Државен испит за студенти

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Исто како А1 што ги заеба така и сега. Професорката (ако може да се нарече професор) се стопи кога го виде, животна желба и било да се запознае со премиерот затоа се збунила.
Толку време да бараш дебата и на крај те викаат и ти да се збуниш, ебати професорите ретардирани. Еј сега знам, некој ќе пише, ама така не се вика на дебата во право е професорката.
Што има врска како те викнале? Ако толку била способна да му изнакаже се што викаше дека ќе му каже, нема врска како ја викнале. Оди кажи му и готово, ама не, треба со покана, со цвеќе да ја моли. Поштено ги зафркна овој пат, и плус на сител во вестите им го пикна уште толкку.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,402
5,902
1,683
Disco
Исто како А1 што ги заеба така и сега. Професорката (ако може да се нарече професор) се стопи кога го виде, животна желба и било да се запознае со премиерот затоа се збунила.
Толку време да бараш дебата и на крај те викаат и ти да се збуниш, ебати професорите ретардирани. Еј сега знам, некој ќе пише, ама така не се вика на дебата во право е професорката.
Што има врска како те викнале? Ако толку била способна да му изнакаже се што викаше дека ќе му каже, нема врска како ја викнале. Оди кажи му и готово, ама не, треба со покана, со цвеќе да ја моли. Поштено ги зафркна овој пат, и плус на сител во вестите им го пикна уште толкку.

Има еден проблем во сето тоа, со вакви уличарски срања јасно се дефинира диктатурата, само што никој не го гледа тоа.
Самата реакција на професорите е доволен доказ, исто би реагирале во Албанија да им се појавел Енвер Хоџа на некои професори порано или во Романија да се избацел вака Чаушеску, по тоа може да се види до каде е работата дојдена. Само што Хоџа и Чаушеску одамна се цркнати а пастирот се уште јава... во 2015-то лето господово...

Значи не е ниту зафркнување ниту пикнување туку сериозен симптом за болеста на еден систем, лик со уличарски муабет се упикува на професори кои се скаменуваат од страв (facepalm)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Има еден проблем во сето тоа, со вакви уличарски срања јасно се дефинира диктатурата, само што никој не го гледа тоа.
Самата реакција на професорите е доволен доказ, исто би реагирале во Албанија да им се појавел Енвер Хоџа на некои професори порано или во Романија да се избацел вака Чаушеску, по тоа може да се види до каде е работата дојдена. Само што Хоџа и Чаушеску одамна се цркнати а пастирот се уште јава... во 2015-то лето господово...

Значи не е ниту зафркнување ниту пикнување туку сериозен симптом за болеста на еден систем, лик со уличарски муабет се упикува на професори кои се скаменуваат од страв (facepalm)
Тоа дека на сељачки начин им упадна е точно, ама професорката можеше да излезе попаметна и да отиде во собрание и да му изнакаже се што сака. Таа прво му рече може ќе дојдеме и после вика се збунила, за другиот ден да пишува што постигнала и да се смета за победник. Таква сељачка финта требаше да знае дека ќе и направи. Прифаќаш дебата, одиш во собрание, го посрамотуваш пред неговите и си одиш како победник, вака испадна глупа.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,525
14,437
1,683
Таму каде што треба
„По вчерашната одржана средба во ректоратот на УКИМ одлучивме по постигнатиот договор да ја прекинеме нашата окупација и да ги ослободиме факултетите, односно тие да се вратат на формалната настава. Мора да се каже дека власта попушти на нашите барања. Ние вчера добивме комплетно нов интегрален закон кој ќе се изработува преку нова методологија и нов концепт, во чие изработување ќе бидеме вклучени и ние“, изјави Стефан од Студентски пленум.

Во врска со надворешното тестирање, Стефан посочи дека било дискутирано на средбата за тоа и било ветено дека такво нешто ќе нема. Згора на тоа, ви изработката на новиот закон ќе бидат вклучени и тие и нема да се прифати никаква форма на надворешно тестирање.

„На настава студентите може да се вратат утре на факултетите кадешто имаше комплетен бојкот на наставата и кадешто се спиеше. Бојкот повеќе нема да има. Ние ќе продолжиме со алтернативните предавања. Во аулите ќе останат сите направени плакати итн. На алтернативните предавања ќе се зборува за студентските барања, за студентските прашања, за студентските проблеми кои подоцна ќе бидат пренесени како прашања во работните групи.

Ова е еден нов концепт, нова методологија на работа кадешто конечно почнуваат студентите и професорите да го пишуваат законот кој нив ги засега“, изјави Ивана од Студентски пленум.

Повеќе музика нема да има, она што ќе остане е плакатите и во еден амфитеатар ќе се одржуваат предавања од професори од матичните факултети или останатите. Така се покажува дека креативноста која се родила за време на изминатиот период на факултетите треба да продолжат и понатаму бидејќи на студентите очигледно им фалело тоа.

Во врска со надоместувањето на загубената настава ќе дознаеме во блиска иднина. Ќе биде дискутирано со професорите, а Студентскиот пленум вети дека ништо нема да биде загубено од семестарот.
Извор
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,447
9,155
1,683
Кушкундалево
СП се откажа од она што го доби. Се откажа од учеството во креирање нов ЗВО, ја прогласи владата за нелегитимна.(facepalm) Ретарди.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,402
5,902
1,683
Disco
СП се откажа од она што го доби. Се откажа од учеството во креирање нов ЗВО, ја прогласи владата за нелегитимна.(facepalm) Ретарди.

Не сум нешто детално запознаен со ситуацијата ама од друга страна не знам како може да преговараат со власт која ги апси и тепа, делува дека власта купувала време со тоа учество во креирање и некои квази отстапки поради ситуацијата...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,447
9,155
1,683
Кушкундалево
Пленумот одамна ја заборави целта, дури и ја прегази првичната цел да се укине идејата за државен испит. Ако сакаат да се мешаат во протести можеа да настапат како поединци, а вакви испади беа најмалку потребни баш сега кога можеа да притиснат малку повеќе наместо да дрндаат дека владата била нелегитимна. Првичната идеја избега и не постои, ова е фурање без разум.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,199
1,133
Ме изненади студенскиот пленум
они беа најхрабрите кои им кажаа НЕ на лошите реформи, не подржуваа и нас и сега од еднаш се откажуваат, некои од нив биле приведени или така нешто и сега ќе одат само на протестот против полициска бруталност, кој повеќе е лично право дали ќе одат од колку групно за цел пленум да оди
ако нешто не им се допаѓа ќе се борат за тоа до крај а вака нешто ми е многу сомнително
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,402
5,902
1,683
Disco
Овој ботот арнаутски со купена диплома од Тирана не си дава оставка нешо ова она...?
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Овој ботот арнаутски со купена диплома од Тирана не си дава оставка нешо ова она...?

Неговата партија т.е неговиот лидер се соочува со сериозни проблеми, ништо чудно во скоро време овој "неспремниот" да дај оставка и да го снема.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider