Исконски фотографии | Црнобело Форум

Исконски фотографии

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,217
753
1. Линч на млади црнци-Индијана 1930

2. Хитлер во Париз-Париз 1940

3. Последниот евреин-Украина 1941

4. Телото на Че Гевара-Боливија 1967

5. Стапало на месечината-Месечината 1969
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133

Хорациј Гресли се соочува со Хајнрих Химлер за време на инспекција во кампот. Хорациј е познат по тоа што преку 200 пати бегал од кампот и се враќал назад, за да се сретне со некоја Германка во која бил заљубен.​

Девојката со цвет – Фотографија која ја покажува Џејн Роуз Кашмир како става цвеќе на бајонет на полицаец за време на протестот против војната во Виетнам на 21 октомври 1967 година. Фотографијата стана симбол на движењето – моќта на цвеќето.​
Еврејски затвореници при нивното ослободување од логорот на смртта во близина на Елба, во 1945 година.​
Тери Гурола се среќава со својата ќерка по 7-месечно служење во Ирак.​
Фотографија на Кевин Картер.Мршојадец му се доближува на дете кое едвај е живо. За оваа фотографија Кевин Картер доби Пулицерова награда​

 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Моментите што ќе ги помни цела Шпанија...
11 Март 2004 година


А ова е слика од сигурносната камера во точното време на настанот:

Илјадници свеќи во чест на жртвите од најтрагичниот Терористички напад во Шпанија
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,217
753
Мостот Golden Gate во 1935 година

Семејството Кенеди враќајќи се од погребот на Џон Ф. Кенеди 1963

Статуата на слободата кога снемало струја 1945

Среќниците што се спасиле од Титаник 1912

Студенти на медицина позираат со леш 1890

Шимпанзото после летот во вселената
 

La Bruha :)

Истакнат Член
28 јуни 2013
74
157
333
Скопје
Бенито Мусолини и Адолф Хитлер


Солун во 1831 годинаАушвиц


Франц Фердинанд со својата сопруга, дента кога биле убиени во Сараево


Атомската бомба која ќе го уништи Нагасаки
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
1.png

You’ve probably seen this one before, but it’s too good not to share again. These workers hanging on the Brooklyn bridge so casually in 1914 are insane. Photo by Eugene de Salignac.

2.png

The very first rocket launch from Cape Canaveral, Florida in 1950. It’s amazing that the technology was there in 1950 to do such a thing but it took the world almost 60 more years to come out with the iPhone. Photo by NASA.

3.png

Amazing shot taken on the opening day of the Empire State Building in 1931. Photo by Samuel H. Gottscho/Daniel Wolf, Inc.

4.png

The first successful flight by Wright Brothers in 1903. Photo by John T. Daniels.

5.png

Notoriously dirty baseball player Ty Cobb steals third base on July 23, 1910. Photo by Charles Conlon.

6.png

A wild car race from New York to San Francisco and back. Also, awesome hats. Photo by Detroit Publishing Company Photograph Collection.

7.png

Times Square on a cold chilly nights. Pretty cool to see it without all the flashing lights and advertisements. Photo by Library of Congress.

8.png


Santa Monica in 1907, a time before traffic or crazy celebrities. Photo by USC Digital Library.

9.png


Aerial shot of men wearing hats back in 1930′s NYC. Photo by Margaret Bourke White.


10.png

Men buying flowers for loved ones at the flower market in Union Square. Photo by Library of Congress.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
11.png

A casual Sunday stroll in Newport Beach, California, 1907. Photo by USC Digital Library.

12.png

Testing the first bulletproof vest in 1923, which has become one of the most iconic photos of all time. Photo by National Photo Company.

13.png

Mind blowing shot of the Hoover Dam under construction in the 1930′s. Crazy that men were wearing that type of attire given the situation. Photo by The Babcock & Wilcox Company.

14.jpg

Photo taken from the torch of the Statue of Liberty right after its contraction was completed. Photo by Library of Congress.


15.png

Mesmerizing snap of a librarian in 1874. Photo by Public Library of Cincinnati and Hamilton County.

16.png

Hanging by the ocean in Seal Beach, CA while practically wearing tuxedoes. Photo by USC Digital Library.

17.png


It’s hard to read, but this New Yorker is scoping out a story with the title “Nazi army now 75 miles from Paris.” Photo by NYC Municipal Archives.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
1.png

The construction of Mount Rushmore.

2.png


An aerial panoramas of SF from the early 1900s. Taken by attaching a camera to a kite.

3.png

Frank Sinatra asking Lou Gehrig for an autograph in 1939.

4.png


Manhattan Bridge under contraction in 1908.

5.png


Ronald Reagan pretending to punch Muhammad Ali at his visit to the White House in 1983.

6.png

Bob Marley goofing around with a soccer ball before playing a show.

7.png

The first Miss America contest in 1921.

8.png


Crazy photo of dude testing a football helmet in 1912.

9.png


Led Zeppelin playing a sold out show in Melbourne, Australia in 1972. When rock n roll was king.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Saladin