Државен испит за студенти | Црнобело Форум

Државен испит за студенти

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,399
5,901
1,683
Disco
Се надевам дека не си сериозен. Кога полагаш возачки испит, инструкторот ли те тестира или посебна комисија? Не се секирај ти, ќе се направи комисија за секој факултет, тоа е најмал проблем.

Страшна логика. Ама не и неочекувана. The state education is a meat grinder after all...сериозно е застрашувачки што луѓе после 13-15+ години поминати низ образовниот систем имаат мака со елементарна логика.

Возачката школа не е образовна институција. Неуспешната паралела која се обидуваш да ја направиш би била успешна доколку факсовите не ги оценуваат студентите воопшто (дакле, само предаваат материјал) туку тоа го прави државна комисија.
Млади луѓе кои веруваат дека абдул-kurac од тирана и шпиро од министерство, полуписмени партиски ботови се на некој магичен начин надлежни да оценуваат студенти.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi, existence and Saladin

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,447
9,155
1,683
Кушкундалево
сите заслужуваат високо образование и тоа неможи некој да го забрани....Ама дефинитиво треба да се воведи ова екстерно оценување за фер оценка....и јас сум студент и знам како е кога имаш испишано буквално цела испитна тетратка....излегуваат резултати а ти гледаш дека немаш положено, одиш на консултации и професорот ти кажува дека не е доволно за да положиш. Е каде е тука логиката....дефинитивно едно големо ДА за екстерното....а ти ако си решил да завршиш високо образование неможи да те спречи едно екстерно. Како што се спремаш за испит истото ке спремаш и за ова па така да незнам бе шо ве плаши толку......барем нема да има бели и црни овци овај му бил внук ке положи а овај другиот пошто еден месец си ја тупи главата ке го казниме па нека плати за пак да полага...море не нека си презапиши предмет професорот така појке пари ке земи
Прво нешто е дека сите заслужуваат образование кое е задолжително, високо образование не е задолжително и не го заслужуваат сите затоа што потребно е да се има некој критериум. Не може 90% од населението да биде високо образовано, реално немаат сите капацитет за тоа.
И јас паѓам на испити и се карав со асистенти кои ми викаа „Точна ти е задачата ама не може да те пуштам“. Ако се чувствуваш ограбена можеш да се обратиш до деканат и да свикаш комисија која ќе те оценува, па ако ти положиш професорот ќе остане без работа и нема да има право да предава на ниеден друг факултет. Ама мене да ме оценува некој си полуписмен глупан кој е на исто рамниште со Амди Бајрам извини ама навреда ми е.
Професорот не зема ништо од твоето презапишување предмет, зема пари во зависност од тоа колку часови држи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

alliiccee

Истакнат Член
28 септември 2014
11
5
103
Прво нешто е дека сите заслужуваат образование кое е задолжително, високо образование не е задолжително и не го заслужуваат сите затоа што потребно е да се има некој критериум. Не може 90% од населението да биде високо образовано, реално немаат сите капацитет за тоа.
И јас паѓам на испити и се карав со асистенти кои ми викаа „Точна ти е задачата ама не може да те пуштам“. Ако се чувствуваш ограбена можеш да се обратиш до деканат и да свикаш комисија која ќе те оценува, па ако ти положиш професорот ќе остане без работа и нема да има право да предава на ниеден друг факултет. Ама мене да ме оценува некој си полуписмен глупан кој е на исто рамниште со Амди Бајрам извини ама навреда ми е.
Професорот не зема ништо од твоето презапишување предмет, зема пари во зависност од тоа колку часови држи.

па да де од зависност од тоа колку часови држи....предметот го презапишуваш мораш да си редовен на предавање пошто ако немаш редовност немаш право на полагање.....и исти к*** различно паковање...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,447
9,155
1,683
Кушкундалево
па да де од зависност од тоа колку часови држи....предметот го презапишуваш мораш да си редовен на предавање пошто ако немаш редовност немаш право на полагање.....и исти к*** различно паковање...
Предметот си постои и без тебе, не зема плата во зависност од тоа колку публика има на предавањата.
 

alliiccee

Истакнат Член
28 септември 2014
11
5
103
Предметот си постои и без тебе, не зема плата во зависност од тоа колку публика има на предавањата.
но зема во зависност од тоа колку часови одржал .....ако нема доволно студенти на предавање професорот не држи предавање....ало има правилник ако бројот на студенти е помал од 10 предавањето е откажано и за истото треба да се закажи термин на кое ке биди одржано......барем кај нас на факултет е така и друга информација да ти пренесам за да не удираш со главата во ѕид......парите од испит 400 ден и казнена 2500 денари одат на сметка кај професорот "и мислам не се дискутира овде кој ги зема парите....туку дали да има екстерно !!!"
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,447
9,155
1,683
Кушкундалево
Ало, задолжителен предмет и со двајца мора да постои. Каков испит 400 денари? Каква казнена 2500? Ако вас ве грабаат жалете се за факултетот, кај мене не е така.
 

alliiccee

Истакнат Член
28 септември 2014
11
5
103
океј ела ти смени ги правилата со жалби.....нема да бидиш ни прв ни последен
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,447
9,155
1,683
Кушкундалево
океј ела ти смени ги правилата со жалби.....нема да бидиш ни прв ни последен
Е ај со надворешни комисии организирани од полуписмени идиоти ќе се оправи работата?
Ај да видиме друго нешто. Хипотетички се спроведуваат тестовите. Зошто мислиш дека нема да паѓаат студенти поради такви причини? Ќе се заострат критериумите за да завршиш втора и четврта и има да паѓаат сите ко крушки и по три пати ќе се презапишува прва и трета година, додека квотите ќе растат. Сума сумарум државата со полн џеб, квалитетот на кадарот ист, квалитетот на наставата ист, трошоци за студентите зголемени.