Елиминирајте ги парите и што ќе се случи?

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
И ај плс објаснете ми како ќе се договорат 7 милијарди луѓе да си ја поделат работата и за секој да има вода, храна, струја, облека, одмор на хаваи, интернет, телефони, компјутери, улици, аеродроми, авиони, бродови, ѓубрето спастрено, канализација функционална, спиење, кафичи, шминки, фризери, доктори итн итн итн. И ко ќе одам на хаваи на плажа кој од вас ќе биде така љубезен да ми носи коктелчиња?
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Па не може да се застане до тука и никој ништо да не прави , мора да се произведува, да се уништува ,не може сите да владеат , светот функционира кога некој го движи ,а тоа сме ние , исто ти е како автомобил кога не пали ,постои ,а не функционира ,па ајде другар ако може да бутнеме ,па уз него ако дојде уште некој по брзо се движи ,а и му олеснува на првиот нели ?!
Ако ти е за коктели еве јас ќе ти ги правам само ти сама да си ги зимаш ? :cool::) и такви ми ти не работи (pivo)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
оуки, така ко велиш така нека биди (sun)
А кој ги носи тие дефанзивни и тие офанзивни закони?
Инаку муабетот беше за парите :D

За парите се стори, толку е опсегот на темата така што мора да се оди оф-топик, тоа е и во најоптимистична верзија мора некаква валута поради средство за размена.

Дефанзивните закони не ги носи никој, се наслеџе предака, од почеток на времето, пишани и непишани, обичаи и традиции, а се однесуваат на заштита на животот, здравјето, плодовите на трудот и слободата ан движење, значи не бараат ништо туку едноставно служат за одбрана на надисториските универзални права на рајата.
Офанзивните како шо им кажува името бараат нешто, захтеваат, да се отуѓи нешто во корист на некого, да се плати лиценца, царина, акциза, дозвола, порез, прирез и зарез, значи легализиран грабеж покриен со монополот на организирана употреба на сила познат како државен апарат. Долга е и широка, со неа се бавеше Фредерик Бастија во едно книжуле од 50-тина страници....а поарно да не знаеш за тоа, ич не носи душевен мир уште помалку пријателски погледи и разбирање од околината, тоа е за проклетите, оние кои генетика и средина им измешала карти на таков начин.


Арно е да е реалист чоек ама прогресот зависи од нереалните, забеганите, оние со богата имагинација, да кажеме пред 300 години некој лик ако замислиме еквивалент на форумов,:kafe пример се прави муабет пред некоја селска чешма и типот објаснува како ропството не чини, жените не се добиток а децата не е добро да се млатат како стока, дека раце треба да се мијат после бришење задник со кочанка пошто колерата пак ќе дојде на гости....и гледаш реалистите му се смеат и го прават будала, значи забеган, ако нема робови нема икономија, кој ќе ги ора нивјето, ќе умриме од глад ова она...и тој им кажува дека чоекот е паметна животиња, ќе измисли железни коњи кои ќе пуштаат пареа од опашката и ќе ораат со сила на 50 коњи...дека жените нема да се добиток без никакви права туку еднакви со мажите а тепањето деца ќе се смета за варварски атавизам... и шо се дешава следно, гледаш мавнале сите по неколку ракии и го истерале забеганиот на клоци...и си продолжиле да уживаат во својата, погоре опишана реалност :)

Еден ден се намножиле нереални и почнале масовно цело село да мрчат дека ропството не чини и дека жената не е добиток...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
И ај плс објаснете ми како ќе се договорат 7 милијарди луѓе да си ја поделат работата и за секој да има вода, храна, струја, облека, одмор на хаваи, интернет, телефони, компјутери, улици, аеродроми, авиони, бродови, ѓубрето спастрено, канализација функционална, спиење, кафичи, шминки, фризери, доктори итн итн итн. И ко ќе одам на хаваи на плажа кој од вас ќе биде така љубезен да ми носи коктелчиња?

Ricky Gervais likes this :kafe
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
И ај плс објаснете ми како ќе се договорат 7 милијарди луѓе да си ја поделат работата и за секој да има вода, храна, струја, облека, одмор на хаваи, интернет, телефони, компјутери, улици, аеродроми, авиони, бродови, ѓубрето спастрено, канализација функционална, спиење, кафичи, шминки, фризери, доктори итн итн итн. И ко ќе одам на хаваи на плажа кој од вас ќе биде така љубезен да ми носи коктелчиња?
Многу лесно, кога парите ке ги нема и многу лоши навики ке изчезнат со нив.:D
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
За парите се стори, толку е опсегот на темата така што мора да се оди оф-топик, тоа е и во најоптимистична верзија мора некаква валута поради средство за размена.
Стварно бев убедена дека многу разбирливо објаснувам шо мислам и дека уште полесно е човек да ме сфати шо сакам да кажам. Јбг. Не било така.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Стварно бев убедена дека многу разбирливо објаснувам шо мислам и дека уште полесно е човек да ме сфати шо сакам да кажам. Јбг. Не било така.
Плава дамо, ако нема пари, ќе има бисери, дијаманти, злато, рубини и сафири.....еееееееее;)