1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Државен испит за студенти

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Ана-Каренина, 5 октомври 2014.

 1. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Исто како А1 што ги заеба така и сега. Професорката (ако може да се нарече професор) се стопи кога го виде, животна желба и било да се запознае со премиерот затоа се збунила.
  Толку време да бараш дебата и на крај те викаат и ти да се збуниш, ебати професорите ретардирани. Еј сега знам, некој ќе пише, ама така не се вика на дебата во право е професорката.
  Што има врска како те викнале? Ако толку била способна да му изнакаже се што викаше дека ќе му каже, нема врска како ја викнале. Оди кажи му и готово, ама не, треба со покана, со цвеќе да ја моли. Поштено ги зафркна овој пат, и плус на сител во вестите им го пикна уште толкку.
   
 2. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Има еден проблем во сето тоа, со вакви уличарски срања јасно се дефинира диктатурата, само што никој не го гледа тоа.
  Самата реакција на професорите е доволен доказ, исто би реагирале во Албанија да им се појавел Енвер Хоџа на некои професори порано или во Романија да се избацел вака Чаушеску, по тоа може да се види до каде е работата дојдена. Само што Хоџа и Чаушеску одамна се цркнати а пастирот се уште јава... во 2015-то лето господово...

  Значи не е ниту зафркнување ниту пикнување туку сериозен симптом за болеста на еден систем, лик со уличарски муабет се упикува на професори кои се скаменуваат од страв :facepalm2
   
 3. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Тоа дека на сељачки начин им упадна е точно, ама професорката можеше да излезе попаметна и да отиде во собрание и да му изнакаже се што сака. Таа прво му рече може ќе дојдеме и после вика се збунила, за другиот ден да пишува што постигнала и да се смета за победник. Таква сељачка финта требаше да знае дека ќе и направи. Прифаќаш дебата, одиш во собрание, го посрамотуваш пред неговите и си одиш како победник, вака испадна глупа.
   
 4. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  „По вчерашната одржана средба во ректоратот на УКИМ одлучивме по постигнатиот договор да ја прекинеме нашата окупација и да ги ослободиме факултетите, односно тие да се вратат на формалната настава. Мора да се каже дека власта попушти на нашите барања. Ние вчера добивме комплетно нов интегрален закон кој ќе се изработува преку нова методологија и нов концепт, во чие изработување ќе бидеме вклучени и ние“, изјави Стефан од Студентски пленум.

  Во врска со надворешното тестирање, Стефан посочи дека било дискутирано на средбата за тоа и било ветено дека такво нешто ќе нема. Згора на тоа, ви изработката на новиот закон ќе бидат вклучени и тие и нема да се прифати никаква форма на надворешно тестирање.

  „На настава студентите може да се вратат утре на факултетите кадешто имаше комплетен бојкот на наставата и кадешто се спиеше. Бојкот повеќе нема да има. Ние ќе продолжиме со алтернативните предавања. Во аулите ќе останат сите направени плакати итн. На алтернативните предавања ќе се зборува за студентските барања, за студентските прашања, за студентските проблеми кои подоцна ќе бидат пренесени како прашања во работните групи.

  Ова е еден нов концепт, нова методологија на работа кадешто конечно почнуваат студентите и професорите да го пишуваат законот кој нив ги засега“, изјави Ивана од Студентски пленум.

  Повеќе музика нема да има, она што ќе остане е плакатите и во еден амфитеатар ќе се одржуваат предавања од професори од матичните факултети или останатите. Така се покажува дека креативноста која се родила за време на изминатиот период на факултетите треба да продолжат и понатаму бидејќи на студентите очигледно им фалело тоа.

  Во врска со надоместувањето на загубената настава ќе дознаеме во блиска иднина. Ќе биде дискутирано со професорите, а Студентскиот пленум вети дека ништо нема да биде загубено од семестарот.
  Извор
  [​IMG]
   
 5. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  СП се откажа од она што го доби. Се откажа од учеството во креирање нов ЗВО, ја прогласи владата за нелегитимна.  :facepalm2 Ретарди.
   
 6. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Не сум нешто детално запознаен со ситуацијата ама од друга страна не знам како може да преговараат со власт која ги апси и тепа, делува дека власта купувала време со тоа учество во креирање и некои квази отстапки поради ситуацијата...
   
 7. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Пленумот одамна ја заборави целта, дури и ја прегази првичната цел да се укине идејата за државен испит. Ако сакаат да се мешаат во протести можеа да настапат како поединци, а вакви испади беа најмалку потребни баш сега кога можеа да притиснат малку повеќе наместо да дрндаат дека владата била нелегитимна. Првичната идеја избега и не постои, ова е фурање без разум.
   
 8. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Ме изненади студенскиот пленум
  они беа најхрабрите кои им кажаа НЕ на лошите реформи, не подржуваа и нас и сега од еднаш се откажуваат, некои од нив биле приведени или така нешто и сега ќе одат само на протестот против полициска бруталност, кој повеќе е лично право дали ќе одат од колку групно за цел пленум да оди
  ако нешто не им се допаѓа ќе се борат за тоа до крај а вака нешто ми е многу сомнително
   
 9. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Овој ботот арнаутски со купена диплома од Тирана не си дава оставка нешо ова она...?
   
 10. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,755
  Допаѓања:
  1,002
  Неговата партија т.е неговиот лидер се соочува со сериозни проблеми, ништо чудно во скоро време овој "неспремниот" да дај оставка и да го снема.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: