Електронски книги (Е-книги)

mylife

Нов член
29 февруари 2012
11
10
3
47
Sk
сум пробала , неможам да читам
и јас ќе се задржам на печатените книги сепак
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,525
14,437
1,683
Таму каде што треба
книга си е за во рака ,да можеш да си ја носиш секаде со тебе,да си ја читаш во секаква положба :D .....електронски станува малце поише заморно читањето......:sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma and UnFleur

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
е-книгите само ги симињам...а никако да прочитам некоја...здравје боже некад ако ми текне да одам да си ја изпринтам па да зеам да ја исчитам ко чоек...вака не ме фаќа меракот...
абе книга си е книга...да ја осетиш вака меѓу прсти :)
 

zombie#

Полноправен Член
11 април 2012
72
65
18
28
Ако некогаш пак читам е-книги тогаш само едино на таблет би ги читала за да можам горе у креветац да си читам :)
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,334
1,153
Читам зашто неќам да давам пари за книги и најчесто од бане превоз ги симнувам.
Читам по малце зашто ми се замараат очите на екранот.
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Е-книга, е-книга (англиски: e-book), кратенка од електронска книга, е книга која се дистрибуира во дигитална форма. Е-книга се чита насметачи или на рачни читачи на е-книги (или „е-читачи“).

Читате ли е-книги?
Од каде преземате е-книги?
Какво искуство имате со е-книга?

Јас почнав да читам една е-книга но нервоза ме фаќаше на компјутерот и сё ми го одземаше вниманието од книгата. Поубаво ми е кога книгата ја држам пред мене и си читам, друга е-книга немам ни почнато. :)

Читам е-книги. Најчесто книги што не се преведени кај нас или ако не ми се свиѓа преводот наш па знам да си симнам на српски,хрватски или на англиски. Или кога ме фаќа инат кога нашиве ќе лупнат некоја цена на кнгите. Инаку читам на Amazon Kindle, и супер е зошто не замара очи ко на комјутер дека екранот е црно бело. Ги симнувам најчесто од Бане превоз или гуглам на нет ако најдам Моби верзија на книгата за Киндлот. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

Archive.org е одлично нешто за електронски книги, заедно со Project Gutenberg . Книгите може да ги симнете во најразлични формати: pdf, txt, epub...
Можете да најдете сешто тука, што не подлежи на авторски права, нормално.

Ако сте љубител на новите книги, што излегуваат сега, тешко да ги најдете тука... но постари книги од познати автори од минатото и те како ќе најдете!

 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Можам, ама само ако е пократка.
Пошто претежно читам од телефон, не од лаптоп, очите ми паѓаат после неколку страни, па ги ситнам до недоглед.
Хартија си е хартија. Сега, ептен ако ја нема по книжариве или е прескапа за купување/нарачување, ќе се помачам, ако не ништо не менува книга/хартија во рака.