Диета за оние кои немаат физичка активност

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Доручек:
Исклучиво овесни снегулки со јогурт, млеко, кисело млеко или кисела вода, а и секогаш кога се чувствува глад.

Ручек:

1 ден: Макарони со сирење или јогурт
2 ден: Ориз со сирење или јогурт
3,4,5 ден: Варено пилешко со салата
6,7,8 ден: Варено телешко со салата
9,10,11 ден: Риба со салата (скуша,ослич или туна)
12,13 ден: Овошје и зеленчук
14,15 ден: Зеленчук (леќа, спанаќ, компир)
16 ден: компир на секаков начин освен пржен
17 ден: Макарони со сирење
18,19 ден: Ориз со сирење
20 ден: риба со компир (скуша)

Вечера:

Навечер да се јаде до 20h и преку еден ден да се јаде за вечера супа од компир, морков, овесни снегулки место фиде, магдонос и лук.

Не смее да се јаде:
Пржена храна, зачини, благо, сувомеснато, жесток пијалок и пиво. Се препорачува само бело вино во исклучителни случаеви. Да не се пијат газирани пијалоци и густи сокови кои содржат шеќер, а за замена на шеќер може да се користи вештачки засладувач.

Ручекот треба да се обави во приближно време +/- 1 час, количината на храна не е ограничена доколку се спроведува како горенаведениот режим.

Со оваа диета се слабее 5 до 10 kg.

Со среќа
icon_e_biggrin.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lili marlen and Minella

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Доручек:
Исклучиво овесни снегулки со јогурт, млеко, кисело млеко или кисела вода, а и секогаш кога се чувствува глад.

Ручек:
1 ден: Макарони со сирење или јогурт - јаглехидрати
2 ден: Ориз со сирење или јогурт - јаглехидрати
3,4,5 ден: Варено пилешко со салата - јаглехидрати
6,7,8 ден: Варено телешко со салата протеини
9,10,11 ден: Риба со салата (скуша,ослич или туна) - протеини
12,13 ден: Овошје и зеленчук - никаков ручек
14,15 ден: Зеленчук (леќа, спанаќ, компир) - јаглехидрати
16 ден: компир на секаков начин освен пржен - јаглехидрати
17 ден: Макарони со сирење - јаглехидрати
18,19 ден: Ориз со сирење- јаглехидрати
20 ден: риба со компир (скуша)- протеини, јаглехидрати

Вечера:
Навечер да се јаде до 20h и преку еден ден да се јаде за вечера супа од компир, морков, овесни снегулки место фиде, магдонос и лук.

Не смее да се јаде:
Пржена храна, зачини, благо, сувомеснато, жесток пијалок и пиво. Се препорачува само бело вино во исклучителни случаеви. Да не се пијат газирани пијалоци и густи сокови кои содржат шеќер, а за замена на шеќер може да се користи вештачки засладувач.

Ручекот треба да се обави во приближно време +/- 1 час, количината на храна не е ограничена доколку се спроведува како горенаведениот режим.

Со оваа диета се слабее 5 до 10 kg.

Со среќа
icon_e_biggrin.gif


Целата диета претежно се состои од јаглехидрати, не знам колку се количините што го има јогуртот, или рибата, телешкото, само во тоа се наоѓа протеини, но со целава диета едвај да ставиме дневно 30-40 грама протеин, а некој има протеински фактор 100 гр да кажеме. Океј е да има доручек, ручек и вечера, само треба да се вметнат уште 2 оброка најмалку. Инаку ме интересира дали ти си ја користела диетава и да ни кажеш твој резултат, а не само да се копира од некоја друга страна/форум па да се посстави, не знам на кој ќе му служи ова, и баш ме интересира за колку време ќе бидат намалени тие 5-10 кг.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Boyka

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Не сум ја држела, Трајче. Мене диети не ми помагаат, но на форумот каде што ја најдов може да се најдат доста мислења од оние кои ја држеле и поделени се (на некои помага, на некои не)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lili marlen

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Не сум ја држела, Трајче. Мене диети не ми помагаат, но на форумот каде што ја најдов може да се најдат доста мислења од оние кои ја држеле и поделени се (на некои помага, на некои не)
Не се обесхрабрувај дека не ти помагаат, само се уште не си го нашла вистинското решение.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and LadyInPink

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
10 кафинја и 2 кутии цигари(дневно) 1 месец 10 кг :skip ке ме отепа Трајце :p
Леле човече, кога имаш време за толку кафиња не знам :D јадеш ли барем? и кажи ми колку литри вода пиеш?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
јас држам слична варијанта.. моментално ми е 19ти ден и намалив 6 кг.
Да не те обесхрабрувам или разочарам, ама за 20 дена тоа е многу, и после прекинување на диетата ќе ги вратиш лесно килограмите.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Знам дека е многу ама ми требаше нешто да ме потурне и сега за сега ( бар во блиска иднина ) нема откажување... сакам да се стопли малку па и физичка активност да имам почесто... :))