1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Каков парфем користите?

Дискусија во форумот 'Тело' започната од Дејмон, 19 февруари 2012.

 1. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  Работам, и со 250 евра искрено немам да си одвојам месечно 80- 100евра за парфем. Не се жалам супер ми е фала му на Господ за ова. Никаде не реков дека тие што си имаат оригинал парфеми ги добиле од тато и мама,јас за себе реков дека последниот парфем ми бил подарок, не знам зошто ми се вади од контекст коментарот. Чудно ми дојде што секое мислење се однесува на парфеми кои чинат над 80евра, безразлика дали членовите работаат, студираат, имаат над 20год или 13,15,17...Па неместо тивко и безболно, размислив гласно. Според моменталниот стандард во државава се подзамислив во која класна група спаѓам јас, штом сум во тие 2% од искажаните членови што не користат скап парфем. И не, не би купила оригинал дури и да заработувам повеќе, барем не сега додека си ги пронајдов овие што според мене и според многумина кои користеле оригинал се прееееемногу слични,да не знаеш не би приметила разлика. Фала им на тие што направиле таква добра копија за и тие што неможат да си дозволат, си го исполнат ќеифот и да мирисаат убаво. Но затоа ташна од Мајкл Корс би си купила :)
  И да, ако тоа богаташи звучеше навредливо, искрено се извинувам,арно ќе беше сите што имаат парфеми оригинал да имаат и палати па да ги разлеат парите во економијава за да живне од мртва точка, но јас самата себеси се навредив многу повеќе нарекувајќи се јавно сиромашка која не може да си дозволи одредени нешта.
   
  На ●Untouchable°, MoonFairy, existence и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Мене парфем ми трае 4/5 месеци,не купувам секој месец.Месечно по 20евра испаѓа да одвојувам.
  Значи јас не се бањам со прфем,се бањам со купка,за тело си користам лосиони и млека за тело и стик под пазуви.
  Еве да речеме дека ти користиш 3 шишенца месечно од копиите(дека нели самата рече дека цело време се прскаш од нив),тоа би коштало 10 евра,епа подобро да додам уште 10,па ќе користам квалитет одошто алкохол со мн мала количина на парфем.
  За тебе оргинал парфем е лускуз за богаташи,а ташна од М.Корс во која категорија спаѓа??? Некои луѓе повеќе од 300ден немаат да дадат за ташна,дали тоа значи дека они се сиромашки за тебе а ти си во тој случај богаташка?!
  Малку контрадикторност :)
   
 3. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  Полека, со мајкл корс се нашалив значи во стил и ако заработувам повеќе не би купила пак оригинал парфем туку ќе штедам за оригинал м.корс зошто ми е желба од поодамна,значи шала. И кога би купила една ташна откако цела година штедам тоа не би ме направило богаташка,така да ни ти според твое кажување немаше потреба да реагираш за нешто каде не се пронаоѓаш. Си штедиш, си работиш си купуваш. Фер и нема никакви коментари околу тоа.
  Јас пишав за себе дека јас самата не сум за оригинал парфем многу прскам си немам мерка не пишав за тебе или за некој друг. Ја не знам зошто толку лично го зеде за срце. Тотално цел муабет во други размери отиде. Мене ниеден парфем не ми траел 4 месеци, велам мене, јас. Дома башка имам две други женски особи што се гребаат па теорија нема толку да трае. Јас не пробав да ве убедам да купувате економични, кажав свое искуство за ако некој се препознае океј, ако не пак да сме живи и здрави. Темава е какви користиме а не кои се поквалитетни.Не си мириснала не знаеш. За тебе е ефтина копија која нема врска со оригиналот,а за мене добар супститут кој ми заштедува пари а не ме лишува од задоволството да мирисам на the one D&G.
  Сакав да дополнам дека исто сум прскала и со оригинален парфем и со овие економичниве кои не се како тие на точење и не ветреат брзо. Исто ми траеле. И да и јас се бањам со купки,мачкам лосиони и ред други хигиенски ритуали, да не дојде до забуна.
   
  #173 Mystique, 5 мај 2014
  Последна промена: 5 мај 2014
  На violetmoon и Lady* им се допаѓа ова.
 4. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  nd.7551.jpg
  Кој е тој парфем со кој би се прскала по два пати дневно а да ми трае 5-6 месеци?
  Еднаш ми се чини дека имам напишано во темава и пак би ви го предложила.
  @Mystique посебо тебе драга штом сакаш да се заливаш :* ....ептен трае.
  Има и други од истата фирма но овој го користам 5-6 години.
  Нема кој ме нема прашано и на кој и да го кажам,обавезно го купуваат :biggrin
  Гркинките што доагаат кај мене на работа постојано ми го порачуваат,сега почнаа и за нивните пријателки.
  Да не биде се лажеме,не е парфем,но не му е рамен ниту парфен а е 370 денари.
  Мене ми трае повеќе и од еден месец.
   
  На Violet, Prashina, violetmoon и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Се изразив погрешно,наместо "користи"сум напишала "допаѓа".

  "Ми требаше идеја за парфем па вртев по страниве да прочитам и можам да заклучам дека богаташи сме собрани на форумов. "

  -Дали е потребно некој да е богаташ за да користи оригинал парфем?
  Јас на пример не сум богаташ и со го дозволувам парфемот два пати во годината.Еднаш го добивам за роденден значи секоја година мајка ми знае што сакам и ми го купува(нема ни потреба да ме праша што да ми купи) и вториот пат сама си го поклонувам.Два пати да се прснам наутро и попладне мириса цел ден(не мирисам нападно туку само да се осети една нота од парфемот и тоа е доволно).
  Алиштата кои сум ги носела мирисаат на парфемот се додека не ги исперам.

  Факт е дека не можеш да споредиш оригинал со фалсификат.
  Купи фалсификат прсни,ќе трае два саати и после добива мирис на киселина.
  (од лично искуство знам),или можеби тоа бил лош
  фалсификат who knows..

  "Он топик - Да кажам за себе, обожавам парфеми, се прскам преку цел ден, безмилосно.Последен оригинал што го имав е Валентина од Валентино (и тоа ми беше подарок).
  Сфатив, оригинал парфем за мене не е , освен ако имам вишок пари па секој месец 100евра на парфем само да ги давам.
  Фала богу си најдов замена.
  Не кажувам на секого дека користам такви парфемчиња,
  и кога ме прашуваат ооооо го купи Кристал Ноир, си одговарам: да да си го купив екстра е."

  -Зошто ако не ти е проблем што не користиш оригинал не застанеш позади тоа и кажеш дека парфемот кој си го купила е фалсификат кога ќе те прашаат?Има ли нешто погрешно и срамно ако користиш фалсификат?
  Во ред разбирам дека не може секој да си го дозволи,но тоа не е причина да се групираат луѓето на богати и сиромашни заради парфемот кој го користат.Личен вкус е во прашање.Твојот пост ми дојде како нешто во стилот:
  Еј овие користат оригинал и постираат овде,за да се покажат кој се,демек богаташи.
  Тоа што користам оригинал,ниту ме прави подобра личност,ниту богата,ниту фураџика,ниту highsociety girl,се работи за личен вкус.Исто како што не сакам фалсификат патики на нога или фалсификат ташни(додуше и не сакам дизајнер ташни туку ете само пример беше).
  Или носам или не.
  Толку.  Е затоа прашав,а можеби и нешто погрешно сум разбрала.Исправи ме,ако е така.

  Ме мрзеше вчера да пишувам па затоа утрово.
   
  #175 Lena, 5 мај 2014
  Последна промена: 5 мај 2014
  На Prashina и JaMi им се допаѓа ова.
 6. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  За второто болдирано прво ќе искоментирам, врска нема!!!! Не помислев на вас кои користите оригинали као луѓе фалбаџии, си размислив гласно ќе се повторам по не знам кој пат затоа што ме зачуди тоа што 98% од мислењата се со парфеми над 80евра. Значи се користат такви. Споредба направив со стандардот во државава од една страна нечини а од друга страна хм се зачудив.Да правев проект за стандардот во македонија според користена козметика (карикирам) ќе испадневме Швајцарија, тоа ми беше зборот.Да шеташ по темава такво мислење ќе создадеш без проширување на муабетот од типот Кој ги добил на подарок, кој ги добил од наградна игра, кој ги нашол по улица, кој штедел една год за да купи, кој прска еднаш на ден и слично. Само од мислењата сами,мене ми дојде таков дојам, од една страна економија слаба од др страна живот на висока нога. Криво ми е зборот богаташи што го пишав затоа што сега сте се фатиле за овој “навредлив“ збор како да спомнав име и презиме и директно ви навредив нешто најмило. Ни знам кој колку заработува, ни знам кој колку штеди, ни знам кој колку пати годишно си купува.
  За првиот болд , реков лажам другарки????Фамилија??? Се кријам во подрум и се прскам???? На најблиски кажувам, кој би се срамела првин нив не би им кажала. Ама на продавачи , доктори, познаници не оправам од каде што како. Сакав со тоа да доловам момент дека не се приметува разлика. И да кажеш да го купив тој и тој, нема да си речат оффф смрди на алкохол со капка парфем и збори дека купила версаче. Како поинаку да доловам дека нема разлика? м? Очигледно со збор не ме сфати никој од вас, зошто упорно пишувате дека ми ветрее за пола саат и дека мириса на алкохол...демек го пробавте па ајде критики нека летаат.
  Би ти пратила по пошта едно парфемче ,само за да видиш дека нема блага врска со со тој опис со кој ми го навредувате она што го користам јас а можеби и многу други. Јас не ве навредив вас и парфемите кои вие ги користите, јас ги сакам , и затоа си најдов алтернатива за и јас да можам да си ги користам.
  Сакав да кажам и на други ако има како мене, нека ме исконтактираат ќе ги упатам како да си набават и слично.
  Честито на тебе и Јами што можете годишно со 2 парфеми од нека биде 100мл. Јас неможам,кажав десетилјади пати, ма не оригинал, оригинал над оригиналите нека е, си прскам често , башка ајде пак ќе пишам имам уште 2 женски дома гребаторки.... нема теорија да ми стигнат.
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Слатка да ти кажам најискрено,без врска ни е дискусијава.
  Зборот ми беше дека оригинал парфем не прави никого подобра или полоша личност ниту пак може некој да се класифицира во богат или сиромав ако го земеме предвид парфемот кој го користи.
  Можеби има и такви кои мислат ако користат оригинал и со тоа се фалат околу се нешто подобро од останатите,но баш таквите се оние на кои им треба најмногу внимание на други животни полиња.Парфемот кој се користи е сосем небитен аспект,ама ај да не одам оф-топик.
   
  На JaMi, diva orhideja и Mystique им се допаѓа ова.
 8. Odette

  Odette Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 јули 2013
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  7
  [​IMG]
  Прекрасен парфем, го користам веќе неколку години и кога и да посакам да сменам, секогаш на крај се враќам на истиот. Дискретен, свеж, го обожавам за во секое годишно време.
   
  На BlackTulip му/ѝ се допаѓа ова.
 9. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
  energizing_1.jpg
   
  На Prashina и violetmoon им се допаѓа ова.
 10. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Па многу користам,јас еден отварам па додека не го потрошам друг не отворам.
   
  На Kisserboy му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: