Земјотреси во Македонија

adrenalin

Нов член
Пратио сам све што се дешавало у вези земљотреса, али тренутно не знам какве је он последице оставио на инфраструктуру, конкретно у Скопљу, тј. по македонски у Скопју?

Да ли је било већих последица што се тиче стамбених зграда и како су оне то издржале?
 

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Земојтресите беа последица од еден колега кој се докажуваше пред да ја запроси неговата девојка.
 

cipiripi

Истакнат Член
4 август 2015
14
3
313
heaven
Jас последниве два три ич не ги приметувам. Се на скали ме факаат.
Скопje е трусно подрачje и после поплавите нормално е да се очекуваат земjотеси
 

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Неколку дена по ред врне, непрекинато... Ме плаши малце тоа :^)
А уште, не се стабилиёиравме од претходните земјотреси, мислам дека ќе имаме некој поголем така што ќе ни ги сруши куќите сега :unsure
 

adrenalin

Нов член
Неколку дена по ред врне, непрекинато... Ме плаши малце тоа :^)
А уште, не се стабилиёиравме од претходните земјотреси, мислам дека ќе имаме некој поголем така што ќе ни ги сруши куќите сега :unsure

Свака част Јапанцима, они су се просто навикли на земљотресе да би им вероватно било мало чудно да их с времена на време неки не протресе.

Надам се да становници нашег региона, укључујући и Македонију, неће морати да се дугорочно навикавају на такве ствари, јер овде су економске прилике другачије, тако да и најслабији земљотреси имају озбиљне последице по становништво..
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Ма јок, нема гајле.
Само да не дојдат посилни земјотреси или пукнатината под дебар маало и центар да не колапсира па да пропадне пола град.
 

adrenalin

Нов член
Ма јок, нема гајле.
Само да не дојдат посилни земјотреси или пукнатината под дебар маало и центар да не колапсира па да пропадне пола град.

Ја мислим да се то неће догодити. Такав ризик постоји на неким другим мередијанима, нпр. у Калифорнији.. Ми смо још увек колико-толико безбедни јер су наше државе у континтенталним деловима.. ;)

Тако да је са једне стране и добро што немамо директан излаз на море..