло-ладно (само немој до екстреми топло па ептен ладно па да си направиш шок на телото), порано користев еден гел нешто CounterPain или слично беше и прилично добро ми делуваше. Што и да правиш немој да земаш аналгетици за да ти ги ублажат болките па после одма на тренинг зашто може да си направиш беља без да почувствуваш поради дејството на аналгетиците.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Збориш за воспаление така? Ги има во почетните денови најмногу ако претходно си била физичка некативна, за да ги намалиш болките, помага аспирин, или јас повеќе би ти препорачал коњска маст за летово, која прво те топли па после те лади, два пати да се намачкаш другиот ден си ко нова. :)
 

RoxieHeart

Староседелец
6 мај 2014
60
58
1,018
Inside your darkest fantasies.
Too late. Иако еве неколку дена како вртам на повисоко. Да продолжам да си возам или да паузирам ? Колку е потенцијалната штета ( ризична ) ?
 

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
Too late. Иако еве неколку дена како вртам на повисоко. Да продолжам да си возам или да паузирам ? Колку е потенцијалната штета ( ризична ) ?
Aбе види, зависи за што го користиш точакот.... ако ти треба само како превозно средство онда и не треба толку да обрнуваш внимание на седиштето, ќе наместиш како ти е најдобро и шибаш ... али ако ти треба за спорт онда ќе гледаш што повисоко седиште (нормално како за тебе) и што пониски ручки (заради чиста физика). Ќе те болат првите недела дена кичмата и колковите и рацете али ке се навикнеш и галје немаш после ..
И тако..
 

Samurai

Нов член
24 април 2014
17
13
3
Какви апчиња какви масти и слични... ае ќе речев нешто. Пред некој ден имв страшно воспаление на бицепсите и подлактицата ми помина за 1ден и тоа со јадење на протеини (пилешко, јајца,туна) и се разбира 8-10 саати спиење. А после тренинг можеш да додаеш истегнувања и плус што напишав ова горе. А за колената имаш масти Алга сан или CounterPain и ако сакаш можеш да пробаш со Rehab Knee Exercises побарај на ју тјуб.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
само одмарам или пијам парацетамол ептен
најмногу мразам кога ги имам за времето додека сум искочен надвор со друштво