1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дела на добрина

Дискусија во форумот 'Хуманитарни акции' започната од JaMi, 5 февруари 2015.

 1. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Да им помогнеме на нашите сограѓани во најтешките мигови, кога ги губат своите домови и се што имаат.

  Броеви за донирање за настраданото население од поплавите - донирате 100ден.
  T-Mobile 070 143 400
  ONE 075 143 400
  VIP 077 143 400

  Донација на средства во денари: СМЕТКА
  Фондот на солидарност на Црвениот крст на Република Македонија
  жиро сметка: 300000001327966
  даночен број: 4030984271620
  АД Комерцијална банка

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На BlackTulip, malo, Хоуп* и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. -•Lil Lamb•-

  -•Lil Lamb•- Баниран

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  48
  За греота, се уништија луѓево, уште ова им фалеше...
   
 3. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Црвениот крст на Република Македонија денеска информира дека е потребно да се обезбедат дополнителни количини вода за пиење за населението во Струмица, Чешиново-Облешево, Штип, како и во други подрачја кои поради излевање на реките водата не е за пиење.

  Согласно направената проценка, информираат од Црвениот крст во моментот, има потреба од помош во вода за пиење и средства за хигиена (средства за дезинфекција).

  Помошта компаниите можат да ја предадат во Скопје во магацинот на Црвениот крст на РМ во Момин Поток, со адреса ул. „Момин Поток“ бб, телефон за контакт: 3114 – 355.

  Заинтересираните правни субјекти и граѓани дополнително можат да се вклучат и со обезбедување на парична помош – жиро сметка на Фонд на солидарност 300000001327966 ДБ 4030984271620 – Комерцијална банка – донирање 100 денари со повик на телефоните 075/070/077 143 400. Хуманитарната акција започнува од денеска и ќе трае до 15 февруари.

  Црвениот крст на РМ дополнително ќе информира за евентуалната потреба од вклученост на граѓаните за обезбедување конкретна материјална помош.

  Од Црвениот крст упатуваат благодарност до граѓаните за интересот и подготвеноста да се вклучат во ублажување на последиците предизвикани од поплавите. Потенцираат дека согласно сопствените капацитети тие веднаш се вклучиле во санирањето на последиците од поплавите, за што на најпогодените семејства им била дистрибуирана помош во храна, средства за хигиена, ќебиња, душеци и флаширана вода за пиење.

  Поројните врнежи од дожд и зголемениот водостој на реките во земјата предизвикаа поплави на населени места и плодни површини во неколку региони во земјата.

  Поплавите предизвикаа материјални штети, кои непосредно го погодија населението за што веднаш надлежните институции презедоа соодветни мерки за ублажување на последиците предизвикани од поплавите.
   
 4. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  [​IMG] [​IMG]
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 5. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Напомена-сите навредливи комемтари на национална основа ќе бидат избришани и санкционирани!
   
  На diva orhideja и Lena им се допаѓа ова.
 6. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Повторно дожд...за некого романтика за многу семејства-катастрофа. Добри луѓе донирајте колку можете! ♥
   
  На bonboonka и Luckky им се допаѓа ова.
 7. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Можете да донирате и на следниве места
  • Денес пред споменикот на Мајка Тереза се донираат облека, ќебиња, конзервирана храна, вода и слично во организација на студентскиот пленум.
  • Денес, а и секој работен ден може да донирате облека, ќебиња, конзервирана храна, вода и слично во хуманитарните пунктови отворени низ општината Карпош.
  • Можете да донирате во сите основни училишта и градинки на територијата на Општина Карпош.
  • Денес може да донирате облека, ќебиња, конзервирана храна, вода и слично и во ООУ „Александар Македонски“ во општина Аеродром.

   Да бедеме хумани и да помогнеме!
   
  На BlackTulip, Prashina и JaMi им се допаѓа ова.
 8. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  Донирајте луѓе, секој денар секоја ситница за некој значат многу ! (brokenheart)
   
  На bonboonka и JaMi им се допаѓа ова.
 9. I love you

  I love you Полноправен Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2015
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  17
  Да бидеме хумани и да помогнеме на луѓето од поплавите.
  Јас донирав неколку пати и донесов храна на училиште.
  Тоа е да се биде хуман.
  Донирајте и вие :)
   
  На bonboonka и JaMi им се допаѓа ова.
 10. Podem

  Podem Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  355
  Донирав 100 денари преку телефон, и што ме изнервира уште повеќе, испадна дека сум донирал 118 денари со се ддв.
  Ненормална работа.
   

Сподели: