Државен испит за студенти

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,403
5,903
1,683
Disco
Во случајов (и едно 75.678 други случаи) системот навистина ве е*е но проблемот е што после констатацијата дека е тоа така...:(

Интересно овој абделблабла и погоре споменатиот заменик шпиро со што се квалификувале да одлучуваат за образовните поцеси.

http://mk.wikipedia.org/wiki/Абдилаќим_Адеми
http://mk.wikipedia.org/wiki/Спиро_Ристовски

Едниот е екс-че го пукам планинар кој учел металургија во Тирана (јеботе) и сега е човек број еден во поглед на образованието во РМ.
Неговиот заменик до вчера бил главен, хунза, учел право во Скопје, веднаш од факс на 25 годинки се катапултирал како заменик директор на пичке си материне паразитска агенција за пребројување на агенции и на свои нејаки 28-9 си биднал министер !
Значи тоа се луѓе без никаков допир со реалниот сектор hence реалниот свет - кои решаваат за судбините на поданиците - во случајот за образованието кое одзема најмалку 13 години од животот (основно+средно, законска рамка) и 3-10 години плус ако се имаат предвид високообразовните институции.

За да граѓанинот воопшто се доведе себе си да конкурира на `пазарот` на труд треба да пројде 16-18 години низ образовниот систем. Кој го раководат горенаведените. Или јас сум луд или сите други се `отидени`...

Јас не би одел кај лимар да ми поправа заб. Едно не сум забеган, друго и лимарот ќе повика комбе од лудница.
Ама во рамките на прекрасниот ентитет познат како држава - на највисоко раководно место е можно такво нешто. Буквално.
 

*Hera*

Староседелец
18 септември 2013
33
32
1,018
Kicevo
Јас само се чудам... како студентите од Медицина ќе полагаат ваков испит...
Ајде ние со по 200 страни од испит ќе минеме некако... ами тие???
Луѓе, спремајте пари за лечење во соседните држави...во наредните 10 години нема да има нов кадар на доктори, сите ќе паѓаат.

Знаете што...вчера бев изреволтирана...зборував, „галатев“, денес ќе молчам и само ќе речам „Ако, вака ни треба и бетер нека ни прават“. Никој не стана да штрајкува... и да рече чекајте бе луѓе не може ова вака... силни сме само на социјалните мрежи - толку.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and diva orhideja

Auditore

Староседелец
4 мај 2012
284
272
663
Wherever you want me to be
Наместо да се радувате што има вакви работи за да си ја оправдате и да си ја тестирате интелигенцијата вие протестирате...
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Наместо да се радувате што има вакви работи за да си ја оправдате и да си ја тестирате интелигенцијата вие протестирате...
Wtf :eek
Прво треба да си ја оправдаат и тестираат интелигенцијата тие што го донеле закконов, ако воопшто ја имаат нели. :)
 

Auditore

Староседелец
4 мај 2012
284
272
663
Wherever you want me to be
Wtf :eek
Прво треба да си ја оправдаат и тестираат интелигенцијата тие што го донеле закконов, ако воопшто ја имаат нели. :)
А што, ти се плашиш случајно да не паднеш на тестот па сега ти тежат јајцата па ајде сега туѓата интелигенција била во прашање :)
Знаеме и двајцата зошто нејќеш да го има ова тестирање, па ајде да не се преправаме дека другите биле криви за донесување на ваков закон.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
А што, ти се плашиш случајно да не паднеш на тестот па сега ти тежат јајцата па ајде сега туѓата интелигенција била во прашање :)
Знаеме и двајцата зошто нејќеш да го има ова тестирање, па ајде да не се преправаме дека другите биле криви за донесување на ваков закон.
Ако паднам во 4та на државниот испит тоа значи дека државата не го признава оценувањето на моите професори, и тоа пази, не на обични професори како во средно туку доктори и магистри, ова е и смешно и трагично.
Да не зборам кој ќе помине и на кого ќе му ги кажат прашањата или одговорите (а можно е и двете) а тие што се мачеле четири години ќе мораат да учат дупло повеќе за да поминат.
 

Auditore

Староседелец
4 мај 2012
284
272
663
Wherever you want me to be
Ако го паднеш во 4та година тогаш ти не си за факултет. Заврти се на другата страна и плачи во ќош. Така ли вие го викате денес тоа кога нема да положете нешто „Не го прифаќаат оценувањето“, на времето го викаа „подарена оцена“.

И ако ти предавале доктори и магистри тогаш нема што да се плашиш.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Ако го паднеш во 4та година тогаш ти не си за факултет. Заврти се на другата страна и плачи во ќош. Така ли вие го викате денес тоа кога нема да положете нешто „Не го прифаќаат оценувањето“, на времето го викаа „подарена оцена“.
И што мислиш, потребно е екстерно за да дознаеш дека не си за факултет?