Дела на добрина

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,530
14,439
1,683
Таму каде што треба
Донирав 100 денари преку телефон, и што ме изнервира уште повеќе, испадна дека сум донирал 118 денари со се ддв.
Ненормална работа.
Да си ди донирал 118ден. но не грижи се,тој данок ќе биде дониран за поплавените семејства.Потврдена информација од владата ма Р.М.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka and Podem

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Gi molam tie koi patuvaat na avtopatite vo Makedonija posebno E75 da vnimavaat na begalcite koi se dvizat pokraj avtopatot.Ako se vo moznost da im dadat flashirana voda,nekoj sendvich ili stara obleka.Koj kolku moze.Zatoa sto e mnogu zalno koga covek gi gleda so rance kako iznemosteno odat.Tie se plasat i begaat od kolite,ne pravat muabet so vas no podadete raka za malku da im go olesnite denot.Nikoj ne se grizi nema ni punktovi na crven krst ni na polumesecina.Site se pravat i slepi i gluvi.Vi blagodaram
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and Outrider

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Gi molam tie koi patuvaat na avtopatite vo Makedonija posebno E75 da vnimavaat na begalcite koi se dvizat pokraj avtopatot.Ako se vo moznost da im dadat flashirana voda,nekoj sendvich ili stara obleka.Koj kolku moze.Zatoa sto e mnogu zalno koga covek gi gleda so rance kako iznemosteno odat.Tie se plasat i begaat od kolite,ne pravat muabet so vas no podadete raka za malku da im go olesnite denot.Nikoj ne se grizi nema ni punktovi na crven krst ni na polumesecina.Site se pravat i slepi i gluvi.Vi blagodaram
Добре дојде во реалниот свет, се прашувам кај беше досега, тие луѓе транзитираат подолго време и не можеш да им помогнеш нити пак твоето сочувство може додека ги одминуваш, ќе заборавиш до утре, така е тоа денес.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Добре дојде во реалниот свет, се прашувам кај беше досега, тие луѓе транзитираат подолго време и не можеш да им помогнеш нити пак твоето сочувство може додека ги одминуваш, ќе заборавиш до утре, така е тоа денес.
Мислам дека секој поединец може и со малку да помогне...Што треба сите да само одминуваме со колите и вртиме глава?Јас ретко патувам и реалноста веројатно ме одминува. Е добро, @Инкогнито јас ќе заборавам ама ти кога ќе пројдеш на автопат дај некому шише вода .Ете ти ја живееш реалноста и не забораваш.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Добре дојде во реалниот свет, се прашувам кај беше досега, тие луѓе транзитираат подолго време и не можеш да им помогнеш нити пак твоето сочувство може додека ги одминуваш, ќе заборавиш до утре, така е тоа денес.

Зарем е битно кој кога пишал? Битно напишал, нели?
Маја е во право, еден мал гест не може да смени многу, но онолку доволно колку да се истурка денот. Ниту е присилно ниту насилно. Само на своја, добра волја. За мене тоа е реален свет.

П.С @maja-maja морам да те поправам за Црвен крст. Има постојано мобилни единици во сите попатни центри, пунктови со потребни средства и медицински тимови заедно со единици за прва помош кои постојано се движат по нивната маршута.
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Зарем е битно кој кога пишал? Битно напишал, нели?
Маја е во право, еден мал гест не може да смени многу, но онолку доволно колку да се истурка денот. Ниту е присилно ниту насилно. Само на своја, добра волја. За мене тоа е реален свет.

П.С @maja-maja морам да те поправам за Црвен крст. Има постојано мобилни единици во сите попатни центри, пунктови со потребни средства и медицински тимови заедно со единици за прва помош кои постојано се движат по нивната маршута.
Prostete jas ne vidov nitu eden punkt nitu obelezuvanje za takov punkt. Vo Gevgelija bea sednati vo napustena arapska kuka, i po parkcinjata....Ako imate soznanie za punktovite kade se locirani moze da ni napisete pa direktno tamu da se isprati nekoja pomos.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Prostete jas ne vidov nitu eden punkt nitu obelezuvanje za takov punkt. Vo Gevgelija bea sednati vo napustena arapska kuka, i po parkcinjata....Ako imate soznanie za punktovite kade se locirani moze da ni napisete pa direktno tamu da se isprati nekoja pomos.
Започна да се прави пункт/прифатилиште во близина на автобуската и железничката станица во Гевгелија токму од тие причини. Исто и во меѓуграничниот простор кај границата со Грција. Функционира и превоз до границата со Србија. За маршутни кампови има крај Куманово и Гевгелија. Велам, кампови не прифатилишта (поради преголемата бројка не постои можност од задржување на имигрантите), каде што се укажува медицинска помош и да се задоволат основните физиолошки потреби и се обезбедува превоз. Мобилните екипи се движат постојано на релации Скопје - Неготино долж договорената линија. Доколку некој сака да помогне преку Црвен крст, истото може да се направи во сите ООЦК ( сите се инволвирани но најнепосредно Скопје, Куманово, Велес итн). Веќе кога спомнав, доколку некој има сознание дека е потребна и психолошка помош поврзана со имигрантите слободно нека ме извести или било која општинска организација на ЦК.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady* and Prashina