Домашна ракија/комова/шлифка

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Ја ретко пију греану ракију , ваљда само 1 пут годишно, на Б'дњак : )
Затој што ниедно мезе не ми иде сс греану, за разлику од ладну ракију, куде што може било што да се мези
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Препечен шеќер, без мед јас малку ставам црн бибер...онака да ме стопли :)
Малце црн бибер, за да помини грлото и кашлицата а ?! иначе пробај некогаш со мед, ептен е убава така, пола литро ке го испиеш на едно пиење :zelen
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Ја ретко пију греану ракију , ваљда само 1 пут годишно, на Б'дњак : )
Затој што ниедно мезе не ми иде сс греану, за разлику од ладну ракију, куде што може било што да се мези
Како бе нема мезе за топла ракија?!
Јас порано на сабајле ко ке му викнев на кикиритки и обланди, да видиш како одеа со топла ракија, шо да ти кажувам !
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Малце црн бибер, за да помини грлото и кашлицата а ?! иначе пробај некогаш со мед, ептен е убава така, пола литро ке го испиеш на едно пиење :zelen
Е е за грлце и кашлица....а да ти кажам ќе пробам и со мед...ако се “затерам“ ти си крив...:)
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Е е за грлце и кашлица....а да ти кажам ќе пробам и со мед...ако се “затерам“ ти си крив...:)
Ма нема да се затераш бе :nah , ај да беше машко ке речев, ај овај ке се затера патос ке се напрај, иначе женско ако се затера бетон има да се напрај ! :rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Песниве како одат...... да не прајме муабет, али таја пуста работа не ти дава да седниш да се напијаш, ај ке биди.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
А што има врска музика сс ракију брат ? : ) Па ја ракију сам пија ако е затој и у тишини и у Галичник на псај форест сфадбу и на било коју славу и седенки или па за време на некоју утакмицу пред малите екрани : )))

За мене нема никакфа врска музика сс пиење, никад нема ни да има, ракија се пие и за апетит и за расположење, за циркулацију или убиванцију за пред чаршију : )
Увек кд иду куде зета ми на гости испију мноо ракију а малце ме закачи , такфа сорта е, а и никад од њума глаа не боли
Вечер ке иду на гости , јоште ичера е ставена жута домаќа да се лади : )
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
А што има врска музика сс ракију брат ? : ) Па ја ракију сам пија ако е затој и у тишини и у Галичник на псај форест сфадбу и на било коју славу и седенки или па за време на некоју утакмицу пред малите екрани : )))

За мене нема никакфа врска музика сс пиење, никад нема ни да има, ракија се пие и за апетит и за расположење, за циркулацију или убиванцију за пред чаршију : )
Увек кд иду куде зета ми на гости испију мноо ракију а малце ме закачи , такфа сорта е, а и никад од њума глаа не боли
Вечер ке иду на гости , јоште ичера е ставена жута домаќа да се лади : )
Пуу, да видиш како оди, на почеток не оди, али после ко ке се развеселиш после 4-5 чашка