Каков е туризмот во Македонија? Колку сте задоволни? | Црнобело Форум

Каков е туризмот во Македонија? Колку сте задоволни?

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Него да прашам од каде потекнува делузијата за наводната лепота и изобилие на природни атракции во библиската ви земја? Ништо што помножено со 1000 го нема една Австрија. Освен ако репер не е Антарктик...
Во ред, тука е фасцинантиот Ресен кој умира во лепота ама тоа не е причина да се живее во делузии.
„Тамо зората греит душата
И с’нце светло зајдвит в гората:
Тамо дарбите природна сила
Со с’та роскош ги растурила:
Бистро езеро гледаш белеит
Или од ветар сино – темнеит;
Поле погледниш или планина,
Сегде божева је хубавина.“
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,303
5,809
1,683
Disco
„Тамо зората греит душата
И с’нце светло зајдвит в гората:
Тамо дарбите природна сила
Со с’та роскош ги растурила:
Бистро езеро гледаш белеит
Или од ветар сино – темнеит;
Поле погледниш или планина,
Сегде божева је хубавина.“

Ова беше од оние браќата стружани? Струга една лепота шо е, да ти се насолзат очи :zelen Немало телевизија и интернет во тие времиња а може и Солун и Халкидики ги сметале тогаш како домовина :zelen
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Ова беше од оние браќата стружани? Струга една лепота шо е, да ти се насолзат очи :zelen Немало телевизија и интернет во тие времиња а може и Солун и Халкидики ги сметале тогаш како домовина :zelen
Абе телевизија и интернет, сѐ се тоа местенки, само парите да ви ги земат :D
Вчера баш гледав слики од Бора-Бора, ништо посебно, само во вода куќарки потпикнати како нашине рибарски во Дојран. :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,303
5,809
1,683
Disco
Абе телевизија и интернет, сѐ се тоа местенки, само парите да ви ги земат :D
Вчера баш гледав слики од Бора-Бора, ништо посебно, само во вода куќарки потпикнати како нашине рибарски во Дојран. :zelen

...имаше и една емисија на травел каналот за Чикаго ли беше, Буенос Аирес ли беше... и така од високо снимено ми се чинеше исто со Крива Паланка...(party)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

pivac

Нов член
18 септември 2014
19
2
3
41
секое место иам своја убавина. Преспа е едно од по мене најубавите места во Европа. Помежу две прекрасни планини, две езера во близина...Можеби не е доволно изрекламирана, а тоа е и подобро, масовен туризам би ја уништил убавината
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,303
5,809
1,683
Disco
секое место иам своја убавина. Преспа е едно од по мене најубавите места во Европа. Помежу две прекрасни планини, две езера во близина...Можеби не е доволно изрекламирана, а тоа е и подобро, масовен туризам би ја уништил убавината

 

jov_iv

Нов член
12 февруари 2015
5
6
3
34
Туризам без основни услови како добри патишта, големи и убаво средени меѓуградски автобуски станици, градски автобуски станици со истакнати возни редови, навремени автобуси, такси станици.. стандардизација на цел транспорт, стандардизација на сместувачки објекти.. Туристички водичи кои знаат повеќе јазици, кустоси во музеи кои знаат повеќе јазици.. Стратегија за тоа каде сакаме да бидеме на мапата на светскиот туризам наредни 10, 20 години... Без ова, нема зашто да правиме воопште муабет за туризам :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin, pivac and Outrider

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,023
9,649
1,683
Normandy
Туризам без основни услови како добри патишта, големи и убаво средени меѓуградски автобуски станици, градски автобуски станици со истакнати возни редови, навремени автобуси, такси станици.. стандардизација на цел транспорт, стандардизација на сместувачки објекти.. Туристички водичи кои знаат повеќе јазици, кустоси во музеи кои знаат повеќе јазици.. Стратегија за тоа каде сакаме да бидеме на мапата на светскиот туризам наредни 10, 20 години... Без ова, нема зашто да правиме воопште муабет за туризам :(
Сосема се сложувам иако кај нас факторот на конекција е горе доле добар само што треба негова реновација (патишта).
Треба ние да се запрашаме каков туризам сакаме да обезбедиме дали сезонски или повеќе да се стремиме на целогодишен. Тука доаѓа до конфликт и поделбата на региони, бидејќи не секој дел од Македонија може да понуди нешто што би се консумирало 365 дена во годината.
За атрактивниот фактор (природни и културни богатства - имаме солидна понуда иако има се` уште има многу за истражување).
Рецептивниот фактор - смештај, капацитети сме далеку од добро. Прво немаме стандардизација на евалуација на хотелските капацитети (еден хотел пишува дека е 4 ѕвезди но всушност по глобалната оценка треба да биде едно или две нивоа пониско). Истото важи и за помалите зданија кои се даваат на изнајмување. Рецимо Преспа е атрактивна за странците поради својата недопрена природа но од друга страна капацитетот да собере гости е крајно дефетистички и не вреди да се спомне.
Фактот е следен - странците и покрај тоа што првично би се сместиле во хотел наспрема домашно сместување, не сакаат местата да личат како од јајце на јајце. Така да покрај комуникативниот фактор кој треба да понуди барем солидна врска со главните центри во земјата (недајбоже треба некој повреден да носиш во болница), атрактивниот фактор треба да го тера својот максимум. На крај краева тоа е причината зошто странците се тука дојдени, нели? Значи што повеќе рекреација, помалку факултативни прошетки, повеќе манифестации кои за жал највеќе зависат сезонски и на крај да им обезбедиме добар сместувачки капацитет кој со тек на време би го надоградувале.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
27
Не сум задоволна,треба многу да се работи за да е добар туризмот,се згради згради никаде зеленило,многу згради,многу дупки
 

Sasho

Полноправен Член
12 ноември 2020
36
11
8
39
Убав ни е туризмот само што господа сме навикнале само на езера и плажи па им фалат само локали и уште плажи. Одете видете како е по планини и рекички,па селски туризам колку е убав охооо а не многу тука сака да се живее на висока нога а ништо не се знае општо за убавините на Македонија.