Ден на независност (8ми септември)

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
(party)
Македонија вечна!
Macedonia-240-animated-flag-gifs.gif
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Каква независност, какви глупости.
Јас немам никаква причина да се радувам и славам. А зошто воопшто е потребно славење? Што е Македонија, поточно што остана од неа? На раб на втора војна, плати помали и од основниот минималец, луѓе што научија да се задоволат со „има и полошо“. Ама има и подобро.
Луѓето се гризаат, се јадат меѓу себе, се уништуваат.
Славеничкава наша ни нуди само допир на дното, иако мислам дека и тоа го заминавме.
Да, го сакам парчево земја, ама тоа што го сочинува истото... Па скоро и да ми се повраќа.
Како да се радувам на 21виов роденден, кога некој нема пари да истера од први до десетти во месецот. А камоли до наредниот први.
Смачено ми е од овој лажен, тотално непостоечки патриотизам и заблуди. Пеењето на Бисер балкански и сличните, не значи дека си патриот.
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Каква независност, какви глупости.
Јас немам никаква причина да се радувам и славам. А зошто воопшто е потребно славење? Што е Македонија, поточно што остана од неа? На раб на втора војна, плати помали и од основниот минималец, луѓе што научија да се задоволат со „има и полошо“. Ама има и подобро.
Луѓето се гризаат, се јадат меѓу себе, се уништуваат.
Славеничкава наша ни нуди само допир на дното, иако мислам дека и тоа го заминавме.
Да, го сакам парчево земја, ама тоа што го сочинува истото... Па скоро и да ми се повраќа.
Како да се радувам на 21виов роденден, кога некој нема пари да истера од први до десетти во месецот. А камоли до наредниот први.
Смачено ми е од овој лажен, тотално непостоечки патриотизам и заблуди. Пеењето на Бисер балкански и сличните, не значи дека си патриот.
Можеби и не сум некоја преголема за да ја осетам тешкоста за снаоѓање со пари, ама сепак знам дека е тешко да се преживее во денешно време во земјава. Оскудација што би рекол Манулач.
Ама па прв пат гледам ваков коментар околу Независноста на Македонија па морав да ти одговорам. Каква е - таква е земјата мора да се живее во неа.
Ова што е болдирано - сакаш да кажеш се јадат домаќините и гостите? Да ги немаше гостите или да седеа мирно кај што му е местото сигурно немаше да се јадат и уништуваат. Омраза се поголема и поголема постои меѓу нив со причина. Ни убиваат, ни палат, ни прават пакости па сега уште мирни да сме, да му се гледаме и смееме, епа нормално дека ќе му вратиме. Ако мислеше за тоа океј, ако не, објасни поубаво.
Плус, го плукаш денот на Независноста на Македонија, зошто е потребно славење а цела Арена беше преполна.
Епа браво за мислењево твое, од таквите тони земјава.
А зошто не одиш надвор од неа да пробаш каков ќе ти биде животот?!
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Од таквите како мене тоне земјава?
Чудно ми ти чудо.
Јас ли направив глад, јас ли направив сиромаштија, јас ли доприносев за целоснава ситуација.
Не знам колку години имаш, ама јас на моите 21 знаеш како ја имам осетено сиромаштијата? Кога буквално немаш 50 денари, кога веќе немаш изговори што да кажеш дека не излегуваш, кога брат ти во школо носи сендвичи од дома, кога мајка ти толку ќе побеле во косата од грижи, што чиниш за 10 години е постара.
Од ваквите како мене пропаѓала државата? Е навистина не можам да разберам.
Што на мене ми понудила Македонија? Што? 21 години мизерување и едвај сврзување крај со крај?
Стадионот полн беше, ама знаеш зошто? Затоа што народов е таков гагаџија, што за 20 денари им се исплати да одат на концерт + ЦД да добијат.
Кога ќе дојде време, реалноста ќе те плесне во лице, така ќе те испржи, што нема да можеш да се соземеш.
Еве, роденденот помина. Кажи ми што се промени? Што? Јас не придонесувам да и биде лошо на државичкава. Едноставно затворам очи и вртам глава на манифестациите од овој тип.
Вчера гордоста ве издигна до небо (роденден е нели), а денеска реалноста нека ве тресне од земја.
Прашуваш зошто не отидам во странство?
Чекам да спечалам некој денар за да можам да си приуштам да отпатувам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky, 990Freak and karen

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Луѓе бре, мешате два поима: политика и татковина.
Жално е што политичково уредување толку труе мозок, што веќе не бива да се поврзе било што, ако политиката не е инволвирана. Татковина и држава не е исто! И не може човек со ист жар да ги сака.
Државата е она што моментално ја прават политичарчињава, она по кое сите плукаме од незадоволство.
Татковината е она што со векови стоело тука, нешто од кое влечеме длабоки корени. Барем тоа да се испочитува.
За земјата, не за друго. За парчево земја што истрпело секакви маки, ропства и судбини.
Грујче, Бранче и остало ќе заминат, ќе идат нови што ќе носат подеми и падови, а, земјата ќе остане. Што и да се случи, таа ќе биде тука, со сета своја историја запишана на секое дрвце, каменче, во воздухот итн. да не звучам патетикус, па барем за неа нека се има малку почит, не е таа крива што политиката ни е тапа.
Ај, така. Честит празник, со мало задоцнување.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and slb_bobo

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Electra точно е тоа што викаш, (татковина и држава), но ако татковината ти го сведува животот на питачки стап имаш целосно право да ја нарекуваш држава.
Јас сфатив во овие 20 години што ги имам видено (оние други 7 бев премал за да сфатам било што) дека државата станува во современово време се` поголем и поголем непријател на човекот. Нема никакви скрупули кон човекот воопшто да еволуира како дел од неа , не па како единка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo and Trajche

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Можеби и не сум некоја преголема за да ја осетам тешкоста за снаоѓање со пари, ама сепак знам дека е тешко да се преживее во денешно време во земјава. Оскудација што би рекол Манулач.
Ама па прв пат гледам ваков коментар околу Независноста на Македонија па морав да ти одговорам. Каква е - таква е земјата мора да се живее во неа.
Ова што е болдирано - сакаш да кажеш се јадат домаќините и гостите? Да ги немаше гостите или да седеа мирно кај што му е местото сигурно немаше да се јадат и уништуваат. Омраза се поголема и поголема постои меѓу нив со причина. Ни убиваат, ни палат, ни прават пакости па сега уште мирни да сме, да му се гледаме и смееме, епа нормално дека ќе му вратиме. Ако мислеше за тоа океј, ако не, објасни поубаво.
Плус, го плукаш денот на Независноста на Македонија, зошто е потребно славење а цела Арена беше преполна.
Епа браво за мислењево твое, од таквите тони земјава.
А зошто не одиш надвор од неа да пробаш каков ќе ти биде животот?!
А ти мислиш дека Македонија е независна? У голему заблуду си...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena, Luckky and emzzy

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Темата е за независноста на Македонија....
задржете се на тоа..
Инаку државата ја сочинуваат луѓето, така да сите ние придонесуваме за неа а и за нашиот живот во неа..
Каква ќе ја направиме таква ќе биде..На кој не му одговара има други држави.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Лоповска држава. Инвестирав у споменици, и плаќав администрацију која седи дома, пошто нема фотеље за њима, а увезуев струју, пошто милион хидроцентрале не работив. Ако е нешто до народ, Kitty, онда овде треба револуција.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dare, Kitty and melpomena