Инспиративни приказни

mspasenoski

Староседелец
19 февруари 2013
442
701
1,103
36
Карпош - Влае
Еден млад дечко се запосли во фирма, голема компанија. Работното време траеше по 8 саати, но он остануваше и подолго, дури и по 12 саати. Беше вреден и млад азган, учеше од другите, стекнуваше работно искуство. Кога дојде време состанокот помеѓу вработените 80% гласаа дека не бил вреден, неработлив. Младото момче се изненади од одговорите на вработените, се изнервира толку многу што и на директорите им беше страв да пристапат до него. Без разлика колку бил нервозен двајца, тројца во ред е да кажат дека нечиниш, но скоро 80% тогаш не е во ред со него. Моментот кога ќе излезе ѕверот од себе човек се менува. Тогаш настанува пресвртот. Има една изрека: кога сите се против вас или апсолутно грешите или апсолутно сте во право. Од тогаш момчето свати дека не влегол во тој систем со вработените, бидејќи сите биле забушанти, работеле колку да се каже, така и он стана како нив. Ќе се појавеше на работа колку да го видат ќе поседи малку од сабаијле и псле ќе дојдеше на пладне колку да се поздрави со вработените. За кратко време сите гласаа за него на состанокот, сакаа да го стават директор, но тој не прифати и беше главен за набавки. Стекна голема почит од вработените. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and Boyle

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Ќерко најди некој кој ќе ја цени твојата љубов
Кога веќе пораснав, татко ми прв пат ме виде како плачам, како се однесувам дрско кон секого., како се претворив во личност што тој воопшто не помислуваше дека ќе станам. Не му беше мила помислата дека сега не сум само неговата мала ќеркичка, сега до мене има еден безвреден и себичен човек кој е заслужен за мојата состојба во моментот. Човек што не знае да сака, да цени, човек што сака само по потреба.

tumblr_mqd2b4uxzA1qgtlhno1_1280.jpg


Го болеа моите солзи, еден ден ми рече:

“Те пораснав, те одгледав како капка на дланка, како бисер те негував. За што? За сега друг да се кити со твојата добрина, а тебе да те полни со тага. За да плачеш за некого? За некој што не знае колку вредиш? Кој и да е, не можам да дозволам да те гледам несреќна покрај него. Ќе продолжиш со животот како што живееше кога беше само моја. Правиш се, а тој не те забележува. Ти ѕвони, ти обрнува внимание само кога на него ќе му биде здодевно и кога ќе ги нема другарите и оние неговите… Кога те погледнал во лице и ти кажал дека те сака? Кога те галел нежно по косата и те бакнал во чело? Кога те изненадил со нешто, кога си почуствувала љубов од него, ќерко? Го прави ли тоа што го правев јас за тебе? Ти купил ли некогаш поклон за роденден? Ти признал ли некогаш колку вредиш? Не ќерко… знам дека цел живот за тоа мечтаеш, но не го добиваш. Во што се заљуби? Во човек? Тој е човек? Тоа себично куче… На што си го трошиш времето и љубовта… Јас мојата ја потрошив на тебе, но те сакав и чував. И ти твојата подари ја некому што ќе ме замени мене. Ќе дојде денот кога ќе ме покриваш со цвеќиња, сакајќи да ме вратиш, тогаш сети се дека има некој сличен на мене. Тој што ќе биде до тебе кога мене ќе ме нема. Во тој што ќе ја бараш последната надеж и утеха. Тој што би го дал и последниот здив за тебе.“

Сега кога веќе се се смени, сето она што го имав, кога се смени и времето заедно со мене … како да му блеска сјај во очите како да се радува дека го имам она што го имам сега , како да е горд на мене…
извор