Животно мото

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Whoever lays his hand on me to govern me is a usurper and a tyrant.
I declare him my enemy.


тоа се тие свети зборови од Чичко Пјер Жозеф Прудон...

Не знам зошто, уште од најмали нозе до денес, секој оној кој се поставува во својство на авторитет без да биде за таков признаен од моја страна - автоматски ми е душман.
Паметам имаше една професорка по англиски, релативно фина госпоѓа во споредба со останатите морони од наставниот кадар која се обидуваше да се постави пријателски кон мене, ваљда поради знаењето на јазикот. Без разлика на нејзиниот обид за фер однос, ја гледав како гомно на две нозе поради тоа што 1.знаев англиски и секој претекст дека нешто ќе ме `научи` беше смешен. 2.Таа беше таму да зема плата на грб на учениците кои своето време требаше принудно да го поминуваат затворени во училница.

Исто на едно работно место, газдата еднаш нешто ми вика во смисла `нели сме пријатели` ова она... при што веднаш ми се стемни и си помислив на мизерната плата која ја земам и неплатените работни часови и си помислив дека побрзо би бил пријател со стаорец или пајак него со газдата...пријателство со такво гомненце би ми било тешка навреда.

Инаку немам никаков проблем со авторитет кој го признавам за таков поради негови реални вредности на одредено поле, без разлика дали е заеднички интерес или нешто сосема десетто.
 

Priroden

Староседелец
4 октомври 2012
140
95
1,038
Едно време ми беше good things come at unexpected times, али после многу случувања, а и ова отварање на рандом лик вработен у болница ко волонтер повеќе од 15 години за плата од 4500, сфатив дека малку лузерско ми е мотото кој чека ќе дочека. Е затоа брат работиш 15 години за 4500, пошо чекаш среќа од небо да ти падне. А во меѓувреме ја цитираш најголемата мисла од лидерот не сме македончиња, туку МАКЕДОНЦИ!!!!!!!!!!!!!!!

Untitled0077.png
Значи се спротивно од кој чека ќе дочека, како сакајте дефинирајте го мотото.
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
One day your life will flash before your eyes. Make sure its worth watching.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Со помалку зборови да направиш поголеми дела за сите кои те пресретнуваат во животот, да не зборуваш за добри и убави работи и како треба да биде и како не треба, да не ги размножуваш зборовите во реченици, тие пак од лажен впечаток да бидат твој отисок, да не паметуваш за се и сешто тежнејќи кон некоја перфекција на постоењето и делувањето, така полека но сигурно да не се претвориш во птица која лета во бескрај што подалеку од срцето и разумот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Beauty&Beast

Староседелец
11 септември 2015
739
808
1,103
dm9pmr.jpg