1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дела на добрина

Дискусија во форумот 'Хуманитарни акции' започната од JaMi, 5 февруари 2015.

 1. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Да си ди донирал 118ден. но не грижи се,тој данок ќе биде дониран за поплавените семејства.Потврдена информација од владата ма Р.М.
   
  На bonboonka и Podem им се допаѓа ова.
 2. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,321
  Допаѓања:
  3,003
  Gi molam tie koi patuvaat na avtopatite vo Makedonija posebno E75 da vnimavaat na begalcite koi se dvizat pokraj avtopatot.Ako se vo moznost da im dadat flashirana voda,nekoj sendvich ili stara obleka.Koj kolku moze.Zatoa sto e mnogu zalno koga covek gi gleda so rance kako iznemosteno odat.Tie se plasat i begaat od kolite,ne pravat muabet so vas no podadete raka za malku da im go olesnite denot.Nikoj ne se grizi nema ni punktovi na crven krst ni na polumesecina.Site se pravat i slepi i gluvi.Vi blagodaram
   
  На Luckky и Outrider им се допаѓа ова.
 3. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
  Добре дојде во реалниот свет, се прашувам кај беше досега, тие луѓе транзитираат подолго време и не можеш да им помогнеш нити пак твоето сочувство може додека ги одминуваш, ќе заборавиш до утре, така е тоа денес.
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,321
  Допаѓања:
  3,003
  Мислам дека секој поединец може и со малку да помогне...Што треба сите да само одминуваме со колите и вртиме глава?Јас ретко патувам и реалноста веројатно ме одминува. Е добро, @Инкогнито јас ќе заборавам ама ти кога ќе пројдеш на автопат дај некому шише вода .Ете ти ја живееш реалноста и не забораваш.
   
 5. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Зарем е битно кој кога пишал? Битно напишал, нели?
  Маја е во право, еден мал гест не може да смени многу, но онолку доволно колку да се истурка денот. Ниту е присилно ниту насилно. Само на своја, добра волја. За мене тоа е реален свет.

  П.С @maja-maja морам да те поправам за Црвен крст. Има постојано мобилни единици во сите попатни центри, пунктови со потребни средства и медицински тимови заедно со единици за прва помош кои постојано се движат по нивната маршута.
   
  На Outrider, Saladin, Prashina и уште 1 член му се допаѓа ова.
 6. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,321
  Допаѓања:
  3,003
  Prostete jas ne vidov nitu eden punkt nitu obelezuvanje za takov punkt. Vo Gevgelija bea sednati vo napustena arapska kuka, i po parkcinjata....Ako imate soznanie za punktovite kade se locirani moze da ni napisete pa direktno tamu da se isprati nekoja pomos.
   
  На Luckky му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Започна да се прави пункт/прифатилиште во близина на автобуската и железничката станица во Гевгелија токму од тие причини. Исто и во меѓуграничниот простор кај границата со Грција. Функционира и превоз до границата со Србија. За маршутни кампови има крај Куманово и Гевгелија. Велам, кампови не прифатилишта (поради преголемата бројка не постои можност од задржување на имигрантите), каде што се укажува медицинска помош и да се задоволат основните физиолошки потреби и се обезбедува превоз. Мобилните екипи се движат постојано на релации Скопје - Неготино долж договорената линија. Доколку некој сака да помогне преку Црвен крст, истото може да се направи во сите ООЦК ( сите се инволвирани но најнепосредно Скопје, Куманово, Велес итн). Веќе кога спомнав, доколку некој има сознание дека е потребна и психолошка помош поврзана со имигрантите слободно нека ме извести или било која општинска организација на ЦК.
   
  На Lady* и Prashina им се допаѓа ова.

Сподели: