Дрскоста како особина

Careforwhat

Полноправен Член
2 март 2013
41
34
18
Никогаш не сум била дрска и не знам за дрскост,ама некако луѓево поише те ценат кога си дрзок и заебан,него коа си добар,фин,така да........ (think)
Уствари,ај да не се праам ангелче,секако дека ми се случило да бидам дрска,ама во умерени граници :D Ама,кога некој ќе ја претера и дрскост малку му е...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Едно е кога си дрзок, а друго е кога со извртување на факти пробуваш да си го пласираш своето мислење. Дрзок е секој оној кој на директен начин без многу околишење го пласира своето мислење. Вртењето на фактите повеќе бара време, размислување, конструкција на мислата, бирање на зборови за да биде двосмислено, додека дрскоста повеќе оди кон пресекување на сите овие долготрајни процеси и одење straight to the point. Со тоа што и во двата случаја има едно нешто заедничко - наметнување на сопствено мислење.
 

Just Perfect

Активен Член
3 април 2013
137
120
43
Дрскоста е доблест.И се би било супер додека не се појават од никаде некои глупаци да те изнервираат па да треба дури и брутално дрзок да бидеш.
Некогаш е потребно и тоа,но најбитно е да знаеш како да постапиш во дадена ситуација и спрема кого смееш да бидеш дрзок..
Сепак никогаш нема да дозволам да ме газат луѓе кои не се ни најмалку достојни за тоа
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
Дрскост е особина со која многу и не се гордеам-за жал таа е многу присутна кај сите нас,вклучувајќи ме и мене
понекогаш начинот на кој ги изразуваме нашите чувства е токму на дрзок начин
не би требало така да постапуваме-знам но сепак без промисла така реагираме
затоа велат помисли во себе пред да кажеш нешто
јас барем признавам дека не секогаш но се случило да постапам дрско,но:)
се нервирам за личностите кои оваа особина им е приоритет и нон стоп,ама нонстоп ја изкажуваат
тие не признаваат дека ја поседуваат оваа особина-жално (ги сожалувам-ни самите не се свесни што прават)
ама продавачките мислам дека се на прво место со дрскост,убедливо водат
и да сакам да сменам нешто веќе изградените личности едноставно неможеш да ги сменеш
продолжувамеда живееме во ова наше изградено општество,за кое самите сме си криви
назад нема-да се надеваме барем на нашите деца да им пренесеме помалку да ја употребуваат оваа особина-сепак светот на младите останува нели?;)
 

Самовила

Полноправен Член
6 април 2013
48
33
18
Не ми е јака страна дрскоста,но доколку некој ке ме повреди секако дека стануваш дрзок...макар што во тој миг толку се чуствувам безврска но понекогаш мораш да бидеш дрзок