Државен испит за студенти

Infected

Нов член
26 октомври 2014
6
1
3
Македонија
Ти мислиш со испитот ќе се реши односно ќе се ослободат позиции за тие што учеле?
И мене ме интересира како баш тие/вие од приватните молчите зш знаеме како таму се дипломира, да не се разбереме погрешно и таму има што учат ама сепак таму други се критериумите на оценување. :zelen
Имаш отидено на приватен факултет ?
Кога ќе се запишеш,да ни кажиш како е :).
Па да видиме тогаш, дали ќе збораш вака ?
Многу добро знам како се зборува „лошо" за СЕ во МАКЕДОНИЈА. Ама тој што не пробал, може само напразно да си зборува :).
Кога ќе отидеш на приватен факултет чекам јас а верувам и другите да ни кажеш како си поминала и како си зела оценка :).
Поздрав.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Имаш отидено на приватен факултет ?
Кога ќе се запишеш,да ни кажиш како е :).
Па да видиме тогаш, дали ќе збораш вака ?
Многу добро знам како се зборува „лошо" за СЕ во МАКЕДОНИЈА. Ама тој што не пробал, може само напразно да си зборува :).
Кога ќе отидеш на приватен факултет чекам јас а верувам и другите да ни кажеш како си поминала и како си зела оценка :).
Поздрав.
Моја пријателка заврши државен факултет и после се запиша на приватен. Нејзините зборови беа нешто во стилот „Абе не е дека на приватен не се бара ама ако на државен имам книга од 300+ страни, на приватен имам скриптичка од 60 страни и тоа се паѓа на испит.“ Реалноста е таа, а ти како сакаш прифати ја.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and Infected

Infected

Нов член
26 октомври 2014
6
1
3
Македонија
Моја пријателка заврши државен факултет и после се запиша на приватен. Нејзините зборови беа нешто во стилот „Абе не е дека на приватен не се бара ама ако на државен имам книга од 300+ страни, на приватен имам скриптичка од 60 страни и тоа се паѓа на испит.“ Реалноста е таа, а ти како сакаш прифати ја.
Можеби има некој предмети со една скриптичка од 60 страни, но истото тоа и го има на државен. Познавам доста студенти кои се на државен и учат за испит од презентација од 25 слајдови со фонт 14. Хехехе можете се е и сешто да кажувате за приватните факултети но јас ве уверувам дека се не е како што изгледа.
Во мојот факултет добро што професорите не ги бркаш по оценки, за потписи или незнам си што друго туку го оставаш во студенски прашања и професорот кога ќе дојди ќе ти пише оценката што пред тоа си се согласил да ја имаш.
Затоа луѓе, без да знаете нешто не кажувајте.
Толку од мене, поздрав.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Имаш отидено на приватен факултет ?
Кога ќе се запишеш,да ни кажиш како е :).
Па да видиме тогаш, дали ќе збораш вака ?
Многу добро знам како се зборува „лошо" за СЕ во МАКЕДОНИЈА. Ама тој што не пробал, може само напразно да си зборува :).
Кога ќе отидеш на приватен факултет чекам јас а верувам и другите да ни кажеш како си поминала и како си зела оценка :).
Поздрав.
:zelen
Имам отидено бе срцка и секој може да отиде, од мојата потесна фамилија сите братучеди дипломираа и магистрираа на приватен фах не е воена тајна како се полага и како се земаат диплома таму. Образованието го направија катастрофа, дипломата изгуби значење, тие што беа паметни избегаа од државата другиот дел кои останаа тука дел од тие кои можат да на прават некакво прогресивно движење без разлика во која област се тргнаа на страна и се задоволија со плата од 18 000 - 20 000 ден. Не сум јас против приватните фах напротив сакам на сите да им е достапно образованието незнам колку свесен ама верувај дека има деца кои стварно заслужуваат да продолжат да учат ама финансиската ситуација не им дозволила и тоа што некој е одличен по автоматизам заслужува да оди на фах а некој со 2 и 3 не , несфаќам од каде тоа непишано правило, оценките од средно не ми се ама баш никаков репер за тоа дали некој треба да оди на фах или не. Овоа глупа идеја со испитот кој ти ја подржаваш еве ако ви го воведат ти мислиш дека тие што учеле ке поминат ако е така и јас ке го подржам и да е така нема срце тебе да ти се ослободи позија за тоа ти треба волшебна црвена книшка и уште некои додатоци а знаењето и дипломата не и тоа е жалното во државата. Ти си студент и јас кога бев како тебе бев полна со идеали и верував во розева мкд немаш појма со која радост се запишав на магистерски леле леле :zelen а сите околу мене ми велеа не ти треба не троши си ги парите и тие беа во право. :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Infected

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Можеби има некој предмети со една скриптичка од 60 страни, но истото тоа и го има на државен. Познавам доста студенти кои се на државен и учат за испит од презентација од 25 слајдови со фонт 14. Хехехе можете се е и сешто да кажувате за приватните факултети но јас ве уверувам дека се не е како што изгледа.
Во мојот факултет добро што професорите не ги бркаш по оценки, за потписи или незнам си што друго туку го оставаш во студенски прашања и професорот кога ќе дојди ќе ти пише оценката што пред тоа си се согласил да ја имаш.
Затоа луѓе, без да знаете нешто не кажувајте.
Толку од мене, поздрав.
Oсвен тој административниот дел за кој на државен губиш 30 одсто од студиите и што е најважно воља за студирањето, за другото не ти држи вода муабетот.
Приватниот сам по себе покажува тоа дека кој си има во џебот не значи дека си има 100% во акалот. Што значи у старт ти прави дискриминација на студирање - тој што е рошав и на таван спие и со глувците трошки јаде е истотака и глуп и не смее да си го надгради знаењето, освен секако ако има пари.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Oсвен тој административниот дел за кој на државен губиш 30 одсто од студиите и што е најважно воља за студирањето, за другото не ти држи вода муабетот.
Приватниот сам по себе покажува тоа дека кој си има во џебот не значи дека си има 100% во акалот. Што значи у старт ти прави дискриминација на студирање - тој што е рошав и на таван спие и со глувците трошки јаде е истотака и глуп и не смее да си го надгради знаењето, освен секако ако има пари.
Леле кога ќе ми текне на Вукица од студ.прашања море ега вук ја удави ....... колку нервози имаше од неа :zelen (малку сум офф -сори)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Леле кога ќе ми текне на Вукица од студ.прашања море ега вук ја удави ....... колку нервози имаше од неа :zelen (малку сум офф -сори)
Eeee вукица ми беше комшика мене, јас си терав кај цаци, фина јадра мома, понекад знаеше да биде напиздена ама каде каде поекспедитивно ги извршуваше работите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba

*Hera*

Староседелец
18 септември 2013
33
32
1,018
Kicevo
10616132_1557631154467168_6239843768766497529_n.jpg
Ова е повик до студентите, професорите, родителите и загрижените.
Дојдете и запознајте се со нашата идеологија и начин на дејствување.
Доколку го делите истото мислење со нас придружете ни се и помогнете ни да се избориме за нашите права.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Отвори ја прикачената датотека 21812
Ова е повик до студентите, професорите, родителите и загрижените.
Дојдете и запознајте се со нашата идеологија и начин на дејствување.
Доколку го делите истото мислење со нас придружете ни се и помогнете ни да се избориме за нашите права.
Дали стравот од неуспех е борбата против екстерното,и за кои права барате подршка?Јас навистина никаде не прочитав што барате конкретно.
 

*Hera*

Староседелец
18 септември 2013
33
32
1,018
Kicevo
Дали стравот од неуспех е борбата против екстерното,и за кои права барате подршка?Јас навистина никаде не прочитав што барате конкретно.
@ipopovski ве молам префрлете го моето претходно мислење во Сакам да кажам, грешка во чекори(кликови) од невнимание дури сега видов дека сум утнала темата.

Бараме да се испочитува законот 44 од уставот според кој правото за високо образование ми е загарантирано. Исто бараме да се испочитува автономијата на универзитетите.
Постојат други начини за подобрување на образованието: приемни испити, построги критериуми за полагање...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi