1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Инспирација за пишување

Дискусија во форумот 'Поезија и проза' започната од bacdac, 29 февруари 2012.

 1. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Најмногу човештвото со сите негови убавини и чуми .....
   
 2. Roxelana

  Roxelana Староседелец

  Зачленет на:
  13 март 2013
  Мислења:
  134
  Допаѓања:
  276
  Мене па.. се може да ме инспирира. :)
  Кога сакам да пишувам.. кога имам желба и без некој посебен повод можам да напишам нешто.
  Вообичаено, мојата инспирација се моменталните чувства, фантазијата, или пак некои случувања од животот.
  Читам тука и општо по другиве форуми, повеќе пишуваат кога се тажни. :unsure
  Јас пак, кога сум разочарана не можам да пишувам. Тогаш немам никаква инспирација, и воопшто не сакам депресивни или негативни зборови да употребувам. Мене среќата, добрината, љубовта, убавината можат да ме инспирираат и со самото помислување на нив, а не пак доживување.
  Можеби е чудно, но понекогаш само да го погледнам сонцето под некој друг агол и да ми се види како ултра посебно - добивам инспирација.
  Инспирација ми доаѓа и кога се гледам себе си во целосна тишина или пак ги преслушувам моите ставови.
  Последниве неколку пати бев инспирирана од музика. :)
   
 3. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Најчесто се тоа емоциите и мислите
  (или тој коктел од двете)
  во мене, оние кои ме тераат да напишам нешто.
   
  На DisturbeD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Antares

  Antares Староседелец

  Зачленет на:
  11 мај 2012
  Мислења:
  468
  Допаѓања:
  414
  Можеби и не е баш во склоп на темава, но сакам да кажам барем мене колку позитивно ми делуваше преточувањето на негативните работи на хартија. Период пред 7 месеци кога прекинав со пишување, го преточив се она што го чуствувај негативно се она што во лугето било негативно на хартија, едноставно така се извлеков од негативната енергија која што ме опкружуваше, небитно беше како ке го склопам. Веќе 7 месеци се чуствувам феноменално повеќе тие работи се заборавени и непостоечки, листовите ги чувам но многу понастрана од мене.

  Повеќе и не пишувам поради што моментално имам премногу позитивни работи позитивен и прекрасен живот. Едноставно овие работи не се за преточување на хартија жалам ке си ги задржам за себе и само за себе:).
   
  На MoonFairy и Lena им се допаѓа ова.
 5. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Најмногу инспирација наоѓам во болката, во некој моментален гнев, бес или тага...најчесто пишувам кога сум несреќна...а не многу ретко ме инспирира и страста...
   
  На Хоуп* и Аркантос им се допаѓа ова.
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Музиката најмногу. Некој прегенијален и емотивен текст, а воедно и инструменталка.

  Општо животот и личните случувања. Најмногу ме инспирира и бутка понатаму негативното чувство, разочарувањето, тагата, моментите на депресија. Поретко и спротивните чувства, надежта и желбата за опстанување.
   
 7. Praetorian

  Praetorian Староседелец

  Зачленет на:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  325
  Допаѓања:
  395
  Едноставно, порив, од никаде, седам, лежам, блеам у монитор и оп, ете го!
  Гасам ФБ, гасам Мозила и отварам Word :)
   
 8. KodaR

  KodaR Нов член

  Зачленет на:
  4 април 2014
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  1
  Инспирација... хм.. Најчесто сум инспириран од животот у МК, немаштиите и искористувањето, она што секој гледа само за себе, некоја фантазија шо кога ја мислам ми делува интересно, и многу многу ретко - љубов..

  И нешто шо најмногу ме иритира е шо инспирација најмногу имам кога ќе легнам да спијам, ретко преку ден, али све што ми се врти у глава и ми делува добро, е запишано..
   
 9. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,196
  Допаѓања:
  2,270
  Немам баш инспирација но тоа што го имам е најчесто од некои тажни, болни, ситуации и настани кои буквално ме буткаат кон депресија бидејќи се вживувам со нив и место да напишам нешто ја паѓам во депресија.
   
  На KodaR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
  Инспирација,
  секогаш потикната,
  душа што друга предизвикува без да ја допира,
  допир недопрен,
  снегулка што се топи на врела дланка,
  инспирација секогаш недофатна,
  безпросторна и бескрајна,
  невидлива,
  во некого изворна,
  во некого пресушена,
  инспирација,
  секому простува.
   
  #30 İncognito, 5 април 2014
  Последна промена: 5 април 2014
  На Iris*, Prashina, Lena и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели: