ЕвроБаскет 2015 (Хрватска, Франција, Летонија, Германија)

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не дека нема изненадувања на првенствата, ама Германија дефинитивно го папа од Шпанија и Србија, а веруј и со Италија и Турција нема нешто да изигра. Не ја гледав утакмицата со Исланд, можда си се чувале за останатите утакмици, пошто победија со едвај 6 поени, ама тешко дека ќе играат во следна фаза. Едино ако Турците не потфрлат, па Немциве ко четврти да играат со Французите, и од нив да го испапаат. Далеку се Немците од онаа репрезентација што ја имаа пред 10-тина години.

Италијанците никогаш ми немале хемија на натпреварувањава, не знам зошто. И ептен ми се антипатични, со оној Датоме на чело.
А јужниве што ги толку величаш се можда малку над една просечна селекција. Не брзај со потценување на Хрватите. Не заборавај колку е важен домашниот терен, ко ќе им викнат 16.000 души, ќе видиме дали ќе ги наполнат Хрватите.

Изненадувачка победа на Холанѓаните дефинитивно. Грузијците го изгубија мечот буквално ко ние со Црна Гора пред 2 години. Ќе бидат тежок орев Холанѓаните за нас, брза кошарка, додавања имаат, оној Де Ванг или како и да е, дури на Борче од пред 4 години ми наликува.

Чесите очекувано ја потопија Естонија. И Полска според очекувањата тесно ја совлада Босна.
Ајде една дупла кладба да удриме. Јас викам Хрватска ќе изгуби од Грција, и Германија ќе ја помине групата. Сакаш? :)

Не викам дека Хрватите се слаби ама едноставно оваа репрезентација на Грција е многу јака. Не знам колку гледаш Европска кошарка и НБА ама ако гледаш ќе знаеш кои се и како играат моменталните грчки играчи. Ајде кажи ми кој Хрватски играч ќе може да игра добра одбрана над Спанулис? Ќе ги отвори како паштета ако го остават сам на шут или па со асистенции ќе ги растури. На центарската позиција Хрватите го имаат Томич а Грциве Кофус, што мислиш кој е подобар и кој ќе изгледа како дете во споредба со другиот? Единствено што вреди кај Хрватите е Богданович кој ако му тргне шутот е опасен, иначе не е. Шарич колку и да е добар сепак е млад и не може да се надигрува со Грциве.

Германија иначе одлично одигра како за почеток. Брзо се ослободуваат од топката што значи и брза кошарка играат, лошо е тоа што кога е на терен Дирк тогаш само него му ја подаваат, а кога не е тогаш сите играат.

А и во воведниот пост си пишал за Израел дека е далеку од јака селекција. Не викам дека е ептен јака ама па дека е далеку од јака не би рекол, си имаат и тие неколку солидни играчи. Е сега не можат да се борат против појакиве ама сепак далеку од јаки не се.

За нас иначе сакав да кажам нешто. Сега против Грција ќе изгубиме многу, ама она баш многу значи. Кога видов кој ќе ни е селектор одма знаев дека ќе губиме. Да не зборувам за играчите ама освен неколку поединци, другиве се буквално за никаде.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
7:0 ни прават за пола минута. :rofl
Самарџиски колкав страв има тоа не е нормално, каков кошаркар си ти бе мрднат штом не сакаш да скокнеш по топката.
Осеќам потоп.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Знаат ли овие што е тоа шут за два поена? Центарски знаат ли да играат, или на Самарот му е страв да изгради позиција а Трајковски сака тројки да шутира. 10 тројки промашија и пак шутираат, тоа ти се вика кошаркарска неинтелигенција, или со други зборови, глупи се.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Знаат ли овие што е тоа шут за два поена? Центарски знаат ли да играат, или на Самарот му е страв да изгради позиција а Трајковски сака тројки да шутира. 10 тројки промашија и пак шутираат, тоа ти се вика кошаркарска неинтелигенција, или со други зборови, глупи се.
Баќе полувреме е, кај гледаш ти толку што доцни?
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Ете ги твоите шампиони. Она црнчето 2 коша не даде, само ко пиздица од слободни си фрла. Спанулис, Боранулис, Зизис, Мизис, ебати играчите. Бетер се од нашиве. Само они имаат тренер на клупа, ние имаме дрво. Не да губат од Хрвативе и од Словенците ќе губат со ваква игра.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ете ги твоите шампиони. Она црнчето 2 коша не даде, само ко пиздица од слободни си фрла. Спанулис, Боранулис, Зизис, Мизис, ебати играчите. Бетер се од нашиве. Само они имаат тренер на клупа, ние имаме дрво. Не да губат од Хрвативе и од Словенците ќе губат со ваква игра.
Ајде се кладиме штом си сигурен. А и не се мои шампиони, не навивам јас за нив туку реално си гледам.
Бетер биле од нашиве. Жити се не ме смеј. Се гледа дека не пратиш кошарка толку добро.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider