Какви серии гледате?

Највеќе ги гледам:

 • Шпанските

  Votes: 3 10.0%
 • Индиските

  Votes: 1 3.3%
 • Бугарските

  Votes: 1 3.3%
 • Српските

  Votes: 0 0.0%
 • Турските

  Votes: 3 10.0%
 • Америчките

  Votes: 20 66.7%
 • Арапските

  Votes: 0 0.0%
 • Британски

  Votes: 10 33.3%
 • Други, ќе наведам.

  Votes: 2 6.7%

 • Total voters
  30

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
Глупо е да се споредуваат сапуници со серии.
Разликата е во тоа што сапуниците се романтични, долго време се емитуваат, понекогаш се емитуваат со години и години, а телевизиските серии се кратки завршуваат за многу кратко време. Пример Guiding Light, сапуница, се прикажувала на телевизија преку 50 години и има 548 епизоди!

Еве пример за американски сапуници: Dallas, Guiding Light, Days of our Lives, As The World Turns, Knots Landing, Desperate Housewives, The Young and the Restless.

Еве ти пример за американски серии: Lost, Studio Sixty on the Sunset Strip, Prison Break, House, Brothers & Sisters, Shark, Bionic Woman.

Кај нас имаат давано само шпански, индиски, хрватски сапуници. A серии немам видено. Сапуници ако споредуваш, сите се исти, романтични, долги, срцепарателни и што ли уште не. А ваму од серија до серија има разлика.
Сега он топик:
Ми се свиѓаат американските, британските и шпанските серии.
Американски: Psych, Grimm, Teen Wolf, Leverage
Британски: Hustle, 'Allo 'Allo
Шпански: Cuenta atrás, El Internado
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: warr

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,411
1,103
Гледам најчесто амерички:) Vampire diaries , Psych, Sherlock Holmes (едвај чекам да почне новата сезона) , Game of Thrones и Greys Anatomy ...

А инаку сега сум почнала на youtube да ја гледам Бела Лаѓа со Шоиќ:) Пресмешна ми е, посебно тандемот Шоиќ и Ќирко:)
 

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
Не сум некој фанатик ама знам онака преку 2-3 епизоди да гледан филмови на Фокс Лајф и Крајм :)
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,266
9,107
1,683
На почетокот се беше сиво и тмурно, па Господ ги создаде ладнокрвните Англичани со нивната смисла за хумор, и давање боја на англискиот јазик, оној кои американците не го заебаа до коска.
Моментално ја гледам Fawlty Towers. Класика :)

 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara and MoonFairy

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,414
4,232
753
Најголем фан сум на анимираните серии т.е ситкоми, ситкомите воопшто и крими сериите. Мислам и дека друго од серии не гледам. Од анимираните најмногу си ги сакам South Park и Family Guy, а моментално дури чекам нови епизоди од нив го гледам и American Dad. Од крими сериите сега за сега најсвежа ми е The Killing, а ја сакам и Criminal Minds... Ја планирам и True Detective, ама не знам кога ќе се случи.
А од ситкоми, мислам нема ситком што не сум изгледала... Постарите ми се фаворити: Frasier, Cheers, Seinfeld..
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991 and violetmoon

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,279
1,898
1,133
Крими серии, ама со некои карактеристични ликови..
На пример, фаворит ми е Менталист...а после неа Lost...Castle ја догледувам моментално и и таа оди во листата на фаворити...
Сакам и добар хумор, ама не оној површен американски хумор...Сакам британски или добри американски хумористични серии со саркастичен и циничен хумор...
Шпанско, турско, индиско...едноставно не можам...
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,758
2,578
1,683
Han Wavel
Малку серии имам гледано, не ме влечат баш. Освен шпански, турски и индиски кои ни на сон не би ги гледал, другите не ми сметаат, би погледнал.

Сакам комедии, сум ги гледал Friends, Британската Alo Alo, други комедии не сум гледал.

Сакам и крими серии, најмногу. True Detective, Boardwalk Empire, Breaking Bad, Sopranos. Сите овие ми се изгледани по 2 пати, освен Sopranos, таа 4 пати ми е гледана. :)

Други што сум ги гледал, Doctor Who, Game of Thrones, Lost, Hustle, добра серија беше оваа, ама ја прекинаа на тв.

Тие се отприлика, не ми сметаат никакви серии, секакви би гледал. Нормално ако не се долги, до 5 сезони ај и некако, ама повеќе тешко е за гледање. :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,775
5,292
1,183
Disco
Си најдов британски ситком, i`m happy now.:p

Случајно, гледајќи некои рејтинзи на бритиш ситкоми си најдов прав заборавен бисер на британското ситкомаштво, серијата Citizen Smith која што е од седумдесетите а за среќа се најдоа и сидери на торент тракерот. Се работи за неуспешен марксистички урбан герилец (кој избор на кариера, тоа е таа разлика меѓу бритиш и јуес комедии:zelen) кој се обидува да направи слалом низ животот во кој доминира неговата идеологија, свршеницата, некои другари, Народниот фронт на Тутинг и ФК Фулам.

Малите случајни нешта кои го разубавуваат животот :sreken